Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Insta(la)lki na 70 lecie teatru Tęcza

Redakcja
Insta(la)lki to kolorowe instalacje inspirowane lalkami i teatrem lalek. W ciągu ostatnich tygodni przygotowywała je młodzież z dwóch słupskich liceów plastycznych.
Insta(la)lki to kolorowe instalacje inspirowane lalkami i teatrem lalek. W ciągu ostatnich tygodni przygotowywała je młodzież z dwóch słupskich liceów plastycznych. Krzysztof Piotrkowski
Insta(la)lki to kolorowe instalacje inspirowane lalkami i teatrem lalek. W ciągu ostatnich tygodni przygotowywała je młodzież z dwóch słupskich liceów plastycznych: Liceum Plastycznego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku pod opieką Julity Rzeppki oraz Państwowego Liceum Plastycznego w Słupsku pod opieką Katarzyny Tomasik.

Uczniowie od początku roku uczestniczyli w warsztatach w teatrze Tęcza, które prowadziła Tatiana Skumiał z tamtejszej pracowni plastycznej.

- W tym czasie młodzież poznała historię teatru lalek oraz historię i budowę elementów teatralnej scenografii - mówi Tatiana Skumiał. - Uczniowie mieli też przygotować własne projekty, a na ich podstawie właściwe instalacje. Lalki wykonywali w szkolnych pracowniach, ale w każdej chwili mogli liczyć na merytoryczną pomoc pracowników Tęczy. Chodziło bowiem o to, żeby te lalki-instalacje nie były przygotowane przez nas, ale przez zdolną młodzież.

W sumie powstało i powstanie nawet kilkanaście Tęczowych Insta(la)lek. Już od dzisiaj będą pojawiać się sukcesywnie na ulicach i deptakach w centrum miasta, głównie w okolicach siedziby Państwowego Teatru Lalki Tęcza. Wczoraj po raz pierwszy zaprezentowano je obok tramwaju przy ul. Nowobramskiej.

- Zobaczyć je będzie można między innymi na budynkach, płotach, ławkach. Większość będzie wisiała, niektóre usadzimy - mówi Tatiana Skumiał. - Jak długo, zależy od wielu czynników. Mówiliśmy uczniom, żeby wykonali swoje prace z jak najbardziej trwałych materiałów. Ale wiele też zależy od precyzji wykonania instalacji i od pogody. Chcielibyśmy jednak, żeby przetrwały one do jesieni.

Wówczas bowiem rozpoczną się oficjalne obchody jubileuszu 70-lecia słupskiej Tęczy. Wykonanie i prezentacja Insta(la)lek w przestrzeni publicznej jest jednym z elementów przygotowań do jubileuszu. Podobnie jak otwarcie Galerii Przypadkiem w oknach teatru od strony ul. Bema. Tam prezentowane są lalki, projekty, kostiumy, które przez wiele lat tworzył dla Tęczy Jan Zieliński, jeden z najlepszych i najbardziej znanych w Polsce scenografów.

ZOBACZ TAKŻE: SALWA na deptaku przy al. Wojska Polskiego w Słupsku

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza