Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Słupsk prawie najlepsza Polsce

Filip Pietruszewski [email protected]
Akwapark w Redzikowie.
Akwapark w Redzikowie. Archiwum
Gmina Słupsk jest druga w Polsce, wynika z najnowszego rankingu Rzeczpospolitej. - Tylko 0,1 punktu dzieli nas od pierwszego miejsca - mówi wójt Mariusz Chmiel.

Ranking objął trzy kategorie: gminy wiejskie, miasta na prawach powiatu oraz pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie.

- W pierwszym etapie wzięliśmy pod uwagę dane pochodzące z Ministerstwa Finansów o wszystkich samorządach w Polsce - tłumaczy Anna Ogonowska-Rejer. Gminy mogły otrzymać 60 punktów m.in. za wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zadłużenie w stosunku do dochodów lub dynamikę wzrostu dochodów.

Do drugiego etapu zakwalifikowano łącznie 564 miejscowości. - Do wybranych gmin wysłaliśmy ankiety, za które samorządy mogły otrzymać łącznie 40 punktów - dodaje Anna Ogonowska-Rejer. W kwestionariuszach znalazły się m.in. pytania o liczbę nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy, udział wydatków na promocję, stopę bezrobocia, wyniki testów szóstoklasistów i gimnazjalistów, czy współpracę z jednostkami pomocniczymi.

W kategorii gmin wiejskich drugie miejsce zajęła gmina wiejska Słupsk, zdobywając 64,12 punktu. Od lidera rankingu, Stepnicy, gminę dzieli dokładnie 0,09 punktu.

- To rezultat naszej konsekwencji. Kiedyś postanowiliśmy, że pewną część budżetu będziemy przeznaczać na inwestycję, nawet kosztem wydatków bieżących. Teraz widać, że ta strategia jest skuteczna
- mówi Barbara Dykier, skarbnik gminy.

Wójt Mariusz Chmiel dodaje, że jego gmina nie dostała żadnych bonusów od przyrody.

- Liderzy rankingu zazwyczaj leżą albo nad morzem, albo np. mają kopalnie, które generują ogromne zyski. My nie mamy ani jednego, ani drugiego. Nasz sukces jest rezultatem dobrej współpracy, która pozwala przyciągać inwestorów - mówi Mariusz Chmiel. - Trochę szkoda, że nie zdobyliśmy więcej środków unijnych. W rankingu widać, że pod tym względem liderem są miasta wojewódzkie - dodaje Chmiel.

Gmina w swojej kategorii zajęła trzecie miejsce w kryterium zarządzania - otrzymała 27,98 punktu. Od lidera w tym kryterium, Zabierzowa, dzieli ją 3,91 punktu. W poprzednim roku gminy wójta Chmiela nie było w złotej setce.

W tegorocznej znalazły się m.in. także: Koczała (36. miejsce), Postomino (44.), Wicko (60.), Potęgowo (83.) i Przechlewo (86. miejsce).

W kategorii miast na prawach powiatu znalazło się 58 miejscowości. Słupsk uplasował się na 32. miejscu, z sumą 53,56 punktu. To o pięć pozycji wyżej niż w zeszłym roku. Dla porównania, najwyżej w rankingu znalazł się Gdańsk z wynikiem 64,06 punktu.

- Jesteśmy w połowie rankingu. To nie jest zły wynik, ale będziemy starali się, żeby w przyszłości był lepszy - mówi wiceprezydent Słupska Andrzej Kaczmarczyk. Dodajmy, że Koszalin zajął 11. miejsce, na które awansował z 20. pozycji w poprzednim rankingu.

Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miejscowości z naszego regionu znajduje się Łeba. Kurort uplasował się na 29. miejscu wśród 100 miejscowości o takim statusie. W swojej kategorii Łeba jest pierwszym miastem w Polsce pod względem nowych podmiotów gospodarczych na 100 tys. mieszkańców.

W Łebie powstało ich 20. Łeba jest także trzecim miastem w Polsce (wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich) pod względem dochodu na osobę, który wynosi 6578 złotych. W Polkowicach, pierwszych w tym kryterium, na mieszkańca przypada 8064 złote.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza