Andrzej Stanowski
W III Pucharze Świata, rozgrywanym w Toronto, kończą się rozgrywki grupowe, znamy już trzech półfinalistów. Jedną parę utworzą Szwecja i Europa, w drugiej Kanada zmierzy się z młodzieżową reprezentacją Ameryki lub z Rosją.

Młodzieżowcy z Ameryki sprawili dużą niespodziankę, pokonując po dogrywce Szwecję 4:3. Amerykanie wygrali jak najbardziej zasłużenie, gdyby nie świetnie broniący Henrik Lundqvist mogli wygrać po 60 minutach. Zaczęli w szalonym tempie, po 95 sekundach prowadzili 2:0, w 47 min Szwedom udało się doprowadzić do remisu 3:3. Niesamowita była dogrywka, świetne okazje miały oba zespoły. Decydujący cios zadał na 49 sekund przed jej końcem Nathan MacKinnon i w ten sposób zespół Ameryki przedłużył swoje nadzieje na awans do półfinału. Wszystko zależy od wyniku meczu Rosja – Finlandia.

Kanada zakończyła rozgrywki grupowe z kompletem zwycięstw. W ostatnim meczu pokonała team Europy 4:1 (już wcześniej oba zespoły miały zapewniony udział w półfinale). Pierwszą bramkę zdobył już w 5 minucie Sidney Crosby, sprytnym strzałem zza bramki. Gwiazdą meczu był jednak Jonathan Toews, który zdobył dwie bramki i dzięki temu prowadzi w klasyfikacji strzelców z trzema trafieniami. Honorowego gola dla Europy zdobył Słowak Marian Hossa.

Wyniki

Gr. A
Kanada – Europa 4:1 (2:0, 1:1, 1:0). 1:0 Crosby 5, 2:0 Toews 20, 2:1 Hossa 25, 3:1 Toews 35, 4:1 Couture 58.

1... Kanada... 3... 6... 14-3
2... Europa...3... 4... 7-6
3... Czechy... 2... 1... 2-9
4... USA... 2... 0... 2-7

Gr. B
Szwecja – Ameryka Płn. U23 3:4 po dogrywce (2:3, 0:0, 1:0, 0:1). 0:1 Matthews 1, 0:2 Trocheck 2, 1:2 Forsbreg 9, 1:3 Gaudreau 14, 2:3 Bakstrom 17, 3:3 Berglund 47, 3:4 MacKinnon 65.

1... Szwecja... 3... 5... 7-5
2... Ameryka Płn... 3... 4... 11-8
3... Rosja... 2... 2.. 5-5
4... Finlandia... 2... 0... 1-6

Tu znajdziesz więcej najnowszych informacji o hokeju

Materiał oryginalny: Hokejowy Puchar Świata: młodzi Amerykanie pokonali Szwedów, Kanada bez straty punktu - Gazeta Krakowska