Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inkubator dla aktywnych w Sianowie

Joanna Krężelewska
Inkubator dla aktywnych w Sianowie Inkubator dla aktywnych w Sianowie
Inkubator dla aktywnych w Sianowie Inkubator dla aktywnych w Sianowie RADEK KOLEŚNIK
Lata temu w lokalu przy ulicy Armii Polskiej 23 w Sianowie działała piekarnia, później biblioteka. Wkrótce pusty lokal znów zacznie tętnić życiem - to za sprawą organizacji pozarządowych. Dwa wyremontowane pomieszczenia, do tego kuchnia i łazienka. Komputery z dostępem do sieci, stół konferencyjny, interaktywna tablica i kluczyki do szafek, które wkrótce zapełnią się dokumentami.

W sercu Sianowa otwarty został Sianowski Inkubator Organizacji Pozarządowych. - To inicjatywa urzędu miasta i gminy oraz samych zainteresowanych, czyli członków organizacji pozarządowych - mówi Tomasz Tesmer, dobry duch wszystkich gminnych stowarzyszeń. Organizacja, której sam jest liderem, czyli Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Sucha Koszalińska z samorządowym wsparciem na przełomie lat 2011 i 2012 zrealizowała projekt Sianowski Inkubator Ekonomii Społecznej. - Chcieliśmy w ten sposób wesprzeć nasze organizacje poprzez różne usługi - marketingowe, doradcze, księgowe. Nie mieliśmy jednak miejsca spotkań. Organizowaliśmy je więc w urzędzie, w Centrum Kultury, w kinie. Już wtedy pojawił się pomysł, by... znaleźć dla nas dom  - wspomina Tomasz Tesmer.

Argument „za” był jeszcze jeden - silny, bo... liczny! - W gminie Sianów działa niemal sześćdziesiąt organizacji pozarządowych. Mieszkańcy są aktywni w najróżniejszych dziedzinach, a teraz życie obywatelskie będzie jeszcze bardziej kwitło - akcentuje burmistrz Maciej Berlicki.

Najpewniej Inkubatorem zaopiekują się członkowie Sianowskiej Akademii Seniora. Stale będą na miejscu, pomogą przygotować harmonogram korzystania z sali konferencyjnej. - Plan był taki, by Inkubator czynny był od poniedziałku do piątku, ale już słyszymy głosy, by można było z pomieszczeń tych korzystać także w soboty - mówi Tomasz Tesmer.

Pierwszeństwo w dostępie do Inkubatora mieć będą młode organizacje - te do pięciu lat działalności - oraz stowarzyszenia z niskimi przychodami. 

Oprócz dachu nad głową i wsparcia technicznego członkowie organizacji mogą liczyć też na merytoryczną pomoc w realizacji ich działań i projektów.  Począwszy zresztą od tego, jak założyć organizację i jakie profity może przynieść stowarzyszanie się. - Złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Chcemy dzięki niemu zaoferować organizacjom usługi z zakresu działań marketingowych, czy wsparcie księgowe - zapowiada Tomasz Tesmer.

Fundamentem działania Sianowskiego Inkubatora Organizacji Samorządowych mają być szkolenia. Co ciekawe, to członkowie organizacji mają sami wskazać, jakiego rodzaju wiedza będzie im potrzebna, w jakim kierunku chcą się rozwijać. Tematy szkoleń nie będą odgórnie narzucane. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza