Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wicko: Jedna z najprężniejszych

Sylwia Lis
Gmina Wicko jest jedną z najprężniej rozwijających się gmin w powiecie lęborskim. Samorząd potrafi ściągać pieniądze z Unii i prywatnych inwestorów.

Gmina stawia przede wszystkim na rozwój turystyki. Stara się też przeprowadzać wiele inwestycji, które bezpośrednio mają poprawić życie mieszkańcom. Od 2010 roku z sukcesem udaje się pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej. Przez ten czas do gminy spłynęło kilka milionów złotych. Prawie 300 tysięcy złotych kosztowało stworzenie miejsc wypoczynku w Sarbsku, Nowęcinie i Wicku. Jedną z droższych inwestycji była budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Nowęcinie.

Pozostałe przedsięwzięcia sfinansowane z Unii Europejskiej to: instalacja urządzeń solarnych, remont ośrodka zdrowia oraz jego wyposażenie, akcje: Animator Orlik i Pływaj razem z nami, zakup pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w SP w Maszewku i Szczenurzy, remonty świetlic wiejskich czy budowa zaplecza sportowego z izbą pamięci, jako obiektu upamiętniającego znaczenie i dorobek rybaków. Przeprowadzono wiele inwestycji drogowych. Wyremontowano między innymi odcinek na trasie Poraj, Roszczyce oraz Łebieniec, ulepszono nawierzchnie dróg gruntowych w Gąskach, Żarnowskiej Dymnicy oraz Wrześciu. Wykonano nawierzchnię asfaltową na ul. Kolonijnej w Nowęcinie oraz zatokę autobusową przy SP Maszewko. Ułożono sporo chodników, między innymi w Wicku, Krakulicach, Sarbsku, Wrześciu, Kopaniewie. Zadbano też o oświetlenie.

Sporo pieniędzy zainwestowano w rozwój sportu. Wybudowano salę gimnastyczną z zapleczem i salami dydaktycznymi przy SP w Maszewku.

Gmina chyba jako jedyna w powiecie potrafi ściągnąć pieniądze od sponsorów. Przez dwa lata zyskała wielu ofiarodawców, którzy łącznie przekazali kilkaset tysięcy złotych między innymi na: remonty budynków i sal gimnastycznych, festyny, wycieczki, poprawę estetyki w gminie, oświetlenie w gminie. Gmina stawia na nowoczesność i niedługo, jako jedyna w powiecie, stanie się potentatem w pozyskiwaniu energii z siły wiatru. Za sprawą pozyskanych inwestorów powstały już trzy farmy wiatrowe.

Dbamy o ludzi

Dariusz Waleśkiewicz, wójt Wicka:
Na terenie gminy powstało wiele nowych inwestycji, na których realizację zostały pozyskane środki unijne, środki od przedsiębiorców prywatnych, a także środki własne gminy. Do największych mogę zaliczyć oddanie do użytku sali gimnastycznej z zapleczem i salami dydaktycznymi przy SP w Maszewku, do budowy której przyczyniła się jedna z farm wiatrowych. Budowa dwóch remiz strażackich wraz ze świetlicami wiejskimi także jest udaną inwestycją - dzięki nim strażacy OSP mają nowoczesne, komfortowe pomieszczenia a społeczność lokalna miejsce do spotkań, zabawy czy też nauki pozalekcyjnej. Dla poprawy jakości usług medycznych wyremontowano obiekt Ośrodka Zdrowia w Wicku. W wielu sołectwach na terenie gminy powstały nowoczesne place zabaw. Nasze placówki oświatowe również otrzymały nową infrastrukturę rekreacyjno-sportową. Na terenie całej gminy systematycznie i w znacznym stopniu poprawiana jest infrastruktura drogowa poprzez modernizację oraz wykonywanie nowych nawierzchni asfaltowych, ciągów pieszych, montaż progów zwalniających wraz z oznakowaniem, montaż barierek ochronnych, budowę drewnianych wiat przystankowych oraz budowę nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego. Dzięki temu gmina staje się bezpieczniejszą i przyjazną społeczeństwu. W ubiegłym roku w gminie powstały trzy farmy wiatrowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza