MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Generalskie szlify dla dowódcy 7 Brygady Obrony Wybrzeża

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Fot Krzysztof Piotrkowski
Pułkownik Rafał Ostrowski generałem brygady. Prezydent Rzeczypospolitej mianował dowódcę słupskiej jednostki na wyższy stopień. Akt mianowania zostanie wręczony przez prezydenta w piątek 14 sierpnia, czyli w przeddzień Święta Wojska Polskiego.

Buława i generalskie szlify. Pułkownik Rafał Ostrowski awansował. Dowódca 7 Brygady Obrony Wybrzeża jednogwiazdkowym generałem zostanie 14 sierpnia. Jak podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, właśnie przeddzień Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wręczył akty mianowania trzynastu oficerom. Trzech otrzyma stopień generała dywizji. Pozostali zostaną generałami brygady.

Te ostatnie awanse związane są głównie z pełnieniem funkcji dowódcy brygady lub związku taktycznego o podobnym charakterze. Jak wylicza portal defence24.pl, dotyczy to siedmiu z dziesięciu awansowanych oficerów, w tym pięciu w Wojskach Lądowych. Oprócz tego awansowani zostali przedstawiciele Sztabu Generalnego, Dowództwa Operacyjnego RSZ oraz Inspektoratu Wsparcia SZ.

Pułkownik Rafał Ostrowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, którą ukończył w 1991 roku. Karierę w wojsku zaczynał jako dowódca plutonu zmechanizowanego w 6 6 pułku zmechanizowanym w Wałczu. Rok później był już dowódcą kompanii w 2 Brygadzie Zmechanizowanej. Dalsze szczeble służby, to dowódca kompanii rozpoznawczej i zastępca dowódcy – szef sztabu batalionu szkolnego. W latach 1997-2000 Ostrowski był słuchaczem Akademii Obrony Narodowej, po której ukończeniu został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3 batalionu czołgów w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Stargardzie Szczecińskim. W latach 2005-2006 pełnił obowiązki szefa sekcji rozpoznania wydziału G-2 w sztabie 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a od 2006 roku dowodził 1 batalionem piechoty zmotoryzowanej w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. Następnie 2 batalionem piechoty zmotoryzowanej Błękitnej Brygady w Stargardzie Szczecińskim. Ma za sobą służbę w Iraku, gdzie był dowódcą zgrupowania bojowego w ramach X zmiany PKW. Pułkownik Ostrowski był też szefem wydziału rozpoznania w sztabie szczecińskiej dywizji. W 2010 roku został skierowany na Podyplomowe Studia Dowódczo-Sztabowe w Akademii Obrony Narodowej. Po ich ukończeniu objął stanowisko zastępcy dowódcy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. W lipcu 2014 roku został zastępcą dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej imienia generała Józefa Hallera w Szczecinie. Do Słupska powrócił 1 grudnia 2016 już jako dowódca 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

Zobacz także: Święto Wojska Polskiego w 7 BOW Słupsk

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza