Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Główczyce: Nadrabiają zaległości

Zbigniew Marecki
Nie są zbyt bogaci i mają sporo problemów, ale postawili na systematyczny rozwój i załatwianie spraw podstawowych.

Pozytywne zmiany pokazuje już analiza budżetu gminy. W ciągu ostatnich lat samorząd wypracował nadwyżkę finansową (koniec 2010 roku - deficyt w wysokości 3.966.846,35 zł, koniec 2013 - 436.394,16 zł). Pozyskuje także fundusze zewnętrze (koniec 2010 - 976.458, koniec 2013
- 3.078.486 zł) i sporo inwestuje. Co prawda rośnie zadłużenie gminy (koniec 2010 - 10.821.145 zł; koniec 2013 - 12.185.320,15 zł), ale wyraźnie widać, że pieniądze te nie zostały przejedzone.

Świadczą o tym wydatki na skanalizowanie Wielkiej Wsi, Klęcina, Klęcinka, Siodłonia czy Dochowa. Pozyskano też środków zewnętrzne na realizację kanalizacji w miejscowościach Rumsko, Równo, Dargoleza, Stowięcino i Gorzyno. Jednocześnie zakończono budowę oczyszczalni ścieków w Stowięcinie. Zwodociągowano również Warblino, Gostkowo, Michałowo, Szelewo, Świę-cino i Olszewko.

W gminie zbudowano także drogę z płyt do Przebędowa (2 km), droga z płyt na nowym osiedlu w Główczycach (0,4 km). Ponadto ułożono asfaltowy dywanik przez miejscowość Rzuszcze (1,2 km), do szkoły w Stowięcinie (0,3km), przez Klęcino (1 km), w Pobłociu w kierunku Gatek (0,3 km), w Żoruchowie (0,25 km) i w Główczycach przy ul. Szkolnej (0,15 km). Wybudowanie także 2 nowe parkingi w Główczycach, a w ramach współpracy z powiatem sfinansowano w 50 procentach z budżetu gminy budowę dróg w Główczycach (3,5 km) i Szczypkowicach (2,5 km).

Wykonano też place zabaw w16 miejscowościach, kolejne cztery powstaną w tym roku. Gmina jest przyjaźnie nastawiona do nowych inwestorów. W ub. roku powstała fabryka peletu w miejscowości Szczypkowice, w okolicy Warblina trwają poszukiwania gazu łupkowego, w okolicy miejscowości Wykosowo, Siodłonie, Drzeżewo, być może jeszcze w tym roku , inwestor rozpocznie budowę farm wiatrowych. Trwają przygotowania do budowy biogazowni.

Postawiliśmy na infrastrukturę

Teresa Florkowska, wójt Główczyc:
Ze względu na ciągle duże potrzeby mieszkańców obecna kadencja upływa nam na wykonywaniu niezbędnych inwestycji infrastrukturalnych. One dotyczą zarówno wielu projektów wodociągowo-kanalizacyjnych, jak i drogowych, które częściowo wykonujemy wspólnie z powiatem. Mimo to ciągle jeszcze wiele jest do zrobienia. Bez wodociągu wciąż pozostaje miejscowość Gać. Dopiero projektujemy sieć. Obecnie gmina złożyła także wniosek o dofinansowanie doprowadzenia wody z Rówienka dla Rumska i Równa. Inwestujemy również w projekty, aby przygotować się do nowego okresu finansowania unijnego. Z tego względu zleciliśmy m.in. projekt kanalizacji dla miejscowości Pobłocie, Wolinia, Cecenowo, a także Będziechowo.

W tym roku asfalt położony będzie w Cieminie, natomiast droga do Dochowa utwardzona zostanie betonem. Będzie to pierwszy etap. Niestety, nie powiodły nam się starania o dofinansowanie ulicy Osiedle w Główczycach. Projekt jej przebudowy jest bardzo kosztowny, zakłada wjazd na tę ulicę od strony komisariatu policji, z parkingami przy banku, policji oraz w środku osiedla. Musimy odłożyć to zadanie na rok następny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza