Gmina Kobylnica chce powrotu fotoradarów

Alek Radomski
Samorząd Kobylnicy liczy, że nowe urządzenia do rejestrowania prędkości Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego trafią do Kwakowa i Sycewic.
Samorząd Kobylnicy liczy, że nowe urządzenia do rejestrowania prędkości Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego trafią do Kwakowa i Sycewic. Archiwum/ zdjęcie ilustracyjne
Samorząd Kobylnicy liczy, że nowe urządzenia do rejestrowania prędkości Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego trafią do Kwakowa i Sycewic.

Gmina włącza swój stary fotoradar i sprawdza, czy kierowcy przestrzegają ograniczenia prędkości. Nie przestrzegają. Samorząd mandatów nie wystawia, bo nie może. Pisze za to pisma o lokalizację urządzeń rejestrujących wykroczenia.

Adresatem jest Główna Inspekcja Transportu Drogowego, która zamierza pozyskać własne fotoradary w ramach unijnego dofinansowania.

Samorząd spod Słupska ma nadzieję, że któryś z nich stanie w Kwakowie (DK 21) lub Sycewicach (DK 6). – 30 procent pojazdów przejeżdżających przez te miejscowości przekracza dozwoloną prędkość – mówi Leszek Kuliński, wójt Kobylnicy. – I to nie o kilka kilometrów, tylko znacznie więcej. Kierowcy nie zwalniają w rejonie przejścia dla pieszych niedaleko świetlicy i przy szkole podstawowej. Za szybko poruszają się też na ulicy Witosa w Kobylnicy i na skrzyżowaniu tej ostatniej z ul. Szczecińską.

Inspekcja chce pozyskać setkę urządzeń. Nie tylko fotoradarów, ale też aparatów rejestrujących przejazd na czerwonym świetle i tych weryfikujących prędkość odcinkowo. Finalną lokalizację wskazać mają analizy bezpieczeństwa i ruchu, i – jak informuje Wojciech Król z GITD – dowiemy się tego w trzecim kwartale tego roku.

Z regionu z analogicznymi wnioskami do inspekcji miała zwrócić się też gmina Słupsk. W skali całego Pomorza na miejsca, gdzie takie urządzenia powinny się znaleźć, wskazało kilkadziesiąt samorządów. Przypomnijmy, że straże gminne utraciły możliwość kontroli fotoradarowej w styczniu 2016 roku. Gmina Kobylnica schowała do magazynów sześć rejestratorów, tracąc źródło dochodu. W 2014 roku było to ponad 2,3 mln zł. Teraz aparaturę wystawiła na sprzedaż. Być może trafi ona na Ukrainę. Wcześniej oferowano je bezpłatnie ITD, która odmówiła, ponieważ pracuje na innych częstotliwościach. Jeśli w Kobylnicy pojawią się nowe fotoradary GITD, wpływy z ewentualnych mandatów zasilą budżet państwa.

Zobacz także: Flesz: będzie więcej fotoradarów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 55

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mati

A niby dlaczego gmina Kobylnica nie ma swojej sieci autobusowej tylko liczą na Słupsk raz jedzie Słupsk raz Kobylnica. W tych samorządach to tylko aby kasa się zgadzało i jak by nabic

G
Gość

Wójt nigdy nie przekracza dozwolonej prędkości.
każdy przydup... Tzn. "kierowca" to potwierdzi <yes>

D
Daniel

Za to świetnie sprawdza się 50ka w Losinie!!!"kierowcy" jezdza tam nawet 30km/h a kiedys mozna bylo przejechac 70/80 inic sie nie dzialo!To tylko nabijanie kasy.W którym kierunku zmierzamy? Moze zacznijmy kupowac konie i wozy drabiniaste zamiast bezpieczne nowoczesne samochody.

D
Daniel

Za to świetnie sprawdza się 50ka w Losinie!!!"kierowcy" jezdza tam nawet 30km/h a kiedys mozna bylo przejechac 70/80 inic sie nie dzialo!To tylko nabijanie kasy.W którym kierunku zmierzamy? Moze zacznijmy kupowac konie i wozy drabiniaste zamiast bezpieczne nowoczesne samochody.

D
Daniel

Za to swietnievsprawdza sie 50ka w Losinie. "Kierowcy" jezdzannawet 30km/h a kiedys mozna bylo przejechac 70/80 w ktorym kierunku zmierzamy????Zacznijmy kupowac konie i wozy drabiniaste!!

D
Daniel

Za to swietnievsprawdza sie 50ka w Losinie. "Kierowcy" jezdzannawet 30km/h a kiedys mozna bylo przejechac 70/80 w ktorym kierunku zmierzamy????Zacznijmy kupowac konie i wozy drabiniaste!!

s
strażnik
W dniu 12.03.2019 o 12:04, Gość napisał:

Ależ wierzymy, wierzymy ;) :D

:ph34r: :blush:takkkkkkkkkk, ja też wierzę

G
Gość
W dniu 12.03.2019 o 10:00, kierowca napisał:

I zastrzegam nie jestem tu żadnym przydupasem wójta.

Ależ wierzymy, wierzymy ;) :D
G
Gość

"kierowca" to chyba z urzędu gminy, kogoś stamtąd wozi albo jego wożą.

G
Gość
W dniu 12.03.2019 o 11:01, kierowca napisał:

Więc zapoznaj się z budżetem gminy i sprawdz ile gmina pozyskała z fotoradarów a ile zaiwestowała w drogi.I co?Dalej będziesz polemizował?Polecam czytanie ze zrozumieniem


Przeczytaj że zrozumieniem raport NIKu, bo naprawdę brniesz coraz bardziej :D
k
kierowca
W dniu 12.03.2019 o 10:57, Gość napisał:

Taki mądry z Ciebie kierowca, a nie wiesz kto do 2015 zarabiał na fotoradarach i jaki był wynik kontroli NIKu? To ci podpowiem - artykuł z GP z 2015, sporo wyjaśnia :"Sejm uchwalił nowe przepisy ograniczające uprawnienia strażników miejskich i gminnych. Wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku i dotyczą przeprowadzania kontroli fotoradarowej. Obowiązki po strażnikach ma przejąć Inspekcja Transportu Drogowego, która będzie dysponowała tylko i wyłącznie fotoradarami stacjonarnymi. Tych mobilnych używać będzie mogła jedynie policja.Za odebraniem fotoradarów głosowało 404 posłów ze wszystkich klubów. Przeciw było 18. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.Jednak tak poważna zmiana zapisów Prawa o ruchu drogowym pozbawia niektóre samorządy łatwych i znaczących wpływów do budżetu. W przypadku podsłupskiej Kobylnicy to nawet 1,6 mln złotych rocznie.(...) Przypomnijmy, że w listopadzie poprzedniego roku w sprawie gminnych fotoradarów wypowiedziała się w raporcie Najwyższa Izba Kontroli. NIK uważa, że zaangażowanie strażników gminnych i miejskich w obsługę fotoradarów, zwłaszcza przenośnych, jest podyktowane w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy.Kontrolerzy NIK-u stwierdzili również, że pieniądze z fotoradarów stacjonarnych i przenośnych samorządy powinny przeznaczać na poprawę infrastruktury i inne działania związane z podnoszeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego.Tymczasem prowadzona w gminach kontrolowanych ewidencja księgowa najczęściej nie pozwalała na wyodrębnienie środków uzyskanych z mandatów nałożonych za wykroczenia ujawnione przy pomocy fotoradarów, a tym samym na ocenę, czy zostały one wykorzystane zgodnie z obowiązującymi przepisami."I gdzie to Twoje" bezpieczeństwo" kierowco, polemizujesz z NIKiem?

Więc zapoznaj się z budżetem gminy i sprawdz ile gmina pozyskała z fotoradarów a ile zaiwestowała w drogi.

I co?

Dalej będziesz polemizował?

Polecam czytanie ze zrozumieniem

G
Gość
W dniu 12.03.2019 o 10:00, kierowca napisał:

Jak czytam te durne niekiedy komentarze to zastanawiam się czy w naszej Polsce są jeszcze rozumni ludzie czy tylko....... którzy jak owieczki pójdą głosować na obecnie rządzących bo im kasę na prawo i lewo rozdaje.A gdzie w tym tekście padło że kasa będzie szła do budżetu gminy???? W dalszym ciągu gminy nie mogą pobierać kasy za fotoradary i kasa będzie szła do budżetu państwa. A to że wójt wystąpił o te fotoradary i że jest szansa na ich zamontowanie to tylko świadczy o tym że faktycznie chodzi mu o bezpieczeństwo, a nie kasę. I bardzo dobrze. Niech fotoradarów będzie coraz więcej. Jestem za!I zastrzegam nie jestem tu żadnym przydupasem wójta.Ludzie obudźcie się! Kasa kiedyś się skończy a Wy będziecie zasuwać do 80-tego roku życia bo pieniędzy na emerytury nie będzie.

Taki mądry z Ciebie kierowca, a nie wiesz kto do 2015 zarabiał na fotoradarach i jaki był wynik kontroli NIKu? To ci podpowiem - artykuł z GP z 2015, sporo wyjaśnia :
"Sejm uchwalił nowe przepisy ograniczające uprawnienia strażników miejskich i gminnych. Wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku i dotyczą przeprowadzania kontroli fotoradarowej. Obowiązki po strażnikach ma przejąć Inspekcja Transportu Drogowego, która będzie dysponowała tylko i wyłącznie fotoradarami stacjonarnymi. Tych mobilnych używać będzie mogła jedynie policja.
Za odebraniem fotoradarów głosowało 404 posłów ze wszystkich klubów. Przeciw było 18. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Jednak tak poważna zmiana zapisów Prawa o ruchu drogowym pozbawia niektóre samorządy łatwych i znaczących wpływów do budżetu. W przypadku podsłupskiej Kobylnicy to nawet 1,6 mln złotych rocznie.(...) Przypomnijmy, że w listopadzie poprzedniego roku w sprawie gminnych fotoradarów wypowiedziała się w raporcie Najwyższa Izba Kontroli. NIK uważa, że zaangażowanie strażników gminnych i miejskich w obsługę fotoradarów, zwłaszcza przenośnych, jest podyktowane w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy.
Kontrolerzy NIK-u stwierdzili również, że pieniądze z fotoradarów stacjonarnych i przenośnych samorządy powinny przeznaczać na poprawę infrastruktury i inne działania związane z podnoszeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Tymczasem prowadzona w gminach kontrolowanych ewidencja księgowa najczęściej nie pozwalała na wyodrębnienie środków uzyskanych z mandatów nałożonych za wykroczenia ujawnione przy pomocy fotoradarów, a tym samym na ocenę, czy zostały one wykorzystane zgodnie z obowiązującymi przepisami."
I gdzie to Twoje" bezpieczeństwo" kierowco, polemizujesz z NIKiem?
k
kierowca

Jak czytam te durne niekiedy komentarze to zastanawiam się czy w naszej Polsce są jeszcze rozumni ludzie czy tylko....... którzy jak owieczki pójdą głosować na obecnie rządzących bo im kasę na prawo i lewo rozdaje.

A gdzie w tym tekście padło że kasa będzie szła do budżetu gminy????

 W dalszym ciągu gminy nie mogą pobierać kasy za fotoradary i kasa będzie szła do budżetu państwa. A to że wójt wystąpił o te fotoradary i że jest szansa na ich zamontowanie to tylko świadczy o tym że faktycznie chodzi mu o bezpieczeństwo, a nie kasę. I bardzo dobrze. Niech fotoradarów będzie coraz więcej. Jestem za!

I zastrzegam nie jestem tu żadnym przydupasem wójta.

Ludzie obudźcie się! Kasa kiedyś się skończy a Wy będziecie zasuwać do 80-tego roku życia bo pieniędzy na emerytury nie będzie.

G
Gość

Wystarczyło jedną ustawą określić iż pieniądze z mandatów trafiają do budżetu państwa a nie gminy i temat byłby rozwiązany. Okazało by się wtedy komu naprawdę zależy na bezpieczeństwie a komu na robieniu z tego maszynki do drukowania pieniędzy.

J
Jarki

Panie Wójt po co mydlić oczy co to za  argument ,że przekraczają prędkość wszędzie przekraczają czy to oznacza że na każdej  utwardzonej drodze ma być fotoradar ? proszę wymienić ile wypadków było ?? np śmiertelnych.Gminie chodzi o kasę nie o bezpieczeństwo dziwi mnie tylko że Pan wygrywa wybory i z uporem stara się karać i szukać bata na swoich wyborców no chyba że mieszkańcy gminy to nie Pańscy wyborcy i nie uczestnicy drogi. Nie byłbym  zdziwiony gdyby o uruchomieniu fotoradarów wnioskowała Policja  lub ITD ale gmina ?? no już widzę te wasze badania w postaci uruchomienia bezprawnie fotoradarów i robienie pomiarów.Świat ruszył do przodu a Wam tylko prosty pomysł na robienie kasy przez fotoradary ,a może ściągnąć inwestora  lub inne rozwiązania wprowadzić żeby gmina zarabiała pieniądze zamiast łupić kierowców.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3