Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja 55. FPP. Prezydent Słupska: Festiwal uskrzydla miasto i ludzi

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Inauguracja 55. Festiwalu Pianistyki Polskiej
Inauguracja 55. Festiwalu Pianistyki Polskiej Łukasz Capar
Po raz 55. Hymn Narodowy rozpoczął Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku. Zabrzmiał znany wszystkim Chopin i zapomniany, niesłusznie, Władysław Żeleński. Sobotni koncert w filharmonii pozwolił spotkać się na scenie młodości z wiekiem dojrzałym.

Piotr Alexewicz, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu, zainaugurował jubileuszowy FPP II Koncertem f-moll Chopina. Ten młodzieńczy utwór, napisany przez 20-latka, niezmiennie podoba się publiczności. Solista zagrał go pięknym, okrągłym dźwiękiem, ze świetną techniką, na plan pierwszy wyciągając kantylenę, bardzo spokojnie. Zdaniem znawców ten koncert właśnie w wykonaniu Alexewicza, ma wielkie szanse zabrzmieć w finale tegorocznego XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Trzymajmy więc kciuki!

Mocno kontrastowy wobec Chopina był koncert Es-dur Żeleńskiego, który przywraca światu Piotr Sałajczyk. Brzmiący bardzo współcześnie utwór najeżony jest karkołomną techniką zarówno w partii fortepianu, jak i orkiestry. Emocje zmieniają się jak w kalejdoskopie. Doświadczony, charyzmatyczny pianista zelektryzował swoim wykonaniem publiczność.

Obu solistom towarzyszyła słupska orkiestra pod dyrekcją Rubena Silvy. A koncert poprowadził Andrzej Zaborowski, na początku przekazując pozdrowienia od Andrzeja Cwojdzińskiego (pomysłodawca FPP) i jego żony Gabrieli, którym stan zdrowia nie pozwolił na przyjazd z Koszalina.

Oczywiście zanim zabrzmiała muzyka, głos zabrali oficjele. Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka dała świetnie skomponowany występ, za motto przewodnie przyjmując ideę, że festiwal uskrzydla - miasto i ludzi. Zarówno tych go tworzących, jak i na nim występujących oraz słuchaczy. Do takich skojarzeń naprowadziła panią prezydent okładka tegorocznej festiwalowej książki, zaprojektowanej przez Andrzeja Szczepłockiego - zwłaszcza motyw skrzydeł wyłaniających się z gniazda usadowionego na fortepianie. - Festiwal Pianistyki Polskiej to jest nasze, słupskie dziedzictwo - mówiła, wyraźnie wzruszona. - Pięć lat temu zapraszałam na 100-lecie festiwalu, już tylko 45 lat nam brakuje - dodała. Wspomniała także o pomyśle, aby rewitalizowanym właśnie bulwarom nad Słupią, z pomnikiem Chopina, nadać nazwę Pianistyki Polskiej.

Mieczysław Jaroszewicz, prezes Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, organizatora FPP, dokonał formalności, witając wszystkich oficjalnych gości, a było ich niemało, a także dziękując sponsorom. Jan Popis, dyrektor artystyczny FPP od 22 lat, wspominał, jak przejął tę funkcję od prof. Cwojdzińskiego i mówił o dumie, jaką czuje, mogąc w tym przedsięwzięciu uczestniczyć.

Więcej o tym koncercie w festiwalowym blogu, którego pierwszy odcinek wkrótce pojawi się na gp24.pl.

Program na najbliższe dni:
Niedziela - godz. 19, filharmonia - wieczór jazzu w serii "Classic Meets Jazz". Zagrają Paweł Kowalski (fortepian) i Piotr Baron (saksofon tenorowy)
Poniedziałek - godz. 16, Biały Spichlerz - Estrada Młodych. Zagrają Patryk Morgaś i Maria Moliszewska. Godz. 19, filharmonia, Salon Laureatów. Wystąpi Tomasz Ritter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza