Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Słupsk zniknie z map? Władze chcą zmienić nazwę na Gmina Redzikowo

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
W Słupsku wielokrotnie protestowali mieszkańcy Gminy Słupsk
W Słupsku wielokrotnie protestowali mieszkańcy Gminy Słupsk
To nie żart. Dokładnie na 50. lecie istnienia gminy władze Gminy Słupsk chcą zmienić nazwę samorządu. Proponują mieszkańcom nazwę: Gmina Redzikowo. Chcą być bardziej rozpoznawalni i oddzielić się od Słupska.

Dzisiaj (12 stycznia) podczas sesji rady gminy Słupsk przedstawiono projekt konsultacji społecznych, w których mieszkańcy mają wypowiedzieć się na temat nazwy samorządu.

- Redzikowo to miejscowość w części rolnicza. A nasza gmina jest gminą rolniczą. Ale jest to też miejscowość, w której są społeczne ponad sołeckie instytucje dla wszystkich mieszkańców. Tu znajduje się strefa ekonomiczna, tym też nasza gmina się charakteryzuje, rozwojem gospodarczym. Stąd chcemy by nastąpiła zmiana nazwy - powiedziała na sesji Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk. - Nie jesteśmy pierwszym samorządem, który dokonał takiej zmiany. Mamy kontakt z gminą Ryńsk, która od 1 stycznia 2017 roku oddzieliła się od Wąbrzeżna. Sytuacja jest analogiczna jak u nas. Decyzją rady ministrów gmina zmieniła nazwę na Ryńsk.

Jednogłośnie (15 głosów za) rada dała zgodę na przeprowadzenie konsultacji. Konsultacje przeprowadzone zostaną na terytorium całej Gminy Słupsk. Rozpoczną się 10 lutego i będą trwały do 15 marca 2023 roku. Zostaną przeprowadzone w dwóch formach: zebrania uwag, opinii i wniosków mieszkańców oraz badania opinii mieszkańców z ankiet przeprowadzonych w urzędzie.

Tak władze gminy w projekcie uchwały uzasadniły pomysł:
"W roku 2023 Gmina Słupsk obchodzi swoje 50 – lecie. Taka okazja jest dobrym momentem do zmiany nazwy samorządu. Procedura zmiany nazwy wymaga przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Zmiana nazwy Gminy przyczyni się do zwiększenia poczucia przynależności społecznej wśród dotychczasowych mieszkańców samorządu. Rozpocznie się nowy etap w życiu samorządu.

Miejscowość Redzikowo już dziś jest swego rodzaju centrum życia dla wielu mieszkańców. Znajdują się tu instytucje kultury, szkoła podstawowa oraz liceum Redzikowo, jak również gminny żłobek. Baza sportowo – rekreacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta (Park Wodny, Lodowisko). W Redzikowie swoją siedzibę ma – Gminny Uniwersytet III Wieku. Te aspekty sprawiają, że miejscowość jest już rozpoznawalna wśród społeczności lokalnej.

Bardzo ważnymi instytucjami, które nadają wysoką rangę tej miejscowości jest obecność Bazy Wsparcia Marynarki Wojennej USA oraz Batalionu Ochrony bazy, jak również władze 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Redzikowie. To sprawia, że Redzikowo jest rozpoznawalne już nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Podjęcie uchwały w sprawie konsultacji, nie niesie za sobą dodatkowych kosztów dla mieszkańców Gminy Słupsk."

Jak zapewniła pani wójt, kosztem dla samorządu, po zmianie nazwy, będzie tylko wymiana tabliczek i nie przekroczy to 10 tys. zł.

Zależnie od wyniku konsultacji władze gminy stosowny wniosek do ministerstwa spraw wewnętrznych muszą wnieść do 31 marca, by decyzja zapadła jeszcze w tym roku. A zmiana wtedy weszłaby w życie 1 stycznia 2024 roku. Decyzję podejmuje rada ministrów, dotąd podobne wnioski poparte przez mieszkańców były przyjmowane i potwierdzane przez rząd.

Przypomnijmy, że inny sąsiedni Słupskowi samorząd już też uchwalił konsultacje o zmianie statusu Kobylnicy na miasto. Tak by gmina Kobylnica z gminy wiejskiej zmieniła się w miejsko-wiejską, a wójt został burmistrzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza