Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II tura wyborów samorządowych (kandydaci, sposób głosowania)

Alek Radomski [email protected]
II tura wyborów samorządowych odbywa się w niedziele 30 listopada.
II tura wyborów samorządowych odbywa się w niedziele 30 listopada. Mariusz Surowiec
W niedzielę II tura wyborów samorządowych. Podpowiadamy jak nie zmarnować swojego głosu.

W tę niedzielę samorządowa dogrywka wyborcza. Mieszkańcy z siedmiu gmin powiatu słupskiego pójdą ponownie do urn. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.

II TURA WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH NA ŻYWO: ŚLEDŹ CZAT: WYBORY 2014 W REGIONIE

II tura wyborów samorządowych w regionie

Robert Biedroń kontra Zbigniew Konwiński

W Słupsku o fotel prezydenta miasta powalczy dwóch posłów, czyli Robert Biedroń i Zbigniew Konwiński., Ustczanie będą decydować czy stery uzdrowiska powierzyć byłemu burmistrzowi Jackowi Graczykowi czy Markowi Kurowskiemu, dotychczasowemu szefowi wydziału infrastruktury i inwestycji ratusza.

Wybierać będzie też gmina Ustka. Jej mieszkańcy staną przed wyborem między aktualnym wójtem Anną Sobczuk-Jodłowską, a Zdzisławem Lesieckim, który kadencję temu był wicewójtem w tym samorządzie.

Dogrywka, szykuje się też w Lęborku, gdzie o kolejną kadencję walczy burmistrz Witold Namyślak. Jego kontrkandydatem jest Maciej Szreder - opozycyjny radny.

W Miastku wyborcy zdecydują czy burmistrzem zostanie kobieta, czy mężczyzna. W szranki staną tam dotychczasowy burmistrz Roman Ramion i Danuta Karaśkiewicz.

16 listopada wybory nie rozstrzygnęły też, kto powinien stanąć na czele takich gmina jak Dębnica Kaszubska i Potęgowo. W tej pierwszej, dotychczasowy wójt Eugeniusz Dańczak powalczy z Iwoną Warkocką, byłą dyrektor gminnej szkoły podstawowej. Natomiast w Potęgowie Dawid Litwin (gminny radny) zmierzy się z jej obecnym wójtem Jerzym Achwimienim. O reelekcję nie powalczą za to dotychczasowe władze Smołdzina. Samorządowe wybory w ostatnią niedzielę listopada rozstrzygną czy wójtem będzie Arkadiusz Walach prezes stowarzyszenia Aktywności Lokalnej Razem zrobimy wiele, czy choreograf Adam Król.

Jak głosować

W lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów. Aby nasz głos był ważny należy w kratce przy nazwisku wybranego kandydata ( karcie do głosowania będą wymienieni w kolejności alfabetycznej) postawić znak "X". Każdy symbol inny niż "X" przy nazwisku kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Również wtedy, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi krzyżyka lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. W kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można dokonywać żadnych korekt, a na ocenę ważności głosu nie mają natomiast wpływu dopiski na karcie poza kratkami.

Nie zapomnij

Pamiętajmy, aby do lokalu wyborczego zabrać ze sobą dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport lub legitymacja. Po wypełnieniu karty wyborca musi ją wrzucić do urny wyborczej. Karty nie wolno wynosić z lokalu wyborczego ani odstępować jej innej osobie. Do urny musi być wrzucona kompletna karta do głosowania.

Czy system zadziała?

Państwowa Komisja Wyborcza zadecydowała w środę, że obwodowe i gminne lub miejskiej komisje wyborcze podczas sporządzania protokołów w II turze wyborów będą korzystać z systemu informatycznego. W wytycznych z PKW zaznaczono jednak, że w przypadku ponownych kłopotów z systemem informatycznym komisje mają niezwłocznie przystąpić do "ręcznego" sporządzania protokołu.

Cisza wyborcza

W związku z II turą wyborów samorządowych w całym kraju obowiązuje cisza wyborcza. Od nocy z piątku na sobotę i potrwa do zakończenia głosowania. W tym czasie nie wolno agitować na rzecz któregoś z kandydatów. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna od 50 zł do 5 tys. złotych.

SERWIS WYBORCZY GŁOSU POMORZA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza