Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorący kaloryfer będzie luksusem? Podwyżka ogrzewania w Bytowie

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Spółka do 2030 roku chce zrezygnować z węgla.
Spółka do 2030 roku chce zrezygnować z węgla. Archiwum
41 procent więcej za ogrzewanie zapłacą mieszkańcy Bytowa. To duża podwyżka, która wejdzie w życie już 26 września. Spółka Veolia, która dostarcza w mieście ciepło twierdzi, że do 2030 roku zrezygnuje z węgla.

Do większości mieszkań w Bytowie ciepło dostarcza spółka Veolia. Przedstawiciele pojawili się na sesji rady miejskiej, by poinformować o planowanej podwyżce i zapewnić, że węgla im nie zabranie.

Zapas węgla do na cały sezon

- Bezpieczeństwo energetyczne Bytowa nie jest zagrożone – zapewnił Janusz Panasiuk, prezes zarządu Veolii.- Nasza ciepłownia pracuje bez zakłóceń. Posiadamy niezbędne, określone przez prawo, zapasy paliwa. Węgiel do wszystkich zakładów wytwarzających ciepło w grupie jest dostarczany przez spółkę Veolia Energia Contracting, która cały czas prowadzi działania mające zabezpieczyć dostawy odpowiednich ilości paliwa.

I dodał, że ceny energii i ciepła systemowego w Polsce są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. - Przedsiębiorstwa energetyczne w przypadku zmiany kosztów działalności, aby zachować płynność i utrzymać bezpieczeństwo energetyczne na terenie, który obsługują, przygotowują wnioski taryfowe, które są szczegółowo rozpatrywane przez URE. Instytucja ta analizuje wszystkie składniki działalności wnioskodawców – mówi. - Obserwowany w całym kraju wzrost cen ciepła systemowego wynika przede wszystkim z wyższych kosztów zakupu paliw. Wyzwaniem dla wszystkich spółek energetycznych jest zapewnienie stabilności ich dostaw, co nierzadko wiąże się z koniecznością poszukiwania zagranicznych partnerów, którzy niestety oferują produkt droższy niż polscy producenci. Wzrosty cen węgla nastąpiły już w ubiegłym roku, jednak wojna na Ukrainie oraz wyeliminowanie dostaw paliwa ze wschodu nasiliły to zjawisko. Dziś średnie ceny węgla na rynkach światowych są wyższe w porównaniu do ubiegłego roku o prawie 300 proc. Gaz kontraktowany na Towarowej Giełdzie Energii podrożał rok do roku o ponad 600 procent. Należy zwrócić również uwagę na rosnące koszty praw do emisji CO2. W porównaniu do 2021 roku cena jednostkowego prawa do emisji CO2 wzrosła o ponad 100 proc. Priorytetem Veolii jest bezpieczeństwo energetyczne miast, w których znajdują się nasze ciepłownie. Firma cały czas optymalizuje koszty działalności. Mimo znaczących wzrostów wydatków dążymy do zagwarantowania cen ciepła na poziomie akceptowalnym przez klientów i konkurencyjnym w stosunku do innych sposobów ogrzewania.

Jak duża będzie podwyżka w Bytowie? Mieszkańcy z pewnością odczują ją w kieszeni.

Marek Kaszkowiak, członek zarządu Veolii stwierdził, że podwyżka została już zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki. – Wyniesie 41 procent i będzie obowiązywała od 26 września – podkreśla. – Realnie pierwsze, wyższe rachunki dotrą do odbiorców pod koniec października.

Na biogazownię trzeba poczekać

Radni dopytywali o plany spółki. – Póki co zapas węgla jest – mówi Leszek Szymczak, radny miejski. – Ale za chwilę może go nie być. Widać konieczność zmiany źródła ogrzewania. Mamy możliwości wykorzystywania biomasy i biogazu. Jaka jest wizja spółki – dopytywał?

- W Veolii – aby sprostać wymogom unijnym - realizujemy strategię dekarbonizacji, do 2030 roku chcemy odejść od spalania węgla – wyjaśnia Janusz Panasiuk. - W ramach dekarbonizacji w każdej lokalizacji szukamy optymalnych rozwiązań dotyczących paliwa i technologii wytwarzania ciepła. Inwestujemy również w rozwiązania podnoszące efektywność produkcji i dystrybucji ciepła, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie ilości zużywanego paliwa. W Bytowie są już dwa nośniki paliwa to węgiel i gaz. Gaz będzie używany w szczytowym czasie. Teraz jest bardzo trudny czas na podejmowanie ryzyka, trzeba poczekać, ale będziemy szli w kierunku miksu paliwowego, w Bytowie brakuje nam tylko biomasy. Aby do tego doszło potrzebna jest współpraca.

Prezes dodał, że powstanie biogazowi często budzi kontrowersje wśród okolicznych mieszkańców, ale do tego pomysłu należy wrócić za jakiś czas.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza