Gmina Czarna Dąbrówka - gmina przyjazna środowisku

Redakcja
W 2017 r. Gmina Czarna Dąbrówka pozyskała środki na termomodernizację 3 budynków użyteczności publicznej. Termomodernizacją zostały objęte m.in. budynek szkoły podstawowej wraz z salą gimnastyczna w Nożynie, budynek sali wiejskiej w Nożynie oraz remiza OSP Rokity.

W bieżącym roku pozyskaliśmy środki na modernizację 551 punktów oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne (LED) przy drogach i placach na terenie gminy. Dzięki temu uzyskamy duże oszczędności w zużyciu energii. Dodatkowo, dzięki nowym oprawom LED, znacząco poprawi się estetyka urządzeń oświetleniowych. Jednocześnie, już od kilku lat, wszystkie nowe punkty oświetleniowe na terenie gminy wykonywane są w technologii LED.

Gmina Czarna Dąbrówka w 90 % jest skanalizowana. Ścieki trafiają poprzez stale rozbudowywaną sieć kanalizacyjną do 2 oczyszczalni ścieków. W 2015r. nakładem 2. 420 000 zł całkowicie zmodernizowana została oczyszczalnia dla miejscowości Jasień, Łupawsko, Cole.

Rejon ten bezpośrednio przy jeziorze Jasień dzięki inwestycjom dokonanym 3 lata temu jest również skanalizowany. Gmina w Programie Ochrony Środowiska określiła plan działania w zakresie ochrony wód , który w zakresie poprawy jakości wód powierzchniowych i podziemnych zakłada modernizację oczyszczalni ścieków w Podkomorzycach oraz działania związane w poprawą parametrów ścieków oczyszczanych odprowadzanych przez gminne oczyszczalnie do wód powierzchniowych oraz rozbudowę sieci kanalizacyjnej na terenie gminy.

Przeprowadzaliśmy do 2015 r. dwukrotnie program montażu oczyszczalni przyzagrodowych. Zamontowanych zostało 100 oczyszczalni przydomowych na łączną kwotę 1 317 394,70 zł. W 2016 roku uwagę skupiliśmy na kompleksowej inwestycji (technicznie i finansowo) dla miejscowości Bochówko. Była to inwestycja pn. p.n. ,, Budowa oczyszczalni ścieków, przebudowa -wymiana kanalizacji sanitarnej w miejscowości Bochówko” na łączną kwotę 398.725,- zł.

Ponadto od 2012 roku usuwany jest azbest z terenu gminy, z nieruchomości gminnych i prywatnych. Łącznie usunięto 106,995 Mg wyrobów zawierających azbest, głównie dachów wykonanych z azbestu.

Uchwałą nr XX/188/2016 Rady Gminy Czarna Dąbrówka z dnia 12 sierpnia 2016 r. przyjęto Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Czarna Dąbrówka. Głównym celem PGN jest osiągnięcie założonych celów ograniczenia zużycia energii finalnej, redukcji emisji CO2 oraz wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Włodarze Gminy coraz większą uwagę poświęcają otoczeniu gminy, słusznie traktując je, nie tylko jako dopełnienie całości działań inwestycyjnych, ale przestrzeń związaną z gminą, w której mieszkamy i wypoczywamy i która zapewnia nam bezpieczeństwo oraz poczucie prywatności. Toteż każdego roku na zieleńcach, skwerach i rabatach na terenie gminy i wsi sadzone są kwiaty by cieszyły oczy lokalnej społeczności i przybyłych do gminy gości. 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie