Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inflacja w Polsce najwyższa od 1996 roku. Firmy przerzucają skokowy wzrost kosztów na konsumentów. Jak Polacy radzą sobie ze wzrostem cen?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem eksperta szczyt inflacji w Polsce jeszcze przed nami. – Tak naprawdę należy dziś zadawać pytanie, nie „czy?”, ale „kiedy?” inflacja przekroczy 20 proc. r/r – przyznaje.
Zdaniem eksperta szczyt inflacji w Polsce jeszcze przed nami. – Tak naprawdę należy dziś zadawać pytanie, nie „czy?”, ale „kiedy?” inflacja przekroczy 20 proc. r/r – przyznaje. Aneta Zurek/ Polska Press
– W październiku 2022 r. ceny towarów i usług wzrosły w porównaniu z październikiem 2021 r. o 17,9 proc. – podał w poniedziałek GUS. To najbardziej gwałtowny wzrost towarów i usług od grudnia 1996 r. Co więcej, trzeci raz z rzędu inflacja przewyższyła prognozy, a w minionym roku jedynie dwukrotnie przybierała wartości niższe od rynkowych szacunków. Niemal co czwarty Polak bardzo przejmuje się wpływem wysokich cen i inflacji na swoje finanse, ale nie wie co dokładnie ma w tej sytuacji zrobić.

W październiku br. skok cen w porównaniu z wrześniem wyniósł aż 1,8 proc. Co więcej, trzeci raz z rzędu inflacja przewyższyła prognozy, a w minionym roku jedynie dwukrotnie przybierała wartości niższe od rynkowych szacunków. Dobitnie oddaje to, jak mocno wezbrała narastająca niemal nieprzerwanie od przeszło dwóch lat presja cenowa. Wyjątek stanowił tu luty br., gdy przeważył wpływ rządowych tarcz antyinflacyjnych. 

Szczyt inflacji jeszcze przed nami

Żywność i paliwa to główni sprawcy nowego rekordu polskiej dynamiki CPI. Szerszy inflacyjny krajobraz jednak się nie zmienia. Wyraźne podwyżki są powszechne we wszystkich kategoriach, inflacja bazowa niechybnie przekroczyła już 11 proc. rok do roku. Firmy przerzucają skokowy wzrost kosztów prowadzenia działalności na konsumentów. Niezła koniunktura i mocny rynek pracy  wciąż na to pozwalają – wyjaśnia Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl w przesłanym nam komentarzu.

Zdaniem eksperta szczyt inflacji w Polsce jeszcze przed nami. – Tak naprawdę należy dziś zadawać pytanie, nie „czy?”, ale „kiedy?” inflacja przekroczy 20 proc. r/r – przyznaje. Jak wyjaśnia, ścieżka inflacji w całym przyszłym roku zależeć będzie od kształtu i czasu obowiązywania rządowych działań osłonowych oraz skali spowolnienia gospodarczego w naszym kraju i także światowej gospodarce.

– Ostrożnie szacować można, że średnioroczna dynamika CPI wyniesie kilkanaście procent, a na koniec 2023 r., choć będzie wyraźnie niższa niż obecnie, wciąż osiągać będzie wartości dwucyfrowe – szacuje Sawicki.

Erozja oszczędności

NBP zobowiązał się do utrzymania inflacji na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń +/-1 pkt proc. To tak zwany cel inflacyjny. Półtora roku temu inflacja wymknęła się i przebiła granicę 3,5 proc. Od tego czasu bije rekordy, jest najwyższa od 25 lat. Co na to Polacy?

3 proc. uczestników badania Revolut Money Report B, bo ona przychodzi i odchodzi, jest to normalne. Z kolei 11 proc. ocenia, że jest w dobrej kondycji finansowej, wie, co robić, monitoruje swoje finanse, potrafi chronić i pomnażać oszczędności nawet w trudnych czasach. To jednak mniejszość.

40 proc. osób, choć radzi sobie z zarządzaniem domowymi wydatkami, to planowanie budżetu i inwestowanie sprawia im dziś trudności. Niemal co czwarty badany (24 proc.) bardzo przejmuje się wpływem wysokich cen i inflacji na swoje finanse, ale nie wie, co dokładnie ma w tej sytuacji robić.

Inflacja nie pomaga w rozmowach o pieniądzach

Pomimo inflacji i wzrostu cen, wiele osób ma kłopot z mówieniem o pieniądzach, trudno im prosić o podwyżkę w pracy (29 proc.), negocjować zniżkę w sklepie (23 proc.), rozmawiać o oszczędnościach (24 proc.). Dla 9 proc. zapytanych osób trudność stanowi rozmowa o finansach z ich partnerem.

Zaledwie 30 proc. respondentów deklaruje, że nie ma trudności z rozmową na temat swoich pieniędzy. Skąd ta bariera? 24 proc. respondentów przyznała, że lepsza znajomość finansów pomogłaby im w oszczędzaniu (24 proc.), inwestowaniu i pomnażaniu majątku (21 proc.), dała większy spokój ducha w czasach inflacji (22 proc.) i pomogła lepiej negocjować wynagrodzenie za pracę (12 proc.).

Skąd czerpać wiedzę o finansach, by skuteczniej chronić swoje pieniądze?

39 proc. respondentów wskazało na słuchanie ekspertów i prywatne konsultacje. 36 proc. inspiruje się artykułami lub książkami o zarządzaniu finansami. Na trzecim miejscu plasują się programy i aplikacje do planowania finansów (29 proc.), a tuż za nimi rady partnera, rodziny i przyjaciół (22 proc.).

Najmniej wskazań padło na studia i kursy w zakresie ekonomii (18 proc.). Na naukę finansów najlepszy czas był w szkole. To pogląd 49 proc. zapytanych Polaków. Uważają, że im wcześniej dzieci uczą się zarządzania finansami, tym bardziej niezależne są w życiu dorosłym i żałują, że nie mieli lepszej edukacji finansowej w szkole. Przeciwnego zdania w Polsce jest 7 proc. badanych, uważają, że czas na naukę finansów jest wtedy, gdy otrzymujemy pierwszą wypłatę za pracę.

Kto radzi sobie lepiej z finansami?

16 proc. respondentów w Polsce przyznaje, że kobiety mają mniejszą znajomość finansów niż mężczyźni - z uwagi na czynniki społeczno-kulturowe. Co ciekawe, to pogląd bardziej powszechny wśród kobiet (17 proc.). Istnieje też opinia 13 proc. badanych, że to mężczyźni mają mniejszą znajomość finansów - bo kobiety lepiej radzą sobie z zarządzaniem wydatkami i budżetem domowym.

W pogoni za dobrostanem

Sprzeczne wizje przewijają się też przy pytaniu o dobrostan finansowy. Dla 38% zapytanych oznacza on swobodne wydawanie pieniędzy, a dla 13 proc. posiadanie dużych pieniędzy. 9 proc. zapytanych łączy dobrostan finansowy z oszczędzaniem i inwestowaniem na przyszłość. Natomiast 10 proc. z posiadaniem podstawowej wiedzy o zarządzaniu finansami osobistymi, oszczędzaniem i inwestowaniem, by uzyskać więcej korzyści z posiadanych środków. Dla co piątej pytanej osoby dobrostan finansowy to poczucie kontroli i świadomość tego ile środków ma się na koncie (22 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inflacja w Polsce najwyższa od 1996 roku. Firmy przerzucają skokowy wzrost kosztów na konsumentów. Jak Polacy radzą sobie ze wzrostem cen? - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza