Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gry wojenne i kolejki W IPN

Marek Jaszczyński [email protected]
Premiera dwóch tytułów IPN w Szczecinie: Katarzyna Rembacka z teką edukacyjną i Karol Madaj, autor gier "Kolejka” oraz "Ogonek”.
Premiera dwóch tytułów IPN w Szczecinie: Katarzyna Rembacka z teką edukacyjną i Karol Madaj, autor gier "Kolejka” oraz "Ogonek”. Adam Słomski
W Szczecinie odbyła się premiera teki edukacyjnej oraz gry planszowej "Ogonek", dodatku do rewelacyjnej gry "Kolejka". To pomysły na uczenie najnowszej historii przez zabawę.

Teka edukacyjna pod nazwą "Z Solidarnością do wolności" to zbiór najnowszych materiałów edukacyjnych opracowanych przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej ze Szczecina we współpracy z autorami z Warszawy i Wrocławia.

- Po raz pierwszy wydawnictwo tej serii zostało opracowane w Szczecinie - mówi Katarzyna Rembacka, koordynator zespołu opracowującego publikację. - Teka zawiera dziewięć scenariuszy dostosowanych do różnych przedmiotów. Na ich podstawie można będzie przeprowadzić zajęcia z wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego czy historii.

Integralną część publikacji stanowią karty zawierające ponad setkę zdjęć, prezentacje multimedialne oraz fragmenty filmów, które umieszczono na dwóch płytach DVD.

Kolejnym premierowym materiałem edukacyjnym jest "Ogonek", dodatek do "Kolejki".

- Nasze dotychczasowe doświadczenia przy realizacji gier historycznych pokazują, że spotkanie nad planszą jest doskonałą formą przybliżenia młodym ludziom znaczących faktów z przeszłości - mówi Karol Madaj, autor gry. - W przypadku "Ogonka" będą to realia stanu wojennego. Aby wykorzystać dodatek, niezbędna jest podstawowa wersja gry, czyli "Kolejka". Uzupełnienie wprowadza nowe emocje. Dzięki rozszerzeniu do szóstego gracza będzie można zmierzyć się z rzeczywistością lat 80. XX wieku w jeszcze większym gronie. Codzienne doniesienia "Trybuny Ludu" spowodują zaskakujące zmiany sytuacji na planszy. Zakupiona w sklepie monopolowym waluta zastępcza ożywi wymianę na bazarze i pozwoli zyskać sympatię spekulantów. Jeśli wrażeń będzie zbyt mało, karty pola do popisu pozwolą na wprowadzenie do gry własnych wydarzeń i kolejkowych forteli.

Dołączona do gry broszura edukacyjna podpowie, czym były wojskowe grupy operacyjne albo inspekcja robotniczo-chłopska. Ciekawą nowością okażą się też specjalne karty zachęcające do rodzinnego wspominania kolejkowych absurdów oraz realiów stanu wojennego i tym samym współtworzenia gry.

Obecnie przygotowywana jest czwarta edycja "Kolejki", ukaże się w maju tego roku. Można ją obecnie kupić w serwisach aukcyjnych. "Ogonek" będzie dostępny w sklepach z grami planszowymi oraz w IPN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza