Na problem zwrócił nam uwagę słupszczanin Edward Jaranowski, który w minionym tygodniu oddał 10 kilogramów zwykłej makulatury w punkcie skupu przy ul. Przemysłowej.
- Byłem bardzo zaskoczony, że wypłacono mi tylko 50 groszy. Gdyby nie to, że mam już prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, to dopłaciłbym do tego interesu 2,5 złotego. To jest śmieszna sytuacja, gdy jednocześnie zachęca się ludzi do segregacji - powiedział w rozmowie z nami. - Sytuacja na rynku jest tragiczna - potwierdzają właściciele punktu skupu makulatury przy ul. Przemysłowej w Słupsku.
Problem. Papiernie nie chcą makulatury. W skupach rosną góry odpadów
Zastanawiam się, czy nie zwiesić konkursu dotyczącego zbiórki makulatury, który prowadzimy w szkołach na terenie województwa pomorskiego, także w Słupsku - mówi Piotr Podlecki, właściciel firmy Polskie Surowce Wtórne.
Takie pomysły to rezultat trudnej sytuacji na polskim rynku makulatury, który od pewnego czasu przeżywa kryzys. Makulatury co prawda nie brakuje, ale jest spory kłopot z jej sprzedażą. Na rynku jest bowiem sporo taniego papieru ze Wschodu. Jednocześnie Chiny zamknęły się na polską makulaturę, bo lepsze odpady mogą kupić w USA. Z kolei polskie firmy papiernicze mają spore zapasy papieru, a ponieważ nie chcą obniżać cen, to koncentrują się na produkcji lepszego jakościowo papieru, który wyrabiają z... drewna. - Efekt jest taki, że kiedyś do tony makulatury otrzymywaliśmy dopłatę w wysokości 600 złotych. Teraz możemy dostać najwyżej od 6 do 10 złotych, ale tylko wtedy, gdy papiernia potwierdzi odbiór makulatury od nas - mówi Tadeusz Dąbkiewicz, współwłaściciel punktu skupu makulatury przy ul. Przemysłowej w Słupsku. - A dla przykładu, w grudniu ubiegłego roku już dostaliśmy pismo od papierni Mondi w Świeciu, że nie będzie przyjmować od nas makulatury...
Sytuację jeszcze komplikuje BDO, czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami wprowadzona przez Ministerstwo Środowiska, aby przeciwdziałać nieprawidłowościom, które występują w sektorze gospodarowania odpadami. Do końca roku podmioty, które wprowadzają na rynek m.in. produkty w opakowaniach oraz gospodarują odpadami były zobowiązane do rejestracji do BDO. Podobnie jest z podmiotami, które prowadzą firmy handlu detalicznego lub hurtowego i oferują reklamówki.
- Od tego systemu jesteśmy w pewnym sensie zależni także my, bo na podstawie deklaracji składanych przez przedsiębiorców Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska będzie określał, ile ton makulatury znajduje się w naszym punkcie. Jeśli będzie ich więcej niż będzie przewidywał operat wchodzący w skład nowego pozwolenia na działalność, które musimy uzyskać do 5 marca, aby nadal prowadzić działalność, to będziemy płacić kary. Poza tym musimy zbudować monitoring, który będzie rozpoznał twarze ewentualnych podpalaczy, a jego kody jesteśmy zobowiązani dostarczyć do WIOŚ, którego urzędnicy będą prowadzić podgląd naszego punktu. Musimy również wpłacić do gminy jednorazowy depozyt, który będzie wykorzystany na pokrycie kosztów, gdybyśmy zaprzestali działalności i porzucili nasz punkt - dodaje Dąbkiewicz.
Tymczasem przedsiębiorcy sygnalizują, że mają spore kłopoty z dodzwoniemiem się do urzędników zarządzających BDO, gdy na przykład chcą wprowadzić korekty co do deklarowanej ilości odstawianych odpadów. Choć te wszystkie działania wyraźnie służą rozszerzeniu kontroli nad odpadami, to skutek może być i taki, że znowu w lasach pojawią się góry śmieci.
Zobacz także: W Bierkowie uruchomiono zmodernizowaną sortownię makulatury i plastików
Sportowcy dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?