II Festiwal podróżniczy “Wielokulturowe dni podróży – Otwarty Bytów”

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
II Festiwal podróżniczy “Wielokulturowe dni podróży – Otwarty Bytów” Organizator
1-2 sierpnia 2020 r. zapraszamy do Bytowa (zamek) na II Festiwal podróżniczy “Wielokulturowe dni podróży – Otwarty Bytów”. W programie interesujące prelekcje, warsztaty bębniarskie, kulinarna rywalizacja oraz winyl party. Przez wszystkie festiwalowe dni będzie można zakupić książki podróżnicze autorstwa znanych polskich zdobywców i podróżników Marka Kamińskiego, Wojciecha Cejrowskiego, Elżbiety Dzikowskiej, Łucji, Wojtka, Elizy i Wojciecha Łopacińskich, Mieczysława Bieńka-Hajzera, Katarzyny Kozłowskiej oraz innych podróżników w specjalnych festiwalowych cenach. Wszystkie wydarzenia odbywają się w rygorze sanitarnym.

Szczegółowy program

SOBOTA 1 sierpnia

* 14.00 – 14.40 – Agnieszka Siejka "O kobiecym podróżowaniu"

Agnieszka zada sobie podczas prezentacji różne pytania: Dlaczego sama? Czy podróż w pojedynkę musi być podróżą samotną? Na Kaukazie i w rejonie Bliskiego Wschodu gościnność jest jednym z elementów kultury i tradycji. Przemierzając Jordanię, Liban, wschodnią Turcji, Iracki Kurdystan czy góry Kaukazu można podróżować absolutnie poza szlakiem, bez planu i określonych celów.

* 15.00 – 15.40 – Jan Kurzela "Jak epoka kamienia łupanego sprawdza się w cywilizacji. Plemię Dani na Papui Zachodniej"

Na Papui Zachodniej podążaliśmy śladami ostatnich „dzikich” plemion. Wiele z rdzennych ludów Papui zostało już dotkniętych procesem cywilizowania, jednak nadal żyją oni według zasad wytyczonych przez swoich przodków, ale są też takie, które nie poddały się „ucywilizowaniu” w ogóle. Nie są to co prawda całe plemiona, bo co oczywiste, ludzie młodzi jak najbardziej opowiadają się za lepszym, łatwiejszym życiem i przenoszą się do wiosek i miast, jednak starsi nadal wiodą życie takie, jakie było udziałem wszystkich jeszcze nawet 50~60 lat temu.
Na Papui żyje jeszcze wiele rdzennych, opierających się cywilizacji plemion. Każde z nich zamieszkuje inny region Papui, ma inne zwyczaje i wierzenia, ale każde z nich potrafi być tak samo niebezpieczne jak i niezwykle ciekawe. Spędziliśmy pośród nich wiele dni i mieliśmy niepowtarzalną okazję przyglądać się ich życiu, uczestniczyć w kilku bardzo ważnych dla nich obchodach oraz brać udział w niektórych czynnościach dnia codziennego.
Staraliśmy się zrozumieć ich świat oraz sposób patrzenia na życie. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi, mieliśmy możliwość poznania ich zwyczajów i wierzeń, ale przede wszystkim mogliśmy się w nie zagłębić i poznać ich genezę. A zdecydowanie było co poznawać. To, jak Dani opierają się cywilizacji jest godne podziwu, tym bardziej, że zamieszkują tereny wokół Wameny, stolicy prowincji, której populacja ma ponad 35 000 mieszkańców. Znajduje się tu niewielkie ale nowoczesne lotnisko. Najważniejszy punkt komunikacyjny. Do Doliny bowiem wszystko dostarczane jest drogą powietrzną od żywności po paliwo. Hałas silników słychać od wczesnych godzin porannych do zachodu słońca. Po zmroku żaden samolot już nie startuje ani nie ląduje, a mimo to lotnisko to pozostaje nadal jednym z najniebezpieczniejszych na świecie i najniebezpieczniejszym w Indonezji.
Dani codziennie obserwują wielkie, stalowe ptaki przecinające niebo, coraz więcej z nich korzysta nawet z tego środka transportu wchodząc na teren portu na boso, z ustami pełnymi betelu ale już w pełni ubrani. Od jakiegoś czasu mogą to robić, gdyż rząd zaczął już rejestrować ich w urzędach i wydają im dokumenty. Do niedawna jeszcze nie wiedzieli ani kiedy się urodzili ani ile mają lat. „Urodziłem się jak mój ojciec posadził to drzewo” – taka była odpowiedź dotycząca tej daty. Obecnie już tylko starsi mają problemy z określeniem swojego wieku, ale oni pozostają w swoich wioskach.
* 16.00 – 16.40 – Alicja Kubjak "‘Tak blisko nieba a tak daleko od boga-plemiona Korowajów i Asmatów ostatnich ludożerców i łowców głów.’"

Korowaje, inna nazwa to Ludzie Drzew. Mieszkają oni głęboko w papuaskiej dżungli wysoko, w koronach drzew. Wysokość, na której budują swoje domy oscyluje w okolicach 35 m. Spotkanie z nimi oznaczało wejście do świata kanibali. Ostatni przypadek ludożerstwa miał miejsce na tych ziemiach w 2001r. Powody, z których był zjadany drugi człowiek wcale nie są takie oczywiste jakby się mogło wydawać. Opowiemy o tym podczas prelekcji, gdzie wyjaśnimy, na czym polegał cały proces zjadania człowieka. Każdy fragment zabitego był, bowiem zjadany według specjalnych wytycznych i pozycji w klanie. Obecnie Korowaje nie lubią, kiedy nazywa się ich kanibalami. Dlaczego? O tym również na spotkaniu.
Wejdziemy też w temat kanibalizmu wśród Asmatów. W przeciwieństwie do tego, co się powszechnie uważa, Asmaci nie zjadali człowieka by zaspokoić głód. Ludożerstwo miało dwa zupełnie inne podłoża: zemstę oraz szacunek. Świat dowiedział się o ich istnieniu już dość dawno, bo w 1623 roku. Asmatów jest około 70 000. Do niedawna jeszcze świat widział w nich bezwzględnych, żądnych krwi i zemsty ludzi, którzy żyli pośród kultu śmierci, ścinania głów i kanibalizmu.

* 17.00 – 17.40 – Rodzina Nomadów „Cyfrowy nomadyzm w rodzinnym wydaniu, czyli jak spędzić w podróży pół roku… co roku”

Sylwia, Grzesiek i 7 letni Igor opowiedzą o podróżach rodziny cyfrowych nomadów. W ciągu ostatnich trzech lat w podróży spędzili 20 miesięcy równocześnie pracując. Powiedzą nam o tym jak im się to udaje i jak wyglądają takie podróże w praktyce."

* 18.00 – 18.40 – Nitki w drodze, czyli Agata, Szymon, Mikołaj i Kuba "Zanim dzieci dorosną, czyli o tym, dlaczego podróżujemy z dziećmi"

Pojawienie się dziecka w rodzinie jest często kojarzone z szlabanem podróżniczym a wyprawa z dwójką maluchów jest kojarzona wręcz z absurdem... Rodzina "Nitków w drodze" wyjaśni nam jednak, jak bardzo się mylimy, bo rodzinne poznawanie świata jest według nich super przeżyciem i niezastąpionym czasem budowania rodzinnej wspólnoty.

* 19.00 – 20.00 – Mariusz Łaniewski "Po co jechać do Afryki"

Mariusz opowie o swoich przygodach na Czarnym Lądzie. O tym jak przekraczać granice bez wiz, jak wygląda malawijskie więzienie i kopalnia diamentów w Sierra Leone. Jak okraść złodzieja i jak pokonać stado lwów oraz jak szybko ucieka się przed hipopotamem, ile łapówek można wręczyć w ciągu kilku godzin i wiele innych.

* 20.00 – 20.30 – DZIEDZINIEC ZAMKOWY - Kulinarna rywalizacja z degustacją publiczności

* 20.40 – 22.00 – DZIEDZINIEC ZAMKOWY - Winylowa podróż przez świat

WINYL PARTY czyli Dj.Yo & Dj.Embe zabiorą was w muzyczną podróż dookoła świata na swoich gramofonach z barwną kolekcją płyt winylowych. Zahaczymy o Afrykę, Jamajkę, Bałkany, Amerykę Południową oraz Azję i potańczymy na zamkowym dziedzińcu przy etnicznej muzyce z Afryki, jamajskim reggae i innych rytmach z podróżniczego świata. Będzie tanecznie, etnicznie folkowo i kolorowo. Ubierzcie na ten wieczór wygodne buty do tańca!!!

NIEDZIELA 2 sierpnia

13.00 – 13.40 –Ewa Łopacińska "80-latka w podróży po Europie, czyli jak pokonać starość"

W tak zaawansowanym wieku można szykować się do ostatniej podróży na "drugi brzeg życia", ale można też wykorzystać każdą chwilę na czerpanie radości z poznawania świata i ludzi. Nasza 80-letnia podróżniczka Ewa opowie z pomocą synowej o swojej ostatniej (czerwiec-lipiec 2020) wyprawie do Grecji, przez Słowację, Węgry, Serbię i Bułgarię a to wszystko w dobie szalejącego w tych krajach koronawirusa Covid-19...

* 13.40 – 13.55 –DZIEDZINIEC ZAMKOWY "WARSZATY BĘBNIARSKIE"

Nie trzeba być muzykiem, żeby wspólnie zagrać, a te warsztaty mogą być pierwszym twoim kontaktem z bębnami. Autorskie warsztaty gry na bębnach afrykańskich Piotra Cyngla są dedykowane wszystkim grupom wiekowym, począwszy od dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzieży, dorosłych, po seniorów. Wykorzystują bowiem rytm, który jest jednym z najstarszych narzędzi międzykulturowej integracji ludzi.

* 14.00 – 14.40 – Ala i Bartosz Tomaszewscy "Iland hopping - czyli metoda eksploracji Filipin"

Miesięczna wyprawa z 2019 roku, która zaczęła się kilkoma dniami w Singapurze i zwiedzaniem tego "kosmicznego" państwa-miasta. Następnie Bartek z Alą uskuteczniali przez 30 dni Iland-hopping - czyli przemieszania się z wyspy do wyspy po centralnych Filipinach. Na prezentacji dowiecie się, jak w praktyce wygląda zwiedzanie wyspiarskiego kraju, czyli wszystko o urokach Azji z najlepszej strony.

* 15.00 – 15.40 - Piotrek Cyngiel "Romet-Dakar ADV"

Wielka podróż małym motocyklem dwóch zwariowanych chłopaków Piotrka i Tomka. Ta prezentacja opowie o 16 tysiącach kilometrów, 12 krajach przejechanych w trzy miesiące oraz całej masie przygód na chińskim motocyklu.

* 16.00 – 16.40 – Artur Wysocki "Tamchi czyli rowerem, zimą przez Mongolię"

Zima, Ałtaj, Mongolia dziki step ale... to nie opowieść o zamarzającym rowerzyście, to opowieść o otwartych sercach mongolskich, podczas której dowiecie się: "Jak słona jest herbata? Skąd się biorą zaczarowane cukierki? Kiedy trzeba oderwać sople z twarzy? Czym myjemy zęby przy -40? Jak czytać step? Mięso które nie zamarza? Co robi Św. Mikołaj w Mongolii? Co mają wspólnego Kaszubi z Mongołami?"

* 16.40 – 16.55 –DZIEDZINIEC ZAMKOWY "WARSZATY BĘBNIARSKIE"

Nauka gry na oryginalnych afrykańskich bębnach oprócz tego, że jest świetną zabawą, doskonale rozwija koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową i dostarcza niezwykłej energii płynącej z głębi ludzkiej historii. Prowadzący warszaty Piotr Cyngiel posiada duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć i dołoży starań, by spotkanie z muzyką Czarnego Lądu było wartościowym, inspirującym i przyjemnym doświadczeniem.

* 17.00 – 17.40 – Michał Rychłowski "Gazem Gazela za Polarny Krąg"

Czwórka przyjaciół, jedna rosyjska terenówka i morze nieprzewidzianych sytuacji. Plan wydaje się prosty – dotrzeć w Rosji za krąg polarny i spotkać Nieńców, rdzennych mieszkańców tamtejszych ziem. Jest jednak haczyk, można tam dotrzeć tylko zimą. Dopiero gdy temperatura spada poniżej -40 stopni, pojawiają się tymczasowe drogi zimowe i tundra staje się przejezdna.

* 18.00 – 19.00 – Joanna Grzymkowska-Podolak i Jarek Podolak "Zakochani w świecie - Azja. Czyli o tym jak roczną podróż zaczęli od rewolucji, a skończyli na koronawirusie"

Roczna wyprawa to już grubsza sprawa. Kto doświadczył, ten wie. Długie przygotowania, układanie planów, pisanie scenariuszy - tych w głowie i notatnikach. A przede wszystkim pokonanie strachu i przekonanie samego siebie, że można... Po wielu miesiącach, a właściwie latach nasi prelegenci dotarli do tego etapu. A potem? Potem było już tylko mniej przewidywalnie, i zdecydowanie inaczej niż by sobie tego życzyli. Chcecie wiedzieć jak to jest zacząć roczną podróż od rewolucji, a skończyć na koronawirusie? I o tym wszystkim, co było pomiędzy? Zapraszamy na prelekcję Joanny Grzymkowskiej-Podolak i Jarka Podolaka, czyli Zakochanych w świecie!

* 19.15 – 21.00 DZIEDZINIEC ZAMKOWY– Marek Korzemski - występ autorski

Gitarowy koncert muzyki hiszpańskiej i europejskiej – czyli spotkanie z latynowskimi rytmami i światowymi hitami w gitarowej odsłonie. Koneserska i taneczna zabawa na dziedzińcu zamku. Gitarzysta zabierze publiczność w daleką muzyczną podróż po świecie, wyruszając z Hiszpanii przez włoskie hity aż do najdalszych zakątków naszego globu.

* 21.15 – 22.00 – DZIEDZINIEC ZAMKOWY - Festiwalowe kino: "Indie"

Na wielkim ekranie, który zostanie ustawiony na zamkowym dziedzińcu, wybierzmy się wspólnie w filmową podróż po jednym z najbardziej fascynujących stanów Indii, Radżastanie. To autorski materiał, którego nie zobaczycie nigdzie indziej. A jeśli po Radżastanie będziecie mieli ochotę na więcej, pokażemy również filmowe pocztówki z Pendżabu, Tamilnadu, Waranasi, Sikkimu.....

IMPREZA TOWARZYSZĄCA

SOBOTA w godz.: 17.00 – 22.00 – OGRÓD RESTAURACJI ZAMEK - Festiwal Kuchni Gruzińskiej
* KIERMASZ KSIĄŻEK PODRÓŻNICZYCH
Przez wszystkie festiwalowe dni zapraszamy na stoisko z książkami podróżniczymi autorstwa znanych polskich zdobywców i podróżników Marka Kamińskiego, Wojciecha Cejrowskiego, Elżbiety Dzikowskiej, Łucji, Wojtka, Elizy i Wojciecha Łopacińskich, Mieczysława Bieńka-Hajzera, Katarzyny Kozłowskiej oraz innych podróżników w specjalnych festiwalowych cenach.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie