Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotowy jest projekt rozporządzenia, który ma ukrócić praktyki związane z tzw. „patodeweloperką". Takie warunki muszą spełnić deweloperzy

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Celem projektu rozporządzenia jest ukrócenie praktyk związanych z tak zwaną patodeweloperką.
Celem projektu rozporządzenia jest ukrócenie praktyk związanych z tak zwaną patodeweloperką. Szymon Starnawski/ Polska Press
Zwiększenie do pięciu metrów odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad czterech kondygnacji od granicy działki czy obowiązek wykonania placu zabaw oraz obowiązkowe pomieszczenia na rowery i wózki – to kilka z założeń projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii, którego celem jest ukrócenie praktyk związanych z tzw. „patodeweloperką”. W artykule poniżej przedstawiamy najważniejsze zapisy dokumentu.

Spis treści

Zwiększenie do pięciu metrów odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad czterech kondygnacji od granicy działki – zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, którego celem jest ukrócenie praktyk związanych z tzw. „patodeweloperką". Do tej pory odległość ta wynosiła minimum trzy metry w przypadku ścian bez okien lub drzwi, a w przypadku ścian z oknami lub drzwiami – cztery metry.

Dalej od budynków magazynowych i produkcyjnych i więcej miejsc parkingowych

Nowe rozwiązania zakładają ponadto wprowadzenie minimalnej odległości dla budynków produkcyjnych i magazynowych od budynku mieszkalnego lub budynku zamieszkania zbiorowego. Ze względu na bezpieczeństwo oraz komfort mieszkania wprowadzono odległość pomiędzy ścianami budynku magazynowego lub produkcyjnego o powierzchni zabudowy przekraczającej 1000 m kw. a ścianami istniejącego budynku mieszkalnego lub budynku zamieszkania zbiorowego – wynoszącą co najmniej 30 m.

Więcej miejsc parkingowych i dłuższy czas nasłonecznienia

Wprowadzono też ograniczenie co do liczby stanowisk postojowych dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne i które mogą być zbliżone do okien budynków – w liczbie nie większej niż 6 proc. ogólnej liczby stanowisk postojowych w ramach inwestycji. Wyjaśniono, że na działce może być więcej stanowisk postojowych dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne, jednakże muszą one znajdować się w odpowiedniej odległości od okien.

Sprawdź w galerii najważniejsze założenia projektu:

– Do tej pory nie było ograniczeń co do liczby takich miejsc zbliżonych do okien. Zdarzało się, że w ramach inwestycji wykonywano większość takich miejsc zamiast „zwykłych” stanowisk postojowych dla samochodów, tylko dlatego, że dla „zwykłych” stanowisk należy zachować odległość od okien, a dla stanowisk postojowych dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne, nie trzeba – wskazano.

Zgodnie z projektowaną regulacją w przypadku budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego lub zespołu takich budynków należy wykonać plac zabaw dla dzieci. Obowiązek będzie dotyczył budynków oraz zespołów, w których jest powyżej 20 mieszkań. Do tej pory obowiązek dotyczył zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę, stosownie do potrzeb użytkowych.

– Wprowadzona regulacja związana jest z tym, że powstaje dużo pojedynczych bloków, wokół których nie zostały wykonane żadne miejsca do spędzania wspólnego czasu przez dzieci – możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu.

Ponadto doprecyzowano, że przez wymagany czas nasłonecznia placu zabaw dla dzieci powinno obejmować min. połowę powierzchni placu zabaw dla dzieci.

– Z kolei zgodnie ze zmianą minimalny czas nasłonecznienia placu zabaw dla dzieci powinien wynosić dwie godziny, a w przypadku zabudowy śródmiejskiej – jedną godzinę. Dotychczas nie było wskazane, w którym miejscu liczy się nasłonecznienie placu zabaw, a nasłonecznienie musiało wynosić min. cztery godziny (w zabudowie śródmiejskiej min. dwie godziny). Zmiana podyktowana jest tym, że często place zabaw są sytuowane w takim miejscu, gdzie nie ma cienia, więc w dni słoneczne i upalne są wyłączone z użytkowania mniej więcej w godzinach 11–14 – wyjaśniono w uzasadnieniu.

Minimalna wielkość lokalów użytkowych oraz nowe przegrody między balkonami

Projekt wprowadza też nową regulację, zgodnie z którą lokal użytkowy w nowoprojektowanych budynkach powinien mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m kw. Możliwe będzie wykonanie lokalu o mniejszej powierzchni, pod warunkiem, że lokal znajduje się na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku i jest do niego bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

W styczniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,26 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 28,02 tys. rok wcześniej – jest to spadek o ok. 52,7 proc.

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Te warunki musisz spełnić, b...

Założono też wprowadzenie wymagania w zakresie odpowiednich przegród pomiędzy balkonami. Zgodnie z nową regulacją w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w przypadku wykonania więcej niż jednego balkonu na jednej płycie balkonowej należy zastosować przegrodę o wysokości co najmniej 2,2 m oraz szerokość wynoszącą co najmniej szerokości balkonu, a w przypadku gdy balkon ma szerokość równą lub większą niż 2 m – min. 2 m. Przegroda powinna się też charakteryzować odpowiednią przepuszczalnością światła. Powinna ona wynosić minimalnie 30 proc., maksymalnie 50 proc., dzięki czemu, w ocenie projektodawcy, taka przyciemniona przegroda da poczucie odizolowania od sąsiadów.

Obowiązek zapewnienia pomieszczenia gospodarczego oraz podwyższenie izolacji akustycznej

W stosunku do budynku mieszkalnego wielorodzinnego projektowane przepisy wprowadzają obowiązek wykonania pomieszczenia gospodarczego o powierzchni min. 15 m kw., na potrzeby przechowywania rowerów i wózków dziecięcych.

Zakłada się ponadto, że podwyższenie izolacyjności akustycznej drzwi wejściowych do mieszkania do minimum 38 dB. Obecnie jest to min. 30 dB w przypadku gdy w mieszkaniu znajduje się przedpokój, który jest oddzielony od innych pomieszczeń w mieszkaniu drzwiami wewnętrznymi i min. 35 dB w innym przypadku.

Dodano też nowy przepis, w którym wskazano, że jeśli budynek jednorodzinny składa się z dwóch lokali mieszkalnych, przegrody znajdujące się między nimi (stropy, ściany) muszą spełniać wymagania jak dla lokali mieszkalnych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

Przewiduje się, że projektowane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Co dalej z cenami mieszkań?

Z raportu Expandera i Rentier.io. wynika, że w marcu ceny w 9 z 17 miast były już wyższe niż w maju 2022 r., kiedy obserwowaliśmy ostatni szczyt cenowy. – Największe wzrosty w tym okresie pojawiły się w Katowicach (5,7 proc.), Lublinie (4,2 proc.) i Poznaniu (3,2 proc.) – podano. Z kolei wciąż taniej niż w maju 2022 r. jest w 8 miastach. Największe spadki w tym okresie odnotowaliśmy w Szczecinie (-5,8 proc.), Częstochowie (-5,7 proc.) i Toruniu (-4,2 proc.).

Autorzy raportu wskazują, że w danych kwartalnych widać, że przewaga wzrostów dotyczy wszystkich segmentów rynku, czyli zarówno małych, średnich, jak i dużych mieszkań.

W porównaniu do IV kw. 2022 ceny małych mieszkań w analizowanych przez nas miastach wzrosły przeciętnie o 1,5 proc. (poprzednio odnotowaliśmy spadki 1,4 proc.), średniej wielkości lokali o 1,8 proc. (spadek 1,3 proc. w poprzednim odczycie), a dużych o 0,8 proc. (w porównaniu do spadku 0,5 proc. porównując IV kw. 2022 do III kw. 2022). Widać więc ewidentne odbicie i wyższe oczekiwania cenowe sprzedających – czytamy w raporcie.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gotowy jest projekt rozporządzenia, który ma ukrócić praktyki związane z tzw. „patodeweloperką". Takie warunki muszą spełnić deweloperzy - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza