Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści stawiają na szkoły z maturą

Zbigniew Marecki [email protected]
Uczniowie Gimnazjum nr 4 w Słupsku wierzą, że cały świat stoi przed nimi otworem.
Uczniowie Gimnazjum nr 4 w Słupsku wierzą, że cały świat stoi przed nimi otworem. Krzysztof Tomasik
Słupscy gimnazjaliści nadal najbardziej chcą się uczyć w liceach i technikach. Tak mówią najnowsze dane z badań.

PIĄTKA WEDŁUG UCZNIÓW

PIĄTKA WEDŁUG UCZNIÓW

Najpopularniejsze średnie szkoły w Słupsku wśród gimnazjalistów:
- I LO w Słupsku - 320 osób*
- V LO w Słupsku - 226 osób
- Technikum n1, ul. Szczecińska - 226 osób
- II LO w Słupsku -194 osoby
- IV LO w Słupsku - 100 osób
* Dane na podstawie tegorocznego badania aspiracji uczniów klas trzecich gimnazjów w Słupsku i powiecie słupskim.

W tegorocznym badaniu aspiracji uczniów klas trzecich gimnazjów w Słupsku i powiecie słupskim uczestniczyło 1300 osób z przeszło 2600, które uczęszczają do ostatnich klas gimnazjalnych. Jak wynika z analizy, którą przeprowadzono w wydziale oświaty słupskiego ratusza, w stosunku do poprzedniego roku wzrosło zainteresowanie nauką w liceach (z 51 do 53 procent badanych) oraz w technikach (z 26 do 32 procent). Za to coraz mniejszym wzięciem cieszą się licea profilowane. W ubiegłym roku chciało się w nich uczyć zaledwie 4,8 procent badanych gimnazjalistów, a w tym roku już tylko 2,4 procent. Ubywa także chętnych do nauki w zasadniczych szkołach zawodowych. W 2006 roku chęć nauki w tego typu szkołach deklarowało 18 procent badanych, a w tym roku zaledwie 13.

- Tendencje są racjonalne, bo rzeczywiście licea profilowane nie sprawdziły się, gdy zbadano wyniki pierwszych matur. Za to wzrost zaintersowania technikami pokazuje, że spora grupa młodzieży chce zdobyć solidny zawód - komentuje rezultat badania Anna Sadlak, zastępca dyrektora wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Wyniki badania oraz rozmowy z pracodawcami spowodowały, że wydział oświaty zamierza od 1 września przyszłego roku otwierać nowe kierunki kształcenia na poziomie technikum. Mają powstać m.in. klasy technikalne dla kucharzy, informatyków i pracowników drogownictwa. Ponadto zostaną stworzone nowe klasy zawodowe dla budowlańców, które są bardzo potrzebne na rynku pracy.

Dobry kierunek

Rafał Nosewicz
(fot. Krzysztof Tomasik)

Rozmowa z Rafałem Nosewiczem, dyrektorem Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Słupsku

- Czy gimnazjalista może sam wybierać szkołę średnią?

- Jego preferencje są bardzo ważne, ale rodzice powinni mu pomagać w dokonaniu wyboru. Dlatego muszą obserwować swoje dziecko i z nim rozmawiać, aby mogli dokładnie się zorientować w jego upodobaniach, zdolnościach i możliwościach. Jeśli tego nie potrafią zrobić, to mogą skorzystać z pomocy pedagoga szkolnego albo doradcy zawodowego, który pracuje także w naszej poradni.

- Większość gimnazjalistów od razu chce iść do szkoły z maturą. Czy to dobry kierunek?

- Tak, bo one otwierają drogę na studia, ale to nie jest rozwiązanie dla wszystkich, bo jeśli uczeń ma kłopoty z nauką, to powinien znaleźć dla siebie odpowiednią szkołę zawodową. W wielu przypadkach to bardzo dobre rozwiązanie, bo pozwala często szybko i dobrze zarabiać, jeśli wybierzemy zawód, który jest potrzebny na rynku pracy. Dlatego przed wyborem szkoły zawodowej należy sprawdzić, kogo i jak długo będą poszukiwali pracodawcy. Zresztą nie tylko w naszym regionie, ale także poza granicami Polski. Bo coraz więcej osób szuka teraz pracy w państwach Unii Europejskiej.

Rozmawiał Zbigniew Marecki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza