Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GIF wycofał ze sprzedaży popularny lek na nadciśnienie. Sprawdź, czy go masz w apteczce

Martyna Urban
Martyna Urban
Główny Inspektoriat Farmakologiczny wycofał popularny lek na nadciśnienie z obrotu. Powodem decyzji jest wada jakościowa. Przeczytaj, o jaki lek konkretnie chodzi.
Główny Inspektoriat Farmakologiczny wycofał popularny lek na nadciśnienie z obrotu. Powodem decyzji jest wada jakościowa. Przeczytaj, o jaki lek konkretnie chodzi. Obraz fernando zhiminaicela z Pixaba
W Polsce z obrotu został wycofany popularny lek na nadciśnienie Bisoratio ASA. Główny Inspektoriat Farmaceutyczny podjął tę decyzję ze względu na wykrytą w medykamencie wadę jakościową. Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz w terapii choroby niedokrwiennej ciała.

Główny Inspektoriat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu jednej z serii leku Bisoratio ASA.

Otrzymano wyniki poza specyfikacją w parametrze substancje pokrewne i suma zanieczyszczeń bisoprololu" - czytamy w decyzji GIF.

W decyzji doprecyzowano, iż chodzi konkretnie o serię 10819, która zawierała 30 kapsułek twardych. Termin ważności medykamentu dobiegał końca w sierpniu 2023 roku. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Kiedy stosuje się lek Bisoratio ASA?

Medykament jest przepisywany na receptę. W jego skład wchodzi kwas acetylosalicylowy oraz bisoprolol. Lekarz zleca jego zażywanie w wypadku zachorowania na nadciśnienie tętnicze lub chorobę niedokrwienną ciała. Kapsułki stosuje się raz dziennie.
Lek należy stosować ostrożnie u osób z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby albo nerek.

AMIODARON HAMELN NA ARYTMIĘ: OBCE CZĄSTKI Tym razem GIF wycofał Amiodaron Hameln (Amiodaroni hydrochloridum), 50 mg/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji. Stosuje się go w leczeniu nieregularnej czynności serca – arytmii. Działanie Amiodaronu polega na kontrolowaniu pracy serca, gdy jest nieprawidłowa.Numer serii 047502A, termin ważności 11.2022. Podmiot odpowiedzialny: Hameln Pharma, Niemcy.Historia sprawy: do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja w systemie Rapid Alert od  niemieckiego organu o zidentyfikowaniu podczas przeglądu prób produktu obecności cząstek w niektórych ampułkach. Tymczasem zgodnie ze specyfikacją roztwór powinien być przezroczysty, bez widocznych cząstek. CHAMPIX NA NIEPALENIE: ZANIECZYSZCZENIEChampix (Vareniclini tartras) to lek zawierający substancję czynną wareniklinę, stosowaną w leczeniu uzależnienia od nikotyny. GIF wycofał tabletki powlekane, opak. 11 x 0,5 mg + 14 x 1 mg; nr serii 00019978, data ważności 31.12.2021. Podmiot odpowiedzialny – o znajomo brzmiącej nazwie: Pfizer Europe, Bruksela.Historia: tym razem do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło pismo przedstawiciela podmiotuodpowiedzialnego dotyczące dobrowolnego wycofania produktu z obrotu w związku z wykryciem N-nitrozo-warenikliny. Poziom zanieczyszczenia przekroczył limit określony przez Pfizer na podstawie wytycznej ICH M7.Zobacz kolejne wycofane leki. Przesuwaj w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIF: Nowa lista wycofanych leków z aptek w całej Polsce. Naj...

Kiedy nie należy przyjmować leku?

Medykamentu nie należy przyjmować, gdy występuje u nas nadwrażliwość, na składniki: orzeszki ziemne, soję, inne salicylany lub inhibitory syntezy prostaglandyn. Dodatkowo nie zaleca się przyjmowania leku, przy wykrytych: ostrej niewydol,ności serca wstrząsu kardiogennego, bloku zatokowo-przedsionkowego, zespołu chorego węzła zatokowego, bloku przedsionkowo-komorowego II lub III stopnia oraz wielu innych.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GIF wycofał ze sprzedaży popularny lek na nadciśnienie. Sprawdź, czy go masz w apteczce - Dziennik Zachodni

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza