Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kawy można wypić. Co daje kawa, a kiedy szkodzi. Jaka kawa jest najlepsza

Fitz
Kawa ile można wypić kawy jednego dnia
Kawa ile można wypić kawy jednego dnia archiwum
Wpływ kofeiny odczuwalny jest po 30 minutach i jest nieoceniony, gdy potrzebujesz energii i koncentracji. Ale kawą warto się też delektować. Polacy dołączają do społeczeństw o największych tradycjach kawowych.

Kawa pobudza, zwiększa sprawność myślenia, polepsza pamięć krótkotrwałą i zdolności poznawcze, ułatwia koncentrację, dotlenia organizm, zmniejsza zmęczenie psychiczne i fizyczne, dobrze wpływa na krążenie. Pijąc ją, zmniejszasz ryzyko zachorowania na marskość wątroby, niektóre nowotwory czy chorobę Parkinsona. Skoro pobudza, pomaga też trawić i spalać, więc niejako odchudza.

Jednak za duża ilość powoduje nerwowość, niepokój i utrudnia zasypianie. Naukowcy zalecają trzy, góra cztery filiżanki dziennie (kobietom w ciąży maksimum dwie). Gdy pijesz więcej, uzupełniaj minerały wodą.

  • Rocznie świat produkuje 6,7 mln ton kawy, najwięcej Brazylia i... Wietnam.
  • Najdroższy jest luwak – filiżanka 100 zł. Ziarna wydobywa się z odchodów małego indonezyjskiego ssaka łaskuna, który zjada najlepsze owoce kawowca; po nadtrawieniu ich kawa traci gorycz i zyskuje na aromacie. Luwak trafia głównie do USA i Japonii.

Jak mielić i zaparzać

Mielenie: im dłużej będziesz zaparzać, tym grubiej miel. Do espresso, które zaparza się krótko, kawa powinna być więc zmielona drobno, a przed parzeniem w dzbanku, dripie czy aeropresie – grubo.

Zaparzanie: kawa po turecku (parzona w tygielku) zawiera najwięcej kofeiny; parzona w ekspresie ciśnieniowym jest najbardziej aromatyczna; przez papierowy filtr – kawa z takiego ekspresu ma mniej kofeiny niż z ciśnieniowego, ale filtr zatrzymuje więcej szkodliwych związków tłuszczu; instant – smak dla wielu kontrowersyjny, ale najwygodniejsza.

  • Miel tuż przed parzeniem; już w godzinę po mieleniu kawa traci pół aromatu.
  • Nie zaparzaj wrzątkiem, woda niech ma 90-92 st.

Mało znany walor kawy

Lepsza jest kawa palona ręcznie niż pakowana hurtowo, dlatego niektóre kawiarnie mają swoje palarnie. Pytaj o to w kawiarni.

– My palimy delikatnie, na jasno, w optymalnej temperaturze 208-210 stopni, na sucho, bez olejków eterycznych i ulepszaczy, wykorzystując najlepszy włoski sprzęt – wyjawia tajemnicę jakości pan Michał z Wybrzeża, który prowadzi rodzinną firmę, na którą składają się kawiarnia i własna palarnia. – Dzięki temu nuty smakowe i aromaty są bardziej odczuwalne. Kawa jest świeża, serwowana po siedmiu dniach od palenia, ponieważ musi „pooddychać”, czyli przejść proces odgazowania.

Która kawa najlepsza

Z dwóch baristów, których o to zapytałem, jeden odparł, że najlepsze są afrykańskie – z Kenii i Etiopii, poza tym z Panamy. Drugi wymienił tylko Panamę, ale dodał, że jej nie ma w swojej kawiarni, bo kosztowałaby cztery razy więcej niż inne.

Jednak to dobre, co komu smakuje. Najlepsze kawiarnie mają prawie wszystko. Kto chce z nutą kwiatową, dostanie etiopską, kto z aromatem owocowym, to z Kenii, z czekoladowo-orzechowym – z Brazylii. Czarną, latte i cappuccino. Łagodną czy intensywną, może o zapachu orzechów – OK, ale spytają: włoskie

czy migdały? Mężczyźni wolą nuty cytrusowe, kobiety kwiatowe. Jeśli ma być kwaskowa porzeczka, to z Kenii, orzechowa z Kostaryki. Do tego dodatki, np. synergiczne łączenie kawy z alkoholem i ciasta, najlepiej domowej roboty – pytaj o takie w kawiarni.

Kawa służy samopoczuciu i zdrowiu, ale pita z umiarem – cztery filiżanki dziennie. Dobra rada baristów: ona sprawia przyjemność, gdy zwracasz na nią uwagę, więc nie używaj jej tylko po to, żeby się dobudzić. Nawet rano zatrzymaj się na chwilę dla siebie i twojej kawy.

Twoja kawa na tle świata

Włoch w drodze do pracy mija 15 kawiarni i dwóch zaprzyjaźnionych baristów. Siada przy stoliku pięć razy dziennie – na gazetę i pogadać. Podobne nawyki mają Hiszpanie, Austriacy, Portugalczycy, Francuzi i Niemcy. Połowa Polaków na razie rozróżnia kawę sypaną i rozpuszczalną.

Szwedzi piją kawę łagodną w odczuciu – filtrowaną i malowaną mlekiem, Anglicy cappuccino, Francuzi espresso.

Wśród najlepszych baristów na świecie przeważają Europejczycy i Amerykanie, dołącza Daleki Wschód, zwykle to mężczyźni. I tu przyjemnie się zdziwisz: najlepsza jest poznanianka Agnieszka Rojewska – mistrzyni świata i trzykrotna mistrzyni Polski baristów, czterokrotna mistrzyni kraju w latte art (malowanie na kawie), trzecia i piąta na świecie w tej konkurencji.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza