GMINA PRZYJAZNA TURYSTOM - Gmina Czarna Dąbrówka

  GMINA PRZYJAZNA TURYSTOM - Gmina Czarna Dąbrówka

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Gmina Czarna Dąbrówka- kraina lasów, jezior i rzek, tak się promujemy i taką gminą jesteśmy. Nasze główne bogactwo to jeziora, lasy i rzeki- środowisko wybitne na wypoczynek i rekreację.

  Krajobraz gminy jest bardzo urozmaicony z dużą ilością kompleksów leśnych, z 26 akwenami jezior o łącznej powierzchni 1105 hektarów. Gmina tworzy bazę turystyczną, która zachęca turystów do odpoczynku na jej terenie, ale również zapewnia odpowiednie warunki aktywnego wypoczynku i rekreacji mieszkańcom. Dlatego systematycznie przybywa placów zabaw, siłowni fitness na świeżym powietrzu oraz terenów rekreacyjnych.
  Na terenie gminy przybywa także ścieżek rekreacyjno-edukacyjnych i przyrodniczych. Znajdują się one m.in. „Szlakiem Karwieńskich Uroczysk” w Karwnie, „Siedliskiem Orła Białego” na skotawskich bagnach i „Szlakiem Pięciu Jezior” w okolicach Łupawska. Zamontowano przy nich stojaki rowerowe, ławki drewniane. Jest to idealne miejsce by pospacerować, poczytać książkę w zaciszu lasu czy pojeździć na rowerze.

  W gminie Czarna Dąbrówka są 24 sołectwa. Większość z nich posiada warunki do rozwoju turystyki. Są to m.in.:

  · Sołectwo Jasień – turyści mogą tutaj skorzystać z zagospodarowanego terenu przy jeziorze Jasień oraz zagospodarowanego parku wiejskiego w elementy małej infrastruktury turystycznej zrealizowanego w ramach projektu pn. "Budowa przystani wodnej wraz z zagospodarowaniem terenu ".Teren przy jeziorze Jasień oraz park wiejski jest doposażony w ławki stoliki, kosze na śmieci, altanę, miejsce na grila. Poprawiło to znacznie wizerunek wsi która zyskała na atrakcyjności a mieszkańcy zyskali dodatkowe miejsce na organizację imprez i spotkań czysto towarzyskich i rekreacyjnych w gronie przyjaciół i znajomych.

  · Sołectwo Mikorowo- turyści mogą tutaj skorzystać z zagospodarowanej plaży przy jeziorze Mikorowo. Jest tam wykonany chodnik do plaży, parking, pomost 25 mb. pływający, zamontowano 14 lamp solarowych wzdłuż ścieżki - chodnika, wykonano boisko do piłki plażowej, grill, wiatka , obudowanie ogniska-paleniska, stojaki na rowery, kosze. Do dyspozycji turystów i mieszkańców są 4 kajaki, rower wodny.

  · Sołectwo Unichowo - turyści mogą tutaj skorzystać z zagospodarowanego terenu jeziora w Unichowie. Jest tam wykonany pomost oraz ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza wokół jeziora. Utworzono także kółko wędkarskie. Do dyspozycji turystów i mieszkańców jest zakupiony sprzęt wędkarski, łódki, rowerki wodne.

  W miejscowości Unichowo został także wykonany projekt pn „Zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej w Unichowie- innowacyjnym miejscem rekreacyjno-wypoczynkowym”. W ramach realizacji operacji stworzono siłownię zewnętrzną -zamontowano zestawy do ćwiczeń tzn.: biegacz, motyl, orbitrek oraz wybudowano ciągi komunikacyjne – dojścia do zagospodarowanego terenu oraz świetlicy. W ramach projektu zagospodarowany został teren przy świetlicy wiejskiej i wyposażono go w ławki, stół betonowy, kosze na śmieci oraz posadzono zieleń.

  · Sołectwo Rokity-turyści mogą tutaj skorzystać z zagospodarowanego miejsca rekreacji i wypoczynku z elementami małej architektury, miejsc parkingowych wraz z ścieżkami i drogami dojazdowymi przy jeziorze w miejscowości Rokity.

  Miejsce przy jeziorze obejmuje m.in.:

  1. Plac z zadaszoną sceną

  2. Schody terenowe

  3. Podjazd dla osób niepełnosprawnych

  4. Murki i klomby,

  5. Stoły drewniane z ławkami – 11 szt.

  6. Lampy solarne – 5 szt.

  7. Pomost pływający -1szt

  Na terenie gminy funkcjonują 3 ośrodki wypoczynkowe: Ośrodek Wypoczynkowy ,,Wrzos"- Łupawsko, Ośrodek Wypoczynkowy ,,Zawiaty" oraz Ośrodek Wypoczynkowy 7 Wysp w Łupawsku. Ponadto na terenie gminy funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne oraz pola biwakowe.

  Do dyspozycji turystów jest Centrum Informacji Turystycznej w Czarnej Dąbrówce, które skoordynowało całość działań turystycznych, agroturystycznych, informacyjnych i promocyjnych gminy. Tam można nabyć mapy i wszelkie materiały dotyczące także historii gminy.

  Dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej „Od Bałtyku po Kaszuby”, która dostępna jest na urządzenia z systemem Android i iOS można poznać na nowo gminę Czarną Dąbrówka. Dzięki partnerskiemu projektowi możemy odnaleźć ciekawe miejsca, trasy rowerowe, narciarskie, kajakowe, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje, parkingi i wiele innych rzeczy, które zadowolą każdego. Dzięki aplikacji można dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach z

  okolicy. Aplikacja działa w trybie offline i wykorzystuje technologie GPS i można ją za darmo pobrać ze sklepu Google Play oraz App Store., wpisując Od Bałtyku po Kaszuby.

  Jako samorząd staramy się, aby przez Gminne Centrum Kultury i Biblioteka przygotować w sezonie i tez poza nim wiele imprez plenerowych.

  Cieszymy się, że coraz więcej turystów przybywa do naszych miejscowości, że postrzegani jesteśmy jako gmina przyjazna turystom

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 PLUS POLECAMY

  Wideo