Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Generał Rozwadowski patronem nowego ronda w Słupsku

olo
Krzysztof Głowinkowski
Jeden z ojców Cudu nad Wisłą będzie patronem słupskiego ronda u zbiegu ul. Legionów Polskich i ul. Zaborowskiej. Propozycję radnych PiS przyjęli mieszkańcy podczas konsultacji społecznych. Ostateczną decyzję podejmie rada miasta.

Zabiegi związane z nadaniem nazwy dla ronda na skrzyżowaniu ulicy Zaborowskiej z Legionów Polskich rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. O upamiętnienie gen. Tadeusza Rozwadowskiego wnioskował klub PiS-u. Miesiąc później rozpoczęto konsultacje.

Padło kilka alternatywnych propozycji jak rondo im. Witolda Gombrowicza. Z kolei Rady Kobiet przy Prezydencie Miasta Słupska zgłosiła nazwę “Ronda praw kobiet”.

- Chcemy w ten sposób podkreślić rangę decyzji nadania praw wyborczych kobiet w 1918 roku, ale także symbolicznie wzmocnić rolę kobiet w przestrzeni publicznej - czytamy w raporcie z konsultacji. - To także hołd dla naszych prababek, które poświęciły się walce o prawa kobiet. Jednocześnie byłoby to wyrażenie solidarności z tymi kobietami, które dzisiaj wychodzą na ulicę w obawie o swoje prawa, nie koniecznie wyborcze.

Finalnie do konsultacji zgłosiło się blisko 180 słupszczan. Zdecydowana większość, bo 164 osób, opowiedziała się za Rozwadowskim. Radnym pozostało wolę mieszkańców przegłosować.

Gen. Tadeusz Rozwadowski urodził się 19 lub 20 maja 1866 roku w Babinie w pow. kałuskim (Ukraina). Ukończył Kriegsschule w Wiedniu, elitarną szkołę, w której uczono sztuki wojennej. Jak podaje, IPN w Cesarskiej i Królewskiej Armii dosłużył się stopnia marszałka polnego porucznika, a w odradzającym się Wojsku Polskim został generałem broni, szefem Sztabu Generalnego WP. Rozwadowski został obrońcą oblężonego Lwowa jako Naczelny Dowódca Wojsk Polskich w Galicji Wschodniej. Zreorganizował pod względem wojskowym szczupłe siły obrońców, wykazując się niezwykłym poświęceniem, niezłomnością i hardością ducha. W szczytowym momencie zagrożenia bolszewickiego został ponownie szefem Sztabu Generalnego WP. W czasie bitwy warszawskiej 1920 r. Rozwadowski był autorem planu kontrnatarcia oraz koncepcji bitwy, której został głównym koordynatorem. Przegrupowanie wojsk polskich było zadaniem niebywale trudnym, ale zostało ono perfekcyjnie wykonane przez elitarne jednostki 1. i 3. Dywizji Piechoty Legionów. Po wiktorii warszawskiej i ostatecznym rozgromieniu bolszewików większość splendoru spadła na Piłsudskiego, czego Rozwadowski nigdy nie dementował, wykazując niezwykłą lojalność wobec Naczelnego Wodza. Rozwadowski przewidywał nieuchronność konfliktu z Rosją i Niemcami, którego termin określał na rok 1936. Zmarł 18 października 1928 r. Pochowano go zgodnie z jego wolą na Cmentarzu Obrońców Lwowa, wśród jego żołnierzy.

Zobacz także: Ulica Legionów Polskich i wyremontowany fragment ul. Zaborowskiej oficjalnie otwarty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza