MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile pieniędzy odkładamy miesięcznie? Ich gromadzenie stanowi wyzwanie. Co najbardziej wpływa na naszą sytuację finansową?

MB
Jedynie połowa Polaków może pozwolić sobie na oszczędzanie. Dwie główne przeszkody to inflacja oraz zbyt duży stosunek obciążeń finansowych do zarobków.
Jedynie połowa Polaków może pozwolić sobie na oszczędzanie. Dwie główne przeszkody to inflacja oraz zbyt duży stosunek obciążeń finansowych do zarobków. Mariusz Kapała/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Połowa ankietowanych ocenia stan swoich prywatnych finansów jako średni. Jednocześnie blisko 47 proc. uważa obecnie, że ich sytuacja finansowa jest gorsza niż pół roku temu. – Jedynie połowa Polaków może pozwolić sobie na oszczędzanie. Dwie główne przyczyny to inflacja oraz zbyt duży stosunek obciążeń finansowych do zarobków – komentuje Katarzyna Grzywaczewska, PAYBACK Polska. Jakie kwoty odkładamy i na co?

Spis treści

Jak Polacy oceniają swój stan finansów?

Połowa Polaków ocenia stan swoich prywatnych finansów jako średni, niemal 30 proc. ankietowanych jako dobry, a 13 proc. deklaruje, że ich sytuacja finansowa jest zła – wynika z badania PAYBACK Opinion Poll. Porównując to do wyników badania ze stycznia ubiegłego roku, to okazuje się, że wzrosła grupa osób, których sytuacja finansowa z roku na rok się pogarsza.

– Blisko 47 proc. Polaków uważa obecnie, że ich sytuacja finansowa jest gorsza niż pół roku temu, podczas gdy na początku 2022 roku deklarowało to 38 proc. Polaków – wynika z badania.

Jako główne przyczyny pogorszenia się sytuacji finansowej Polaków wskazano pogłębiającą się inflację (2/3 ankietowanych), negatywne zmiany zawodowe jak np. utrata zatrudnienia czy wykonywanie gorzej płatnej pracy (12 proc.) oraz podwyżkę stóp procentowych, objawiającą się m.in. w rosnących ratach kredytów (11 proc.). 58 proc. badanych deklaruje posiadanie zobowiązania finansowego, z czego 35 proc. osób wskazuje na kredyt konsumpcyjny, a ponad 20 proc. – na kredyt hipoteczny.

Oszczędzanie coraz większym wyzwaniem

Ponad połowa Polaków deklaruje, że ma oszczędności, jednak 47 proc. ankietowanych sygnalizuje brak jakiejkolwiek poduszki finansowej.

– Wyniki tegorocznego badania wskazują wyraźnie, że jedynie połowa Polaków może pozwolić sobie na oszczędzanie. Dwie główne przyczyny to inflacja, która bezpośrednio wpływa na pogarszanie się sytuacji finansowej, oraz zbyt duży stosunek obciążeń finansowych do zarobków – i to mimo ograniczenia wydatków oraz zmniejszenia zużycia prądu, gazu czy wody, co deklaruje odpowiednio 60 i 26 proc. ankietowanych. Podobnie jak w zeszłym roku, Polacy patrzą w przyszłość dość pesymistycznie – komentuje Katarzyna Grzywaczewska, Dyrektor Marketingu w PAYBACK Polska.

Jednocześnie dodaje, że blisko 60 proc. ankietowanych uważa, że w najbliższych miesiącach inflacja wciąż będzie rosnąć. – Pocieszająca jest jednak nasza wrodzona polska gospodarność – aż 45 proc. respondentów wskazuje, że będzie podejmowało działania w celu zwiększenia dochodów w 2023 roku.

Oszczędzamy nieregularnie, choć odkładamy większe kwoty

6 na 10 badanych, którzy mogą pozwolić sobie na oszczędzanie, nie robi tego regularnie, a odkłada jedynie powstałe nadwyżki finansowe. Co więcej, blisko 54 proc. oszczędzających Polaków odkłada mniej z powodu inflacji. Jedynie 13 proc. osób oszczędza więcej.

Podobnie jak w zeszłym roku, większość z osób oszczędzających odkłada średnio od 201 do 500 zł miesięcznie. Dość widocznej zmianie uległ jednak odsetek osób deklarujących odkładanie średnio od 501 do 1000 zł na miesiąc (23 proc. vs 19 proc. rok temu).

Autorzy badania wskazują, że Polacy niezmiennie najchętniej oszczędzają, odkładając po prostu gotówkę (31 proc.). Równie popularne są konta oszczędnościowe, z których korzysta 30 proc. osób. Mniejszą popularnością cieszą się lokaty terminowe (12 proc.) oraz oszczędzanie w ramach produktów takich jak IKE, IKZE czy PPK (6 proc.). Symboliczne zainteresowanie wzbudzają akcje, fundusze inwestycyjne (po niespełna 4 proc.) i obligacje skarbowe (2 proc.).

Na co najczęściej odkładane są pieniądze?

Tak samo, jak w zeszłym roku, 17 proc. ankietowanych oszczędza na „czarną godzinę”. Nieco mniej osób na wymarzone wakacje (16 proc.), zakup nieruchomości (14 proc.) czy samochodu (11 proc.). Wydaje się, że Polacy stali się nieco bardziej konkretni w swoich postanowieniach – tylko 5 proc. badanych nie ma konkretnych celów oszczędnościowych, co jest zmianą w stosunku do 9 proc. osób deklarujących taką odpowiedź rok temu.

Polacy są raczej zadowoleni z wysokości odkładanych kwot

Wyniki badania wskazują, że Polacy są raczej zadowoleni z wysokości odkładanych kwot. Częściowo usatysfakcjonowanych jest 47 proc. oszczędzających, a 12 proc. ankietowanych jest bardzo zadowolonych ze swojej poduszki finansowej. Z drugiej strony dla 41 proc. Polaków oszczędzone sumy są niesatysfakcjonujące.

Wiedzę na temat oszczędzania Polacy czerpią głównie z portali i blogów finansowych (17 proc.), ofert bankowych (13 proc.), mediów społecznościowych (12 proc.) oraz rodziny i znajomych (11 proc.). Jako najmniej popularne źródło wiedzy badani wskazują edukację szkolną (4 proc.).

– Dla 48 proc. Polaków, którzy mogą pozwolić sobie na odkładanie pieniędzy, jest to nawyk, coś, co po prostu mają we krwi. Blisko 29 proc. oszczędzających osób deklaruje jednak, że to wyłącznie przykry obowiązek. Jest to smutna wiadomość – szczególnie gdy przyjrzymy się temu, skąd Polacy czerpią wiedzę o oszczędzaniu: jedynie 4 proc. odpowiedzi wskazuje na edukację szkolną. Warto zadać sobie pytanie, czy przykładamy odpowiednią wagę do nauczania najmłodszych w tym zakresie – mówi Grzywaczewska.

Mimo obaw o rosnącą inflację Polacy cały czas planują oszczędzać, po prostu odkładając gotówkę (38 proc.). 31 proc. osób zamierza dokonywać wpłat na konta oszczędnościowe, 13 proc. zaś – na lokaty terminowe. Co piąty Polak deklaruje jednak, iż rosnące koszty życia nie pozwalają mu snuć w tym roku planów na temat oszczędzania.

Jedynie połowa Polaków może pozwolić sobie na oszczędzanie. Dwie główne przeszkody to inflacja oraz zbyt duży stosunek obciążeń finansowych do zarobków.

Ile pieniędzy odkładamy miesięcznie? Ich gromadzenie stanowi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile pieniędzy odkładamy miesięcznie? Ich gromadzenie stanowi wyzwanie. Co najbardziej wpływa na naszą sytuację finansową? - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza