Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźny cukier we krwi

Bogna Skarul
Nazywa się ich diabetykami, bo chorują na cukrzycę. To choroba metaboliczna. Na skutek złej pracy trzustki w organizmie występuje przewlekłe podwyższone stężeniem glukozy we krwi.

Główną przyczyną cukrzycy jest defekt produkowania i działania insuliny. Insuliny w organizmie jest po prostu za mało. A to hormon niezbędny do prawidłowego metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Jeśli jest go za mało, wątroba nie daje sobie rady z przekształceniem odpowiedniej ilości glukozy w glikogen.
Cukrzyca nie jest chorobą jednolitą. Wyróżnia się kilka jej postaci. Najpowszechniejsze to typ 1 i typ 2.
Cukrzyca typu 1 jest spowodowana rzeczywistym brakiem insuliny na skutek uszkodzenia komórek przez nasz własny układ odpornościowy. Choroba pojawia się najczęściej u dzieci i osób młodych, choć może się rozpocząć nawet po 80. roku życia. Leczenie wymaga stałego podawania insuliny.

Cukrzyca typu 2 to najczęstsza postać cukrzycy. U chorych zaburzone jest zarówno działanie, jak i wydzielanie insuliny. Chory bierze doustne leki, musi przestrzegać diety i schudnąć, jeśli jest otyły. Wskazane są gimnastyka i wysiłek fizyczny.

Jest jeszcze tzw. cukrzyca ciężarnych (typu 4). To choroba, która ma charakter przejściowy. Charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, a także obecnością glukozy w moczu. Najczęściej ustępuje całkowicie po zakończeniu ciąży. Niemniej stanowi zagrożenie dla płodu i kobiety. Ale uwaga - okazało się, że u ponad 30-50 proc. kobiet, u których stwierdzano cukrzycę ciężarnych, w ciągu najbliższych 15 lat rozwija się cukrzyca typu 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza