Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczna prasa w fabryce Plasmet koło Słupska

Zbigniew Marecki
Zdjęcie pokazuje moment rozładunku serwoprasy w fabryce Plasmet w Widzinie. Jeszcze przez przez kilka tygodni będzie trwał jej montaż w miejscu, gdzie będzie działać.
Zdjęcie pokazuje moment rozładunku serwoprasy w fabryce Plasmet w Widzinie. Jeszcze przez przez kilka tygodni będzie trwał jej montaż w miejscu, gdzie będzie działać. Plasmet
Do fabryki Plasmet koło Słupska dotarła 160-tonowa prasa. Transport urządzenia trwał trzy tygodnie.

Tę najnowocześniejszą obecnie na Pomorzu serwoprasę, o nacisku 630 ton, wyprodukowano w fabryce w niemieckim Geppingen , miejscowości w okolicach Stuttgartu.

Gotowa maszyna była transportowana na barce drogą wodną do Świnoujścja, a stamtąd transportem kołowym wzdłuż Pomorza do Widzina. Długość zestawu kołowego wynosiła 30 metrów bieżących, a waga - 160 ton. Z e względu na gabarty transportowanej maszyny operacja trwała trzy tygodnie

W związku z tym, że było to logistycznie bardzo trudne przedsięwzięcie, cały transport oraz rozładunek tej gigantycznej maszyny był filmowany przez ekipę TVN Turbo. Termin emisji tego nagrania w telewizji jeszcze nie jest znany.

Jan Czechowicz, właściciel Plasmetu, zakupił nową serwoprasę w ramach programu inwestycyjnego, który właśnie realizuje w swojej firmie.

- Cały program będzie kosztował około 16 milionów złotych. Sama prasa pochłonie ponad 11 milionów złotych. Na ten projekt otrzymałem sześć milionów złotych dotacji, czyli maksymalną kwotę, z której mogłem skorzystać - mówi Czechowicz.

Serwoprasa wyróżnia się tym, że posiada wspomagania, które pozwalają ustawić ją na różnych szybkościach, działających na zróżnicowanych wysokościach.

- Ponadto jest wyposażona w system magazynowania energii w specjalnych akumulatorach, którą można wykorzystać, gdy chcemy uzyskać nacisk o wyjątkowej sile. Dzięki temu można oszczędzać energię, którą wykorzystuje ta maszyna. Szacujemy, że oszczędności energii mogą wynieść około 30 procent. Dla naszej firmy to bardzo ważne - dodaje Jan Czechowicz.

Zdaniem właściciela Plasmetu, serwoprasa jest bardziej uniwersalna niż typowa prasa. Może wykonywać różne tłoczenia, włącznie z tzw. głębokimi tłoczeniami. Głównie dlatego, że zastosowano w niej dwie technologie tłoczenia: postępową i transferową. Obydwa tryby pracy maszyny są sterowane przy pomocy specjalnych programów komputerowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza