Krzysztof Kawa
Jekaterina Kurakowa podczas występu w Tallinnie
Jekaterina Kurakowa podczas występu w Tallinnie Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego/materiały prasowe
Jekaterina Kurakowa zajęła piąte miejsce w konkurencji solistek w zawodach Skate America, które odbyły się w amerykańskim Norwood. To najlepszy wynik polskiej solistki w serii Grand Prix od sezonu 1997/1998, gdy Zuzanna Szwed wywalczyła dwa czwarte miejsca.

Kurakowa uzyskała łącznie 178,68 pkt. Triumfowała brązowa medalistka ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich Japonka Kaori Sakamoto - 217,61. Kolejne miejsca zajęły Amerykanki - Isabeau Levito (206,66) i Amber Glenn (197,61).

Jestem bardzo szczęśliwa, że po upadku w pierwszej kombinacji dałam radę wykonać czysto cały dalszy program. Muszę przyznać, że bardzo się stresowałam przed tym występem. W ubiegłym roku zajęłam tam 9. pozycję, więc tegoroczny występ to dla mnie duży progres i sukces - powiedziała Kurakowa.

20-latka urodziła się w Moskwie, a od 2019 roku reprezentuje Polskę. Zawodniczka MKS Axel Toruń jest czterokrotną mistrzynią Polski.

W ISU GP Skate America 2022 triumfował brązowa medalistka ostatnich igrzysk olimpijskich Japonka Kaori Sakamoto. Dwa kolejne miejsca na podium zajęły Amerykanki Isabeau Levito i Amber Glenn. W pozostałych konkurencjach najlepsi okazali się reprezentanci Stanów Zjednoczonych: w gronie solistów wygrał Ilia Malinin, w parach sportowych - Alexa Knierim i Brandon Frazier, a w parach tanecznych - Madison Chock i Evan Bates.

Zawody w Norwood w stanie Massachusetts zainaugurowały cykl Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym w sezonie 2022/2023. Obecny będzie różnił się od wcześniejszych ze względu na nieobecność Rosjan, którzy od lat dominowali w łyżwiarstwie figurowym. Rosyjscy zawodnicy zostali wykluczeni do odwołania z międzynarodowych zawodów z powodu agresji zbrojnej tego kraju na Ukrainę. (PAP)

Kolejne starty Kurakowej już wkrótce

Sukces w Stanach Zjednoczonych to kolejne dowód wysokiej formy Kurakowej w tym sezonie. Po udanym, wrześniowym starcie w Bergamo i 3. miejscu w Challenger Series Lombardia Trophy, Polka przed dwoma tygodniami wzięła udział w zamkniętych zawodach Japan Open. Reprezentowała tam drużynę Europy i zajęła 4. miejsce, czym potwierdziła słuszność otrzymanego zaproszenia.

- Doświadczenie z występu w Japan Open było niesamowite. To było coś odmiennego od zwykłych startów. Cieszę się z tego występu i nie ukrywam, że bardzo chciałabym tam wrócić - podsumowała Kurakowa.

Jej kolejne start zaplanowano na listopad. Najpierw nasza solistka wystąpi w zawodach Grand Prix w Sheffield, potem czeka ją rywalizacja w Challengerze Warsaw Cup. Wcześniej czekają ją jednak badania lekarskie, które określą przyczynę kontuzjowanej i wciąż bolącej nogi.