Honorowy Obywatel Słupska. Radni PiS wystąpili z apelem o obronę imienia Jana Pawła II. Czy rada miejska to przegłosuje?

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Apel o obronę imienia Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Słupska
Apel o obronę imienia Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Słupska Archiwum GP24
Jan Paweł II i pamięć o nim wraca jak bumerang podczas obrad sesji Rady Miejskiej w Słupsku. Na najbliższej stanie apel radnych PiS w obronie pamięci Papieża Polaka.

"W obliczu ostatnich wydarzeń, bezprecedensowego ataku na papieża Jana Pawła II,chcielibyśmy wyrazić nasz stanowczy sprzeciw wobec niczym niepotwierdzonych, a tym samym fałszywych i krzywdzących oskarżeń kierowanych pod adresem Honorowego Obywatela Miasta Słupska - tak zaczyna się przygotowany przez słupskich radnych PiS apel w obronie imienia Jana Pawła II.

Całą treść apelu, przygotowanego na środową sesję przez słupskich radnych PiS, publikujemy na końcu, by każdy mógł sam wyrobić sobie zdanie na ten temat. Sprawa budzi przecież skrajne emocje oraz rozgrzewa krajowych polityków.

Zapytaliśmy radnych skąd decyzja o apelu i czy samorząd powinien zajmować się takimi tematami?

- Jak najbardziej - uważa radny PiS Jacek Szaran, sekretarz partii w regionie. - Jan Paweł II jest przecież honorowym obywatelem miasta. Mamy ulicę jego imienia, tablicę i obeliski, upamiętniające. Mamy świadomość, że akcja antypapieska skierowana jest zwłaszcza do młodszego pokolenia i ma charakter rezonującej blachy. Uderzenie, chociaż punktowe, rozchodzi się po całym społeczeństwie i skutki tego możemy odczuć nawet za 10-20 lat. Akcja ta jest nie tylko uderzeniem w JP II ale w cały Kościół, ma zachwiać wiarę w podstawowe wartości, takie jak: prawda i dobro, a więc te wszystkie zasady, na których oparta jest nasza cywilizacja. Wszystkim Polakom chce się też odebrać dumę z papieża, którego kojarzy się z Polską w najdalszych zakątkach świata. Nie od dzisiaj, bo przypomnę chociażby postępowanie ex-prezydenta Słupska, który usunął ze swojego gabinetu obraz papieża. Niektóre środowiska obyczajowo liberalne chcą przemianowywać ulice jego imienia i demontować jego pomniki. Nie ma na to naszej zgody! Nie pozwolimy odebrać sobie symbolu, na którym opiera się nasza tożsamość, nasza wspólnota. Więc my milczeć nie chcemy i nie zamierzamy! Opozycja twierdzi, że zawłaszczamy pamięć o JP II, ale przecież my nie zabraniamy opozycji, aby broniła papieża, jak tylko uzna to za stosowane. Liczę, że radni PO to zrozumieją i poprą naszą inicjatywę.

Jan Lange, przewodniczący klubu PO w radzie: - Nie odpowiem na te pytania teraz. Mamy zaplanowane posiedzenie klubu i wtedy podejmiemy decyzję w sprawie głosowania.

Wojciech Gajewski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Słupsku z klubu Łączy nas Słupsk, czyli prezydenckiego: - U nas dyscypliny w tym głosowaniu nie będzie. Każdy ma swoje poglądy i sumienie. Ja ze swojej strony zauważę, tylko że Jan Paweł II to wielka postać, a próby dyskredytowania tego są na bakier z historią.

W Słupsku rada miejska nadała, ponad 20 lat temu, Janowi Pawłowi II honorowe obywatelstwo Słupska. W 2006 roku podjęła też uchwałę zobowiązującą władze miejskie do budowy repliki krzyża stojącego na Giewoncie. Wtedy też po raz pierwszy w mieście przeprowadzono konsultacje społeczne. Słupszczanie mogli wówczas wybrać jedną z propozycji, jak uczcić pamięć o Ojcu Świętym. Do wyboru mieli: zwykły pomnik Jana Pawła II (3-metrowy), dzwon (1 metrowy), utworzenie Fundacji Miłosierdzia Bożego im. Jana Pawła II lub replikę krzyża stojącego na Giewoncie. Większość tych, którzy w ratuszu wypełnili ankietę opowiedziała się za krzyżem. Z tym, że ten krzyż nie powstał!

Od lat 2 kwietnia, w rocznicę śmierci papieża, na fasadzie słupskiego ratusza wywieszany jest wielki portret Jana Pawła II. W 10 rocznicę, która przypadła za rządów w Słupsku Roberta Biedronia, portret nie został wywieszony.Wtedy radni i to stosunkiem głosów 22 do 1 postanowili, że taki portret Jan Pawła II ma być wywieszany. Po latach już w obecnej kadencji - pojawił się on w rocznicę.

Beata Chrzanowska z PO, przewodnicząca rady miejskiej: - Walczyliśmy o to. To symbol i obyczaj. Dobrze się stało, że w tej kadencji władze miasta wróciły do tego. Mam nadzieję, że 2 kwietnia w tym roku portret Jana Pawła II też będzie widoczny nad głównym wejściem do ratusza.

Apel Rady Miejskiej w Słupsku w obronie Jana Pawła II

"W obliczu ostatnich wydarzeń, bezprecedensowego ataku na papieża Jana Pawła II, chcielibyśmy wyrazić nasz stanowczy sprzeciw wobec niczym niepotwierdzonych, a tym samym fałszywych i krzywdzących oskarżeń kierowanych pod adresem Honorowego
Obywatela Miasta Słupska.

Jan Paweł II poświęcił swoje życie Bogu, Kościołowi i naszej Ojczyźnie. Jego zasługi dla Rzeczpospolitej są nieocenione, bez wątpienia odegrał kluczową rolę w przemianach ustrojowych, które przyniosły Polsce wolność i demokrację. Jan Paweł II był wielkim Polakiem, ale i zarazem wielkim Europejczykiem. Papież wezwał wówczas Polaków, by poparli proces akcesyjny do Unii Europejskiej, rysując obraz przyszłości: „Europie niezbędne są dwa płuca, aby solidarnie współpracowała” – te słowa są nadal ważne, ale również niezwykle aktualne. W Europie targanej wewnętrznymi sporami, próbami narzucenia rozwiązań kreślonych przez państwa silne (stara UE) państwom słabszym (nowe kraje UE) jakże ważna jest potrzeba działań zbalansowanych, sprawiedliwych.

Jan Paweł II jest autorytetem dla większości Polaków oraz dla szerokich rzesz na całym świecie. Jego nieugięta postawa wobec komunizmu, włączenie się w obronę praw człowieka i wolności wyznania, a także przywództwo w procesie pojednania narodów
i różnych religii są niezapomniane, a historia tę postawę już doceniła.

Bezpodstawne oskarżenia pod adresem papieża Jan Pawła II dotykają nie tylko Polaków, ale obrażają Jego pamięć oraz krzywdzą miliony ludzi, którzy uważają Go za wzór do naśladowania. Dlatego wzywamy do szacunku dla Jego dziedzictwa i do obrony Jego
dobrego imienia przed nieuzasadnionymi atakami. Niechaj, bez względu na nasze przekonania, przyświeca nam hasło: „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy! ”.

Jako naród z dumą patrzymy na dziedzictwo papieża Jana Pawła II, czerpiemy z Jego nauki jak żyć w miłości i szacunku dla innych. Jego życie i nauczanie są inspiracją dla nas wszystkich, aby postępować w duchu pojednania, miłości i wzajemnego szacunku.

Dlatego, apelujemy do wszystkich bez względu na to czy wierzą w Boga, czy też nie o szacunek dla Jego pamięci i ochronę dobrego imienia papieża Jana Pawła II, który był największym Polakiem i jednym z najbardziej szanowanych przywódców Kościoła
katolickiego w historii.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie