Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści chcą się uczyć angielskiego

Zbigniew Marecki
Ankietę przeprowadzono również wśród uczniów Gimnazjum nr 5. Oni też przede wszystkim chcą uczyć się angielskiego.
Ankietę przeprowadzono również wśród uczniów Gimnazjum nr 5. Oni też przede wszystkim chcą uczyć się angielskiego. Fot. Krzysztof Tomasik
Blisko połowa gimnazjalistów, którzy w przyszłym roku trafią do szkół średnich w Słupsku i regionie słupskim, chce więcej niż dotychczas uczyć się języka angielskiego.

Aż 748 z 1712 gimnazjalistów ze Słupska i powiatu słupskiego, którzy uczestniczyli w sondażu na ten temat, wyraziło taką właśnie chęć. 685 gimnazjalistów nie chce więcej lekcji, a 249 uczniów nie ma wyrobionego zdania.

Za to zdecydowana większość ma jasno wyrobione zdanie, który język obcy jest najważniejszy. Aż 1002 osoby chcą kontynuować naukę angielskiego. 558 osób chce się tego języka uczyć od podstaw. 458 osób pragnie uczyć się od podstaw niemieckiego, 153 uczniów chce kontynuować naukę niemieckiego. Aż 220 osób marzy o nauce od podstaw hiszpańskiego, 181 - rosyjskiego, 162 - francuskiego, a 125 - włoskiego. Ciekawostką jest to, że aż 21 osób zadeklarowało chęć uczenia się języka japońskiego.

- Mnie to nie dziwi, bo nasza młodzież jest już bardzo otwarta na świat i doskonale zdaje sobie sprawę, że znajomość języków daje wiele możliwości - ocenia Jacek Butkiewicz, właściciel Centrum Językowego Oxford. Jego zdaniem tak szerokie zainteresowanie językami wśród młodzieży to także skutek tego, że działające w Słupsku i regionie szkoły językowe bardzo rozszerzyły swoją ofertę, więc można już realnie myśleć o nauce nie tylko podstawowych języków.

Na dodatek spora liczba gimnazjalistów (284 osoby) jest zainteresowana nauką w klasach, gdzie część przedmiotów wykłada się w językach obcych. Taka możliwość istnieje już w klasach dwujęzycznych w II LO.

- W takich klasach w języku obcym należy wykładać co najmniej dwa przedmioty - między innymi biologię, chemię, fizykę lub matematykę - tłumaczy Mariusz Domański, dyrektor II LO w Słupsku. W jego szkole już tak się dzieje, a od nowego roku szkolnego dyrektor zamierza także zaproponować otwarcie oddziału dwujęzycznego o profilu turystycznym.

- Chcemy w nim nauczać po angielsku turystyki międzynarodowej - zdradza dyrektor Domański.

To może być hit wśród nowych kierunków nauczania w mieście, bo w klasie o takim profilu chciałoby się uczyć aż 445 gimnazjalistów ze Słupska i regionu. W klasie dwujęzycznej do przyszłego zawodu chcieliby się także przygotowywać gimnazjaliści zainteresowani dziennikarstwem (215 osób), ekonomią (257 osób), medycyną (135 osób) i wykształceniem prawniczym (107 osób).

Tymczasem wśród nowych kierunków nauczania, o których otwarcie starają się szkoły, tego rodzaju klas nie ma. Za to pod wpływem oczekiwań pracodawców trwają przygotowania do otwarcia m.in. nowych klas dla techników spedytorów, fototechników, fotografów, techników rzemiosł artystycznych, techników inżynierii środowiska i techników organizacji reklamy

- Ostateczne decyzje zapadną w styczniu, gdy poznamy opinię w tej sprawie ze strony Powiatowej Rady Zatrudnienia - mówi Anna Sadlak, wicedyrektor wydziału oświaty w słupskim ratuszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza