Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Marsz "Kaszuby i Pomorze w Powstaniu Styczniowym 1863 roku"

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Klasy mundurowe Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bytowie wzięły udział w I Marszu "Kaszuby i Pomorze w  Powstaniu Styczniowym 1863 roku". Uroczystości odbyły się w Chwarznie w gminie Stara Kiszewa, w pobliżu dworu rodziny Czarlińskich, kaszubskich uczestników Powstania Styczniowego.
Klasy mundurowe Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bytowie wzięły udział w I Marszu "Kaszuby i Pomorze w Powstaniu Styczniowym 1863 roku". Uroczystości odbyły się w Chwarznie w gminie Stara Kiszewa, w pobliżu dworu rodziny Czarlińskich, kaszubskich uczestników Powstania Styczniowego. ZSP Bytów
Klasy mundurowe Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bytowie wzięły udział w I Marszu "Kaszuby i Pomorze w Powstaniu Styczniowym 1863 roku". Uroczystości odbyły się w Chwarznie w gminie Stara Kiszewa, w pobliżu dworu rodziny Czarlińskich, kaszubskich uczestników Powstania Styczniowego.

Związek Piłsudczyków RP Okręg Kaszubsko-Pomorski oraz Związek Strzelecki Strzelecka Obrona Wybrzeża zaprosili na obchody 159. rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego w 1863 roku. Obchody rozpoczęły się w sobotę przeglądem pododdziałów na boisku w Chwarznie w pobliżu dworu rodziny Czarlińskich - kaszubskich uczestników powstania. Następnie był apel poległych oraz przyrzeczenie strzeleckie i przyjęcie nowych członków Związku Piłsudczyków RP.

Następnie uroczystości przeniosły się do kościoła w Starej Kiszewie, gdzie o godz. 13. odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i Powstańców Styczniowych. Po nabożeństwie zaplanowano z kolei część artystyczną i wspólną grochówkę w szkole podstawowej w Starej Kiszewie.

W uroczystościach wzięli udział uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Podstawowych w Bytowie. - To była dla nas wyjątkowa uroczystość i okazja dla młodzieży do poznania i kultywowania historii regionu - mówi Łukasz Kowalski, nauczyciel w ZSP w Bytowie. - Głównym punktem był apel pamięci ku czci rodziny Czarlińskich nieopodal ich dworku w Chwarznie. Nasi uczniowie oddali hołd powstańcom. Poza tym w szeregi strzeleckie wstąpiło kolejnych pięć osób, a w skład Piłsudczyków dwoje śmiałków. Po skończonych uroczystościach odbyło się oczywiście szkolenie, które zakończyło się w niedzielę po południu.

- Interesuje się historią i ona jest moją pasją - mówi Weronika Masz, uczennica z Bytowa, która wzięła udział w marszu. - Próbuje jej poświęcić jak najwięcej czasu. A w przyszłości chciałbym wystąpić do służb mundurowych.

O Czarlińskich

Czarlińscy szczególnie wyróżnili się w czasie Powstania Styczniowego 1863-1864 r. biorąc najliczniejszy z rodzin pomorskich i bardzo aktywny udział w przygotowaniach do Insurekcji na terenie Prus oraz walkach na terenie Królestwa, za co byli represjonowani. Felicjan z Chwarzna – prezes Towarzystwa Rolniczego dla Ziemi Kaszubskiej, członek organizacji powstańczej, aresztowany w czerwcu 1863 r. oraz jego pięciu synów Emil z Brąchnówka – skarbnik organizacji chełmińskiej; Leon z Dubielna i Zakrzewka – pseudonim „Budrys”, naczelnik województwa chełmińskiego; Eugeniusz – student medycyny, relegowany za udział w Powstaniu z Uniwersytetu Wrocławskiego; Maksymilian – gimnazjalista, aresztowany 29 maja 1864 r.; Wiktor – najmłodszy z braci, kurier powstańczy, zmuszony do wyjazdu za granicę za pomoc w ucieczce powstańców z więzienia chełmińskiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza