Inne priorytety dla Pomorza. S6 nie tak ważna?

  Inne priorytety dla Pomorza. S6 nie tak ważna?

  Aleksander Radomski

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Zdjęcie ilustracyjne.

  Zdjęcie ilustracyjne. ©Archiwum

  Nie budowa ekspresowej „szóstki”, ale dostęp do portu w Gdyni to najważniejsza inwestycja dla wiceminister infrastruktury i budownictwa.
  Zdjęcie ilustracyjne.

  Zdjęcie ilustracyjne. ©Archiwum

  Sejm zjął się na ostatnim posiedzeniu kluczową dla Pomorza inwestycją drogową. O prace nad ekspresową S6 pytał między innymi Stanisław Gawłowski z Platformy Obywatelskiej. Odpowiadał Jerzy Szmit, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, który przy okazji jasno zdefiniował problemy transportowe w regionie. Jak się okazuje, ten główny nie sprowadza się do konieczności budowy ekspresówki, ale do braku dobrego dostępu do portu w Gdyni. S6 jest na tej liście ważnych inwestycji, ale za obwodnicą metropolitalną Trójmiasta oraz trasą Rumia - Reda - Władysławowo.

  - Chcemy też dyskutować z samorządem w sprawie Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej - przyznał wiceminister Jerzy Szmit. - Z drugiej strony jest ten odcinek S6, o który panowie pytacie, między Gdańskiem a Koszalinem. Musimy tutaj powiedzieć, co w pierwszej kolejności rzeczywiście jest dla interesu tego regionu, ale też całej spójności komunikacyjnej Polski, na pierwszym miejscu, co jest na drugim, a co jest na trzecim. Niczego nie negujemy. Natomiast pytanie, co jest dziś najważniejsze, jest jeszcze ciągle otwarte.

  - Wypowiedź pana wiceministra może niepokoić - ocenia Zbigniew Konwiński, słupski poseł PO. - Stoi w sprzeczności z dotychczasowymi zapewnieniami. Świadczy też o kompletnie niezrozumieniu potrzeb mieszkańców regionu, którzy tej drogi zwyczajnie potrzebują. Dlatego też na najbliższym posiedzeniu Sejmu powołamy zespół ds. monitorowania prac nad przebiegiem realizacji „szóstki”, choć do tej pory sądziłem, że nie będzie to konieczne.

  Tymczasem gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na listopad planuje zaprosić pierwsze firmy do przetargu na poszczególne etapy trasy. Mowa o fragmencie łączącym Słupsk ze stolicą województwa. Jak się okazuje, rozmowy w pierwszej kolejności mają dotyczyć Trasy Kaszubskiej, czyli drogi między Lęborkiem a nową, planowaną obwodnicą Trójmiasta.

  Zobacz także: Konferencja w sprawie drogi S6


  Przeczytaj także:


  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (27)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (27) forum.gp24.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY