MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hiszpańska Agencja Antydopingowa przez pięć lat ukrywała pozytywne wyniki testów antydopingowych sportowców

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
RIA Nowosti
Hiszpańska Agencja Antydopingowa (CELAD) nie zgłosiła Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) pozytywnego wyniku w próbkach pobranych od sportowców, o czym powiadomił portal Relevo.

Hiszpańska Agencja Antydopingowa (CELAD) w latach 2017–2022 próbowała różnych metod, aby uniknąć postępowań dyscyplinarnych wobec hiszpańskich sportowców, których testy antydopingowe wykazały pozytywne wyniki.

CELAD celowo wysyłał powiadomienia pocztą, aby sprawy umorzano

Jedną z metod CELAD było przesyłanie dokumentów o otwarciu sprawy pocztą, a nie przez Internet. Zawodnicy z pozytywnymi wynikami testów antydopingowych nie otrzymywali powiadomienia w terminie i dzięki temu mogli złożyć skargę do Trybunału Sportu, a ich sprawy zostały umorzone ze względu na przekroczenie terminów powiadomień.

CELAD ukrywał dochodzenia przed Światową Agencją Antydopingową

W niektórych przypadkach dochodzenia antydopingowe po prostu się nie rozpoczęły. W ten sposób na przykład lekkoatleta – sprinter Patrick Ike Chinedu uzyskał pozytywny wynik testu na obecność trzech zabronionych substancji. Informacja na ten temat pojawiła się w internetowym systemie Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), ale nie wszczęto śledztwa i Ike kontynuował starty w zawodach.

CELAD wykorzystywał fundusze rządowe do utajniania pozytywnych testów

Sportowcy mogli otrzymać zwolnienia terapeutyczne z nielegalnych powodów.

CELAD mógł także wykorzystywać fundusze rządowe do ukrywania informacji o pozytywnych testach sportowców. Tym samym firma kontrolująca badania pobrała próbki za pośrednictwem jednego wykonawcy, co jest zabronione przez hiszpańskie prawo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hiszpańska Agencja Antydopingowa przez pięć lat ukrywała pozytywne wyniki testów antydopingowych sportowców - Sportowy24

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza