Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Handel w niedzielę wzbudza kontrowersje

Zbigniew Marecki [email protected]
Właśnie trwa gorączka przedświątecznych przygotowań. Apogeum przypada na ten weekend.
Właśnie trwa gorączka przedświątecznych przygotowań. Apogeum przypada na ten weekend. Zdjęcie poglądowe
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił". Łamanie trzeciego przykazania niszczy więzi z Bogiem i ludzi między sobą - przypominają kapłani.

Właśnie trwa gorączka przedświątecznych przygotowań. Apogeum przypada na ten weekend. Tymczasem księża katoliccy przypominają, że skupienie uwagi na zakupach oznacza, że zatracamy treści, które się wiążą z przeżywaniem świąt Bożego Narodzenia.

- Zakupy w niedzielę to grzech. Każdy klient mniej to pięć minut wytchnienia dla sprzedawczyń i kasjerek, które jako kobiety mają nawet zagwarantowane wolne od pracy w niedzielę - przypominał wiernym podczas kazania ks. proboszcz prof. Jan Turkiel z Ustki. - Dzień święty jest po to, aby uczestniczyć w Eucharystii, wielbić Pana i oddawać czas rodzinie.

Tymczasem często przed świętami szalejemy na zakupach, a potem przy świątecznym stole nie mamy sobie zbyt wiele do powiedzenia i rychło włączamy telewizor, aby wy- pełnić czas - mówi proboszcz Lucjan Huszczonek z parafii św. Maksymiliana Kolbe.

Zdaje sobie sprawę, że robienie zakupów w niedzielę nie jest najcięższym grzechem, ale wierni mają świadomość, że łamią prawo Boże. - Co ciekawe najczęściej z tego spowiadają się akurat zatrudnieni w galeriach handlowych, którzy pracują w niedzielę. Tłumaczą, że robią to aby nie stracić pracy. Gdybyśmy nie chodzili do tych sklepów w niedziele, to i problem byłby mniejszy - podkreśla ks. Huszczonek, podając za przykład Austrię i Niemcy ,gdzie w niedziele wszystkie sklepy są zamknięte.

W tym zgadza się z nim Jan Kozłowski, prezes Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług w Słupsku, które niedawno zebrało 1000 podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zakazie handlu w niedzielę. - W Niemczech sklepy zamykane są już w sobotę po południu. Teraz jest tyle możliwości zrobienia zakupów, że pracownicy sklepów mogą mieć wolną niedzielę, tak jak inni.

Sejmie złożony zostanie obywatelski projekt ustawy zakazującej handlu w niedzielę, pod którym zebrano 145 tys. podpisów (o 45 tys więcej niż wymaga konstytucja).

Tymczasem katoliccy publicyści przekonują, że problemem jest to, że Polska już nie jest "w większości katolicka". - Większość z nas stanowią bowiem niewierzący i niepraktykujący "wtórni poganie", którzy wciąż jeszcze - z zupełnie nieracjonalnych, czysto kulturowych powodów - określają siebie mianem katolików - napisał wczoraj Tomasz Terlikowski, redaktor serwisu Fronda.pl. W ten sposób odniósł się do niedawnego sondażu "Gazety Wyborczej" (patrz ramka), z którego wynika, że pewna część polskich katolików nawet nie wierzy w Boga.

W co wierzą Polacy?

Spośród 95 proc. Polaków deklarujących się jako katolicy w Boga wierzy... 81 proc. z nich. Inne dane też szokują. W śmierć Chrystusa na krzyżu nie wierzy 48 proc. a w jego zmartwychwstanie 47 procent katolików.

W Ducha Świętego wierzy 40 procent deklarujących się jako wierzący Polaków, w nieśmiertelność duszy 39 proc., w niebo 38 procent, a w piekło tylko 25 procent. (Źródło: Gazeta Wyborcza, sondaż TNS).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza