Grzegorz Wanke mistrzem. Wielki sukces zawodnika

Krzysztof Niekrasz [email protected]
Grzegorz Wanke mistrzem. Wielki sukces zawodnika.
Wielki i historyczny sukces odniósł Grzegorz Wanke. Reprezentant Zapaśniczego Klubu Sportowego Miastko zdobył złoty medal w wadze do 66 kg. To pierwsze seniorskie złoto dla klubu z Miastka.

Kostrzyn nad Odrą był organizatorem 83. Mistrzostw Polski Seniorów w Zapasach Stylu Klasycznego. Grzegorz Wanke wymieniany był w gronie tych zawodników, którzy mogą sprawić niespodziankę. I o nią się postarał, bo wywalczył złoty medal w wadze do 66 kg. Do tego sukcesu potrzebował czterech zwycięstw.

W pierwszej walce Grzegorz zmierzył się ze swoim bratem Mateuszem Wanke (Unia Racibórz) i wygrał na punkty. Następnych rywali też miastecki zapaśnik pewnie pokonał, w drugim boju Kamila Smorongiewicza (Olimpijczyk Radom) i w trzeciej walce (to był półfinał) Dawida Karecińskiego (Śląsk Wrocław).

Strasznie zacięty był finałowy pojedynek z Edgarem Melkumovem (AKS Piotrków Trybunalski), który bronił tytułu mistrza Polski. G. Wanke wzniósł się na szczyty swoich możliwości i pokonał faworyta 2:1. Trzeba podkreślić, że 21-letni G. Wanke jest najmłodszym tegorocznym mistrzem kraju spośród wszystkich złotych medalistów.

Pozostali przedstawiciele miasteckiego klubu walczyli też na miarę swoich aktualnych możliwości. Radosław Połowyszczak (120 kg) był siódmy. Wojciech Wanke (84 kg) został sklasyfikowany na trzynastym miejscu.

W mistrzostwach Polski startowali także wychowankowie Zapaśniczego Klubu Sportowego, którzy reprezentowali inne kluby.

Oni też spisali się znakomicie. Dawid Dykier (Olimpijczyk Radom) został wicemistrzem Polski w kategorii wagowej do 55 kg. Arkadiusz Kułynycz (Olimpijczyk) wywalczył srebrny krążek w wadze do 74 kg. Mateusz Wanke (Unia Racibórz) uplasował się na piątym miejscu w wadze do 66 kg.

- Te mistrzostwa będę długo i mile wspominał. To pierwsze złoto dla Miastka w trzydziestoletniej historii istnienia zapasów w naszym mieście. Ten sukces poparty był ciężkimi przygotowaniami. Dla takich chwil warto pracować - ocenił trener Kazimierz Wanke.