Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowy Dawca Krwi, na jakie przywileje i benefity może liczyć? Niektórzy dostaną dodatkowe 1000 zł ekwiwalentu za pobraną krew!

OPRAC.: PW
Zastanawiasz jakie przywileje i benefity można otrzymać za oddana krew lub jej surowce? Przejdź do galerii i sprawdź koniecznie!>>>>>>>>>
Zastanawiasz jakie przywileje i benefity można otrzymać za oddana krew lub jej surowce? Przejdź do galerii i sprawdź koniecznie!>>>>>>>>>Canva / zdjęcie poglądowe
Oto na jakie przywileje i benefity mogą liczyć dawcy krwi. Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Jednak niektóre osoby mogą liczyć na 1000 zł ekwiwalentu. Państwo lub podmioty prawne, aby docenić poświęcenie osób, które oddają krew, udzielają różnego rodzaju przywileje. Sprawdź obowiązkowona co mogą liczyć osoby, które regularnie oddają krew!

Honorowy dawca krwi, kto to?

Krwiodawca po oddaniu co najmniej 5 litrów krwi (kobiety), 6 litrów(mężczyźni) lub odpowiadające tej objętości ilości innych składników krwi może otrzymać legitymację i tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”.

Tytuł “Honorowy Dawca Krwi” przysługuje osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała bezpłatnie krew.

Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” - informuje gov.pl

Dawca krwi a dzień wolny od pracy

Zapis w ustawie przewiduje możliwość zwolnienia w dniu oddania krwi. Z tego prawa mogą skorzystać wszystkie osoby, które oddają krew. Stacja krwiodawstwa wydaje specjalne zaświadczenie, które należy przedstawić swojemu zakładowi pracy. Trzeba pamiętać, że należy poinformować o zamiarze oddania krwi stosunkowo wcześniej.

Nie chodzi tylko o oddawanie krwi, ale także jej składników lub osocza po chorobie COVID-19. Dzień wolny należy się także dla krwiodawców, którzy przeprowadzają niezbędne, okresowe badania lekarskie.

Pracownikowi za wszystkie te dni przysługuje wynagrodzenie i ubezpieczenie.

Jak często oddawać krew?

Krew oraz jej składniki mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 roku życia. Muszą przy tym ważyć co najmniej 50 kilogramów. Jak informuje Narodowe Centrum Krwi:

  • Krew można pobierać nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. Przerwa między pobraniami nie może byc krótsza niż 8 tygodni,
  • Osocze od jednego dawcy nie można pobrać w okresie roku więcej niż 25 litrów osocza. Przerwa pomiędzy poszczególnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 tygodnie,
  • Zabiegi pobierania płytek krwi mogą być wykonywane nie częściej niż 12 razy w roku. Przerwa nie powinna być krótsza niż 4 tygodnie.
  • Przerwa pomiędzy dwoma kolejnymi oddaniami jednostki koncentratu krwinek czerwonych metodą erytroaferezy jest taka sama jak w przypadku pobrania krwi pełnej.

Dodatkowe 1000 zł dla dawcy krwi

Dodatkowe pieniądze dla dawcy krwi? Oczywiście. Jeśli jesteśmy dawcą rzadkiej grupy krwi i przed pobraniem przeszliśmy zabieg uodpornienia, to będzie przysługiwać nam ekwiwalent za pobraną krew oraz za zabieg. Głownym zamiarem jest otrzymać osocze lub surowce diagnostyczne.

Osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników może być dodatkowo nadana odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. - gov.pl

Zastanawiasz jakie przywileje i benefity można otrzymać za oddana krew lub jej surowce? Przejdź do galerii i sprawdź koniecznie!

Informacje: strefabiznesu / gov.pl

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza