Ile muszą Ci zapłacić na pełnym etacie

Marek Kliza
Pensja powinna być wypłacana w gotówce. Inne formy wypłaty, w szczególności przelew na rachunek bankowy, wymagają uprzedniej zgody pracownika wyrażonej na piśmie. Nie można płacić pracownikom w naturze, np. w towarach produkowanych przez dany zakład pracy.
Pensja powinna być wypłacana w gotówce. Inne formy wypłaty, w szczególności przelew na rachunek bankowy, wymagają uprzedniej zgody pracownika wyrażonej na piśmie. Nie można płacić pracownikom w naturze, np. w towarach produkowanych przez dany zakład pracy. fot. Dziennik Wschodni
Pracujesz za najniższą pensję? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: za niewiele ponad miesiąc pracodawca będzie musiał dorzucić Ci 150 zł. Bo właśnie o tyle w 2009 r. wzrośnie minimalne wynagrodzenie.

PODSTAWA PRAWNA

PODSTAWA PRAWNA

* Ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679 z późniejszymi zmianami).

* Ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 149 z 2002 r., poz. 1673).

Pracownik zatrudniony na pełnym etacie na podstawie stosunku pracy może zarobić tyle, ile pracodawca ma kaprys mu dać. Ale brutto nie może to być mniej niż wynosi kwota minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. W tym roku jest to 1126 zł. Pracodawca może obniżyć miesięczną pensję do 80 proc. tej kwoty tylko pracownikowi wchodzącemu na rynek pracy. Osoba zatrudniona po raz pierwszy w roku 2008 nie może zarobić więc mniej niż 900,80 zł.

Od stycznia więcej

Od pierwszego stycznia przyszłego roku te wskaźniki się zmienią. W 2009 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 1276 zł. Będzie zatem o 150 zł wyższe niż w tym roku. Wyższa w związku z tym będzie też kwota minimalnego wynagrodzenia przysługująca pracownikowi w okresie pierwszego roku pracy: wyniesie ona 1020,80 zł (80 proc. z 1276 zł).

Twoja płaca to Twoja tajemnica

Pracodawca nie powinien ujawniać, ile zarabiają jego pracownicy. Może to zrobić tylko wówczas, gdy podmiot występujący o udzielenie takich informacji wskaże konkretny przepis prawa, który nakłada na pracodawcę obowiązek ujawnienia czy dostarczenia danych dotyczących dochodów pracownika.

Na żądanie pracownika pracodawca musi udostępnić mu dokumenty, na podstawie których obliczył jego wynagrodzenie. Pracownik ma bowiem prawo zapoznania się ze sposobem, metodą oraz podstawą prawną dokonanych obliczeń wynagrodzenia, w tym także wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, za urlop, odprawy pieniężnej, odszkodowania itp. Jeśli udostępnione przez pracodawcę wyliczenia nie spodobają się pracownikowi, może on sam obliczyć wysokość swojego wynagrodzenia. W Internecie jest dużo stron z kalkulatorami płac, zasiłków itp. (np. www.pracuj.pl/kariera-kalkulatory.htm)

Gdy firma nie płaci

Pracownik, który nie otrzymuje na czas bądź wcale świadczeń pracowniczych, może złożyć skargę w Państwowej Inspekcji Pracy. Możne również skierować pozew bezpośrednio do sądu pracy i domagać się wypłaty zaległych wynagrodzeń (także wraz z odsetkami i odszkodowaniem). Postępowanie sądowe w tym przypadku wolne jest od opłat sądowych.

Na chorobowym mniej

Przebywając na zwolnieniu lekarskim pracownik ma prawo do świadczeń pieniężnych: wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku chorobowego. Oba należą się za każdy dzień niezdolności do pracy, także za weekendy i święta.

Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane przez pracodawcę za okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy. Wynosi ono 80 proc. pensji (choć w niektórych zakładach pracy jest to 100 proc., jeśli tak stanowi obowiązujący w nich regulamin). Wyjątkiem jest zwolnienie w czasie ciąży - wtedy pracownica otrzymuje 100 proc. wynagrodzenia.

Po 33 dniach niezdolności do pracy wynagrodzenie chorobowe zmienia się w zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Jego wysokość także wynosi 80 proc., a dla pracownic w ciąży 100 proc. płacy.

Od tej zasady są jednak wyjątki. Jeśli w tym czasie przebywasz w szpitalu, zamiast 80 proc. otrzymasz tylko 70 proc. pensji. Ustawodawca założył bowiem, że leżąc w szpitalu pracownik potrzebuje mniej pieniędzy na utrzymanie. Jeśli natomiast cierpisz z powodu choroby zawodowej - dostaniesz 100 proc. pensji.

Zasiłek chorobowy jest wypłacany przez okres 6 miesięcy. Jeśli po upływie tego terminu pracownik wciąż nie będzie w stanie wrócić do pracy, musi starać się o rentę. Inaczej może zostać zwolniony z pracy.

Potrącenia pod kontrolą

Kodeks pracy ogranicza możliwość dokonywania potrąceń z pensji pracownika. Regulacje dotyczące potrąceń mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie mogą być zmieniane ani przez pracownika, ani przez pracodawcę.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bolo road
pracownik w szpitalu ma mniejsze pieniądze DLACZEGO takie idiotyzmy nam funduje nasze państwo . ponieważ będąc w szpitalu jeszcze bardziej wzrasta wydatek finansowy ,zakup leku, zakup jedzenia bo szpital karmi pacjęta w takim stopniu aby nie zszedł z tego świata śmiercią głodową .nasze państwo ma gdieś chorego bo ten nie tyra i nie płaci w tym czasie zus i podatku więc jest obywatelem innej klasy .co do minimalnej to się nie wysilili dając ochłap twierdzą daliśmy a policzmy wszystkie wzrosty cen w gospodarce wyjdzie na to że nie pokrywa nawet tego ten datek od państwa. zapraszam do analizy naszych wskazników w kontakcie z unijnymi ,jesteśmy członkiem uni napewno gorszym ,w całej uni jesteśmy na szarym końcuwe wszystkim a nawer wrentach ireszcie płac gwarantowanych na szarym koncu po litwiw i innych byłych krajach po zssr . my polacy walczyliśmy o upadek KOMUNY a jesteśmy traktowani jak biedny krewny . państwo posłowie wstyd oj wstyd tak nie ładnie pokiwamy wam kartami do głosowania
Dodaj ogłoszenie