Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyby zbieraj z głową. Nie daj się otruć

Dorota Aleksandrowicz [email protected]
Słupski sanepid od lat organizuje także wystawy poświęcone grzybom, na których możemy dowiedzieć się, jak odróżnić grzyba trującego od jadalnego.
Słupski sanepid od lat organizuje także wystawy poświęcone grzybom, na których możemy dowiedzieć się, jak odróżnić grzyba trującego od jadalnego. Kamli Nagórek
Może być wspaniałą rodzinną przygodą, jednak niewiedza w zakresie zbierania grzybów może stać się przyczyną nieszczęścia. Są różne sposoby, jak uchronić się przed zagrożeniem, a nie stracić przyjemności zbierania.

Jak mylimy grzyby

Jak mylimy grzyby

Najczęściej mylimy muchomor sromotnikowy z gołąbkiem zielonym, czubajką kanią i gąską zieloną. Cechą charakterystyczną sromotnika jest zwisający kołnierz i pierścień przyrośnięty do trzonu. Poza tym grzyb ten ma ukorzenienie w worku, w tzw. pochwie, czego nie mają gąska i gołąbek. Kania czubajka posiada ruchomy pierścień, białe blaszki oraz bulwę bez pochwy.

Mylimy także muchomora jadowitego i wiosennego z pieczarką. Podstawową różnicą jest kolor blaszek obu grzybów. Pieczarka ma blaszki brązowawe, muchomor jadowity jest cały biały.

Mylące jest także zestawienie mleczaja wełnianki i mleczaja rydza. Podstawową różnicą jest tutaj kapelusz. Wełnianka, czyli tzw. rydz fałszywy, ma na wierzchu kapelusza filcowatą narośl, której rydz nie posiada.

Do mylącej pary należą także borowik szlachetny i tzw. szatan. Borowik posiada rurki białe do oliwkowo-zielonych, natomiast rurki szatana są krwisto-czerwone bądź żółto-czerwone.

Ponadto trzon borowika jest biały. Szatan ma trzon zabarwiony lekko czerwono. Poza tym miąższ szatana po przekrojeniu ciemnieje, a borowika jest biały, nawet po przekrojeniu.

Jak uchronić się przed spożyciem trującego grzyba, który na pierwszy rzut oka nie wydaje się nam podejrzany? W takiej sytuacji najlepiej udać się do najbliższego sanepidu, gdzie specjalista-grzybiarz obejrzy nasze znaleziska.

- Każdy może przyjść do nas z grzybami. Ważne jest jednak, aby był to grzyb prawidłowo zerwany, czyli z kapeluszem i korzeniem. Same kapelusze mogą być bardzo mylące, niektóre charakterystyczne cechy znajdują się po prostu na korzeniu - mówi Henryka Kisiel, rzecznik słupskiego sanepidu.

Sanepid od lat organizuje także wystawy poświęcone grzybom, na których możemy dowiedzieć się, jak odróżnić grzyba trującego od jadalnego.

- Nasze wystawy cieszą się dużym powodzeniem zarówno wśród przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej, jak i seniorów. Podczas wystawy przekazywane są informacje teoretyczne, prezentowane są także grzyby jadalne i ich trujące odpowiedniki, które możemy ze sobą pomylić - mówi Henryka Kisiel.

Dodaje ona także, że termin wystawy uzależniony jest od wysypu grzybów i warunków pogodowych, jednak przeważnie są one prezentowane we wrześniu. Początkujący grzybiarze mogą także wybrać się do lasu z osobami bardziej doświadczonymi, wskazane jest także dokładne przestudiowanie atlasu grzybów.

Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, kiedy już zdecydujemy się na grzybobranie?

- Przede wszystkim jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do danego grzyba, nie bierzemy go ze sobą. Poza tym nie zbieramy małych grzybów, których cechy charakterystyczne nie zdążyły się jeszcze wytworzyć. Co ważne, nie wolno wkładać grzybów do plastikowych toreb czy reklamówek. W takich opakowaniach zachodzą zmiany chemiczne, podczas któ­rych wytwarzane są substancje szkodliwe dla naszego organizmu - mówi Małgorzata Kamińska, specjalista-grzybiarz z słupskiego sanepidu.

Dodaje ona także, że nie należy roz­p­­oznawać grzybów po smaku, zbierać ich w okolicach skupiska odpadów, zbierać grzybów starych, zwiędniętych i przede wszystkim nie podawać ich małym dzieciom czy osobom starszym.

Poza tym grzyby należy zjeść niezwłocznie po przygotowaniu, nie należy ich przechowywać na potem. Ponadto jeśli planujemy zakup grzybów, powinniśmy wybrać takie, które posiadają atest.

Jeżeli po spożyciu grzybów masz podwyższoną temperaturę, dokucza ci biegunka, wymiotujesz lub boli cię głowa, zgłoś się niezwłocznie do lekarza. Spożycie silnie trujących grzybów w 30 procentach przypadków kończy się śmiercią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza