Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Czaplinek - kolejne podejście do biogazowni

Krzysztof Bednarek [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Na razie radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do zmian w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Bez tego budowa biogazowni byłaby niemożliwa.
Na razie radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do zmian w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Bez tego budowa biogazowni byłaby niemożliwa.
Warszawska spółka Biopower chce wybudować w Byszkowie biogazownię. Wkrótce odbędą się konsultacje z mieszkańcami.

Biogazownia powstać ma na terenie należącym do spółki Agri - Plus, która ma w Byszkowie świńską fermę. Powstająca tam gnojowica (około 40 tys. ton rocznie) pomieszana z sieczką kukurydzianą (około 11 tys. ton rocznie) mają być wsadem do biogazowni.

Na razie radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do zmian w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Bez tego budowa biogazowni byłaby niemożliwa.

Decyzja nie była jednak jednogłośna. Tylko ośmiu z 15 radnych opowiedziało się za podjęciem uchwały. Tomasz Marciniak radny i sołtys Broczyna, miejscowości leżącej w pobliżu planowanej inwestycji, był za wycofaniem uchwały. Jego zdaniem najpierw należałoby spytać o zdanie mieszkańców, a dopiero później wprowadzać zmiany.

W poprzedniej kadencji, gdy burmistrzem Czaplinka była Barbara Michalczik, inna spółka też chciała wybudować biogazownię w Byszkowie. Wówczas, podczas spotkania w Machlinach mieszkańcy ostro zaprotestowali przeciwko inwestycji, a radni nie zgodzili się na budowę biogazowni.

Tym razem konsultacje też mogą mieć decydujący wpływ na dalsze losy zaplanowanej inwestycji. Postanowiono jednak, że spotkania z mieszkańcami odbędą się dopiero po opracowaniu planu zagospodarowania terenu.

Od kilku lat w Psich Głowach działa Stowarzyszenie Ludzi Nieobojętnych "Lobelia". Stowarzyszenie sprzeciwia się budowie farm wiatrowych w gminie Czaplinek. A co członkowie stowarzyszenia myślą o biogazowni?

- Jesteśmy za budową nowoczesnej biogazowni, w której zastosowany zostanie proces technologiczny umożliwiający granulację osadu pofermentacyjnego.

Pozwoli to zatrzymać istniejący proces degradacji terenów wokół fermy trzody chlewnej w Byszkowie - powiedziała nam Małgorzata Dar, prezes stowarzyszenia "Lobelia". - Okoliczne wioski cierpią od lat z powodu zapachów, które niestety czasami są nie do zniesienia. Biogazownia mogłaby rozwiązać ten problem.

Od władz gminy oczekujemy natomiast prawdziwego dialogu z mieszkańcami, opartego na pełnych i rzetelnych informacjach, prowadzącego do akceptowalności społecznej tej inwestycji.

Zenon Giwojno, kierownik referatu planowania Urzędu Miejskiego w Czaplinku poinformował nas, że konsultacje z mieszkańcami w sprawie budowy biogazowni odbędą się najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza