III liga: Kaszubia Kościerzyna - Gryf Słupsk 0:1 (0:1). Złoty strzał Pawła Waleszczyka (wideo)

Paweł Waleszczyk
Paweł Waleszczyk Fot. Kamil Nagórek/archiwum
W zaległym meczu 3. kolejki III ligi Bałtyckiej, piłkarze słupskiego Gryfa przywieźli z gorącego kościerskiego terenu trzy punkty wygrywając 1:0 (1:0).

16. Astra Ustronie Morskie 12 10 2 4 6 15-28

Sprawiedliwości stało się zadość. Termin meczu był dwukrotnie przekładany. W tym drugim przypadku gryfici wcale nie musieli się godzić na jego rozegranie, ale mimo to chcieli rozstrzygnąć wszystko w sportowej walce na boisku.

Gryfici zagrali bardzo uważnie w obronie przerywając groźne ataki rywala przed swoim polem karnym. Nie pozwalali rywalowi na rozwinięcie skrzydeł. Dużo piłek odzyskał walczący na całej szerokości boiska Szymon Gibczyński, dobrze funkcjonowały też boki obrony, gdzie Robert Siarnecki i Artur Sarna często włączali się do akcji ofensywnych.

Czujni byli też stoperzy Tomasz Bukowski i Michał Szałek. Gryfici mogli zaskoczyć rywala juz w 3. minucie, ale Tomasz Bukowski uderzył nad poprzeczką. Chwilę później Paweł Kryszałowicz wyłożył piłkę Marcinowi Kozłowskiemu, który zagrał wzdłuż pola bramkowego i tylko interwencja obrońcy Kaszubii zapobiegła utracie gola. W 10. minucie z 19 metrów strzelał Paweł Waleszczyk, lecz bramkarz Tomasz Kafarski sparował jego strzał na róg.

Ataki słupszczan w końcu powiodły się w 17. minucie piłkę rozegrał Kryszałowicz, wypuszczając w bój Gibczyńskiego, ten wyłożył piłkę Waleszczykowi, który z okolic "jedenastki" strzelił celnie do siatki. Niedługo potem z prawej atakował Kozłowski, którego strzał obronił Kafarski. Gospodarze pierwszą groźną akcję stworzyli dopiero w 22 minucie, ale uderzenie kapitana Michała Bielińskiego wybronił Dariusz Piechota. Następnie szybką piłkę wzdłuż bramki zagrał Błażej Troka, ale na szczęście dla słupszczan zabrakło piłkarza Kaszubii, który by zamknął to podanie. Po półgodzinie gry boisko musiał opuścić kontuzjowany Adam Pietras.

W 40 minucie czerwoną kartkę za faul od tyłu na Waleszczyku otrzymał doświadczony Marcin Kubsik. Chwilę potem gryfici mogli zdobyć drugiego gola, ale Tomasz Grzywacz metr od bramki w ostatniej chwili wybił piłkę Szałkowi. Sędzia Karol Purczyński przedłużył mecz o trzy minuty. Jednak już w piątej minucie doliczonego czasu usunął z boiska Dariusza Piechotę za zagranie nakładką w polu karnym.

Rzut wolny pośredni z 8 metrów zablokował stojący w bramce Sarna. Chwilę po przerwie mógł wyrównać były zawodnik Brdy Przechlewo, Piotr Kwietniewski do którego trafiła piłka odbita po rzucie wolnym, jednak świetnym refleksem wykazał się Mariusz Ratajczyk. Po chwili ponownie zaatakowali gryfici. Technicznym strzałem z rzutu wolnego próbował zaskoczyć Kafarskiego Kryszałowicz. Nad bramką uderzał Siarnecki, który następnie w 59. minucie (kopia sytuacji z 17. minuty, też zagrywał "Giba") próbował raz jeszcze, ale został zablokowany.

Podopieczni Pawła Budziwojskiego odpowiedzieli akcją po której niecelnie głową nad poprzeczką strzelał Kwietniewski. W słupek podtrzymujący siatkę uderzył Kryszałowicz. Grający dyrektor Gryfa w 79 minucie mógł podwyższyć rezultat, ale jego dobitka strzału Patryka Pytlaka przeszła obok słupka.

W 87 minucie strzał Gibczyńskiego wybronił Kafarski. Okazje na gole miał też rezerwowy Bartłomiej Oleszczuk, ale Kafarski raz trącił palcami piłkę nad poprzeczkę, a następna jego próba minęła słupek bramki o kilkadziesiąt centymetrów. Po tym meczu gryfici awansowali na 5. miejsce w tabeli.

Kaszubia Kościerzyna - Gryf Słupsk 0:1 (0:1)

Bramka: 0:1 Paweł Waleszczyk (17)

Żółte kartki: Bieliński, Wojtkiewicz, Kwietniewski, Żuk, Wysiecki (Kaszubia); Sarna (Gryf)
Czerwone kartki: Kubsik (40, Kaszubia), Piechota (45, Gryf)
Widzów: 110 (40 ze Słupska)

Kaszubia: Kafarski - Bieliński, Kubsik, Wojtkiewicz, Żuk, Troka (63 Zejglic), Wysiecki, Banaczek, Gołuński (70 Buraczewski), Kwietniewski, Grzywacz (68 Ferdynus).

Gryf: Piechota - Sarna, Szałek, Bukowski, Siarnecki, Kozłowski (45 Ratajczyk), Waleszczyk, Pietras (31 Świdziński), Pytlak (87 Oleszczuk), Kryszałowicz (80 Batista), Gibczyński.