Insta(la)lki na 70 lecie teatru Tęcza

  Insta(la)lki na 70 lecie teatru Tęcza

  Daniel Klusek

  Głos Pomorza

  Insta(la)lki to kolorowe instalacje inspirowane lalkami i teatrem lalek. W ciągu ostatnich tygodni przygotowywała je młodzież z dwóch słupskich liceów
  1/11
  przejdź do galerii

  Insta(la)lki to kolorowe instalacje inspirowane lalkami i teatrem lalek. W ciągu ostatnich tygodni przygotowywała je młodzież z dwóch słupskich liceów plastycznych. ©Krzysztof Piotrkowski

  Insta(la)lki to kolorowe instalacje inspirowane lalkami i teatrem lalek. W ciągu ostatnich tygodni przygotowywała je młodzież z dwóch słupskich liceów plastycznych: Liceum Plastycznego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku pod opieką Julity Rzeppki oraz Państwowego Liceum Plastycznego w Słupsku pod opieką Katarzyny Tomasik.
  Uczniowie od początku roku uczestniczyli w warsztatach w teatrze Tęcza, które prowadziła Tatiana Skumiał z tamtejszej pracowni plastycznej.

  - W tym czasie młodzież poznała historię teatru lalek oraz historię i budowę elementów teatralnej scenografii - mówi Tatiana Skumiał. - Uczniowie mieli też przygotować własne projekty, a na ich podstawie właściwe instalacje. Lalki wykonywali w szkolnych pracowniach, ale w każdej chwili mogli liczyć na merytoryczną pomoc pracowników Tęczy. Chodziło bowiem o to, żeby te lalki-instalacje nie były przygotowane przez nas, ale przez zdolną młodzież.

  W sumie powstało i powstanie nawet kilkanaście Tęczowych Insta(la)lek. Już od dzisiaj będą pojawiać się sukcesywnie na ulicach i deptakach w centrum miasta, głównie w okolicach siedziby Państwowego Teatru Lalki Tęcza. Wczoraj po raz pierwszy zaprezentowano je obok tramwaju przy ul. Nowobramskiej.

  - Zobaczyć je będzie można między innymi na budynkach, płotach, ławkach. Większość będzie wisiała, niektóre usadzimy - mówi Tatiana Skumiał. - Jak długo, zależy od wielu czynników. Mówiliśmy uczniom, żeby wykonali swoje prace z jak najbardziej trwałych materiałów. Ale wiele też zależy od precyzji wykonania instalacji i od pogody. Chcielibyśmy jednak, żeby przetrwały one do jesieni.

  Wówczas bowiem rozpoczną się oficjalne obchody jubileuszu 70-lecia słupskiej Tęczy. Wykonanie i prezentacja Insta(la)lek w przestrzeni publicznej jest jednym z elementów przygotowań do jubileuszu. Podobnie jak otwarcie Galerii Przypadkiem w oknach teatru od strony ul. Bema. Tam prezentowane są lalki, projekty, kostiumy, które przez wiele lat tworzył dla Tęczy Jan Zieliński, jeden z najlepszych i najbardziej znanych w Polsce scenografów.


  ZOBACZ TAKŻE: SALWA na deptaku przy al. Wojska Polskiego w Słupsku

  Przeczytaj także:

  Kabareton w Dolinie Charlotty. Jubileusz Neo Nówki
  Nawałnica nad regionem. Powalone drzewa, interwencje strażaków
  Tak wygląda Słupsk z góry
  Chmury nad Doliną Charlotty. Czy to undulatus asperatus?
  Kolizja trzech aut na ul. Portowej w Słupsku (wideo, zdjęcia)
  Rozpoczęły się wakacje. W Ustce plaża naprawdę szeroka
  Polonez szóstoklasistów na zakończenie szkoły (zdjęcia)  Michał Tramer, dyrektor słupskiej Tęczy, montuje pierwsze Insta(la)lki. Kolejne pojawić się mają w okolicach Tęczy jeszcze dzisiaj. Zobaczyć je będzie można nawet do jesieni

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Kultura - wideo

  GP24 PLUS POLECAMY

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepszych

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepszych

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Zdjęcia - kultura

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Narodowe Czytanie Wesela w Słupsku