Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia bohatera, który nie czuje się bohaterem

Zbigniew Marecki
Na zdjęciu: moment cywilnego ślubu pana Kazimierza i jego drugiej żony Krystyny w słupskim Pałacu Ślubów
Na zdjęciu: moment cywilnego ślubu pana Kazimierza i jego drugiej żony Krystyny w słupskim Pałacu Ślubów Archium domowe
Lubię rozmawiać z ludźmi, którzy mają za sobą szmat życia, bo zwykle jest bardzo interesujące. Przed kilku tygodniami w "Głosie Słupska", piątkowym dodatku do "Głosu Pomorza" opisałem dzieje słupszczanina Mieczysława Matyjaszka, który jako młody chłopak walczył w wojnie obronnej w 1939 roku, a potem walczył o życie w hitlerowskim obozie koncentracyjnym, aby po 1945 roku szukać swojego miejsca na tzw. Ziemiach Odzyskanych. W najbliższy piątek w tym samym miejscu zapraszam do lektury opowieści o innym słupszczaninie.

Tym razem przedstawię opowieść o 99-letnim Kazimierzu Szostakowskim-Kobelisie, który, urodził się 30 stycznia 1921 roku w polsko-litewskiej rodzinie szlacheckiej herbu „Łabędź” w Wilnie. Tam jako patriotyczny licealista razem ze szkolnymi kolegami walczył z Niemcami, a w 1945 roku razem ze swoją rodziną uciekł do Polski z nadzieją, że wkrótce wybuchnie III wojna światowa i że wraz z nią Polacy odzyskają władzę w Wilnie.

Te oczekiwania nigdy się nie spełniły. Za to w 1948 roku został aresztowany przez SB i po brutalnym śledztwie stanął przed sądem wojskowym , który skazał go na 8 lat więzienia w ciężkim zakładzie karnym we Wronkach. - Myślałem, że zwariuję, gdy na rok zamknięto mnie tam w izolatce - wspomina. Ale nie załamał się nawet wtedy, gdy po wyjściu na wolność okazało się, że żona nie chce go już przyjąć do ich domu w Słupsku. Po kilku latach wszystko zaczęło się zmieniać na lepsze.

Nowa rodzina, którą w 1989 roku założył z Krystyną Łońską (na zdjęciu: moment ich cywilnego ślubu w słupskim Pałacu Ślubów),do tej pory rekompensuje mu cierpienia, które wcześniej przyniósł mu los. Honory i uznanie przyszły także w końcu od naszego wolnego państwa. Mimo to nie czuje się bohaterem, bo - jak twierdzi - podobną drogę przeszło wielu Polaków z jego pokolenia.

Szczegóły w piątkowym wydaniu "Głosu Słupska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza