Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile gęsi hoduje się w Polsce? Zajadają się nimi głównie Niemcy [grafiki]

Redakcja
Święto przypadające 11 listopada ma swoje rogale świętomarcińskie i gęsinę, popularyzowaną szczególnie w województwie kujawsko-pomorskim. Ale to nie tu gęsi hoduje się najwięcej. Przodują województwa wielkopolskie i łódzkie.

Od stycznia do sierpnia tego roku hodowla piskląt w Polsce to aż 8 mln sztuk, czyli o 9% więcej niż rok temu w tym samym czasie. To również niemal o 1/3 więcej niż średnio w latach 2011-2015, tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. "To oznacza, że w drugiej połowie roku produkcja gęsiny będzie nawet o kilkanaście procent wyższa niż rok wcześniej", przewiduje BGŻ BNP Paribas.

 

GUS co roku publikuje raport, w którym podaje liczebność zwierząt gospodarskich. Z najnowszego, który obejmuje dane z grudnia 2015 wynika, że wówczas w Polsce hodowla w Polsce wyniosła 1 213 045 sztuk. , to więcej niż w 2014 (1 209 186), ale mniej niż w 2013 (1 314 420). Zdecydowany wzrost liczby hodowanych gęsi w ostatnich latach widać, gdy spojrzymy jeszcze dalej, np. w 2008 roku gęsi było tylko 860 650 sztuk.

 

Nasz kraj jest głównym eksporterem gęsiny w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, w 2015 r. wyeksportowaliśmy ok. 21 tys. t mięsa i podrobów z gęsi. To o 14% więcej niż przed rokiem i o 0,5% mniej niż  w rekordowym 2013 r. Gęsinę sprzedajemy przede wszystkim w formie mrożonej. "Polska gęsina jest doceniana zarówno w kraju, jak i za granicą ze względu na swoje właściwości odżywcze i smakowe", wyjaśniają eksperci BGŻ BNP Paribas.

Eksportujemy gęsinę głównie na unijny rynek - 86%. Od lat najcętniej sięgają po nią Niemcy. W 2015 roku importowali prawie 15 tys. t polskiej gęsiny. Eksport do naszego zachodniego sąsiada stanowił 71 proc. całkowitego wolumenu eksportu gęsiny z Polski.

 

"W tym roku rolnicy utrzymujący gęsi mogą liczyć na wyższe ceny niż w roku ubiegłym. Średnie ceny skupu gęsi tuczonych w październiku były o blisko 3 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i wyniosły około 7,50 zł/kg. Wzrastająca produkcja wskazuje, że jest to prawdopodobnie związane  z utrzymującym się dużym popytem", komentują bankowi eksperci.

- Pomimo, że  w pierwszym półroczu tego roku  po raz pierwszy od wielu lat odnotowano mniejszy wolumen eksportu niż rok wcześniej, nie przesądza to jednak o tegorocznym poziomie eksportu gęsiny - tłumaczy Magdalena Kowalewska, specjalista w Departamencie Analiz Ekonomicznych, Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.

 

- Większość ubojów, a także eksportu, odbywa się w drugiej połowie roku.  Jednak zestawione dane z poziomem produkcji żywca gęsiego  pokazują, że więcej tego gatunku mięsa pozostało na polskim rynku. Świadczyć to może o coraz większej popularności gęsiny wśród Polaków, choć nadal jest to produkt niszowy. Od kilku lat organizacje producentów gęsi zachęcają Polaków do spożywania tego gatunku mięsa zgodnie ze staropolskim przysłowiem „Na świętego Marcina dobra gęsina”– przypomina Kowalewska. - Brak jest jednoznacznych danych dotyczących konsumpcji gęsiny w Polsce, jednak szacuje się, że spożycie tego typu mięsa na jednego mieszkańca wciąż jest znikome i prawdopodobnie nie przekracza 30 g rocznie – dodaje. 

Źródło: GUS, BGŻ BNP Paribas

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ile gęsi hoduje się w Polsce? Zajadają się nimi głównie Niemcy [grafiki] - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza