W sali ZSP było kilkanaście stoisk. Przy stanowisku Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie można było poznać m.in. formy aktywizacji zawodowej skierowanej do osób z niepełnosprawnościami. Była też możliwość konsultacji z doradcą zawodowym. Zainteresowani najczęściej dopytywali się o staże i dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Z kolei przedstawiciele Urzędu Skarbowego w Bytowie namawiali do załatwiania spraw online bez wychodzenia z domu na dowolnym urządzeniu 24/7. Ze specjalnie przygotowanych ulotek można było dowiedzieć się krok po kroku, jak wypełniać dokumenty przy użyciu internetowych kreatorów, a także jak korzystać z usług w ramach e-Urzędu Skarbowego.
Jak otrzymać rentę
Tuż obok na stoisku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych była spora dawka praktycznych wskazówek. W obszernym informatorze można było dowiedzieć się np. o warunkach do spełnienia, aby otrzymać rentę, z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczeń rentowych.
Także jak otrzymać rentę socjalną, świadczenia uzupełniające, jakie są zasady orzekania o niezdolności do pracy oraz jakie działania przeprowadza ZUS na rzecz osób z niepełnosprawnością. To nie koniec wyliczanki bo można było poznać również uprawnienia pracownicze osób z niepełnosprawnością, a także wiele szczegółowych informacji, jak chociażby o szkoleniach z języka migowego czy turnusach rehabilitacyjnych.
Informacje zdobyte na wcześniejszych stanowiskach były uzupełniane i wzbogacane na stoiskach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bytowie. Można było zapoznać się m.in. z programem "Samodzielność - Aktywność - Mobilność" dowiadując się np. o dofinansowaniach do wynajmu mieszkania lub domu przez okres 60 miesięcy. Z kolei w programie "Aktywny Samorząd" można korzystać z pomocy przy zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pomocy w uzyskaniu prawa jazdy, pomocy przy zakupie sprzętu elektronicznego, dofinansowania szkoleń, pomocy przy zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, pomocy przy zakupie protezy kończyny. To również zaledwie część oferty PCPR-u.
Co ciekawe, bardzo bogatą ofertę pomocową przedstawiali także przedstawiciele PFRON Oddział Pomorski w Gdańsku. Swoje stanowiska wystawili również ci, którzy bezpośrednio z osobami chorymi i z niepełnosprawnością pracują na co dzień: Fundacja Platynowa Drużyna, Fundacja Sprawni Inaczej czy Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Jesteśmy w Bytowie oraz Polski Związek Niewidomych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bytowie.
Na pozostałych stanowiskach można było poznać oferty firm rehabilitacyjnych oraz sklepów i salonów medycznych.
Natomiast jeśli ktoś chciał zaczerpnąć innego rodzaju wiedzę, jak chociażby poznać poziom cukru we krwi, mógł to zrobić na stanowisku Szpitala Powiatu Bytowskiego. Sami wystawcy zgodnie podkreślali, że targi były także świetną okazją do spotkania się wszystkich środowisk zajmujących się poprawianiem jakości życia osób z niepełnosprawnościami.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?