Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z "trójki" w Słupsku powyżej średniej krajowej

Zbigniew Marecki [email protected]
Archiwum
Gimnazjum nr 3 w Słupsku osiągnęło w tym roku najwyższą średnią procentową ocenę w regionie słupskim dotyczącą egzaminu gimnazjalnego. - Tam się uczą najlepsi uczniowie w mieście - komentuje konkurencja.

Wyniki egzaminów pierwszego rocznika absolwentów zreformowanego gimnazjum pokazują, że szkoły nieźle poradziły sobie z tym zadaniem. Poza tym zawierają ocenę nie tylko z podstawowych przedmiotów, ale także przyrodniczych, historii, wiedzy o społeczeństwie (WOS) i języków obcych.

Te ostatnie w tym roku po raz pierwszy będą brane pod uwagę podczas określania granic punktowych w trakcie przyjmowania uczniów do szkół ponadgimnazjalnych.

- Tak szeroka wiedza o uczniach, jaką dostaniemy w wyniku egzaminu gimnazjalnego, pomoże dokładniej określić poziom ich przygotowania oraz szybciej wyłowić uczniów o dużych umiejętnościach i wyraźnych zdolnościach - komentuje Mariusz Domański, dyrektor słupskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.

W Słupsku największe poruszenie wywołały wyniki Gimnazjum nr 3, które działa jako publiczne gimnazjum pozaobwodowe w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. W więk­szości uczęszczają do niego najlepsi absolwenci podstawówek w mieście. Nic więc dziwnego, że średnie wyniki jego uczniów nie tylko przekroczyły średnią krajową, ale także średnią dla miast do 100 tys. mieszkańców (patrz - ramki).

Na dodatek Gimnazjum nr 3 odnotowało w kilku przypadkach lepsze wyniki niż szkoły niepubliczne, które zwykle mają mało uczniów klas trzecich (np. Gimnazjum nr 1 Społecznego Towarzystwa Oświatowego ma ich w tym roku tylko 14).

- Musimy jednak pamię­tać, że do Gimnazjum nr 3 uczęszczają tylko wybrani uczniowie, którzy mieli bardzo dobre świadectwa na koniec podstawówki i świetnie poradzili sobie ze sprawdzianem na koniec szkoły podstawowej - mówią dyrektorzy konkurujących z trójką gimnazjów.

To się jednak ma zmienić, bo od września Gimnazjum nr 3 będzie funkcjonować w ramach nowych obwodów gimnazjalnych w mieście. Poza tym dyrektorzy innych gimnazjów w Słupsku zwracają uwagę, że na ich wyniki wpływ mają także inne uwarunkowania.

- W mojej szkole funkcjonują dwie klasy integracyjne. To powoduje, że nasza średnia jest niższa, ale i tak jestem zadowolony, bo ambitni uczniowie ze swoimi wynikami dostaną się do tych szkół średnich, które pierwotnie wybrali - mówi Lech Raś, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Słupsku.

Uczniowie dostali do ręki wyniki egzaminu gimnazjalnego w piątek. W przyszłym tygodniu zakończą rok szkolny, a potem dojdzie do rozstrzygnięcia naboru elektronicznego do szkół ponadgimnazjalnych.

Średnia krajowa
j. polski - 65 proc.
historia i WOS - 61 proc.
matematyka - 47 proc.
biologia - 50 proc.
j.angielski podst. - 63 proc.
j. niemiecki podst. - 57 proc.

Średnia wojewódzka
dla miast od 20 do 100 tys. mieszkańców
j. polski - 64 proc.
historia i WOS - 60 proc.
matematyka - 48 proc.
biologia - 50 proc.
j. angielski podst. - 65 proc.
j. niemiecki podst. - 53 pro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza