MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Interaktywna lekcja uczniów słupskiego ZSI w Centrum Edukacji Ekologicznej Doliny Słupi [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Zajęcia uczniów ZSI w Centrum Edukacji Ekologicznej Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.
Zajęcia uczniów ZSI w Centrum Edukacji Ekologicznej Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. ZSI Słupsk
Klasa II A MLO Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku wybrała się lekcję geografii do Centrum Edukacji Ekologicznej Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Tematem zajęć był krajobraz kulturowy i jego ochrona, a także rewitalizacja i działania proekologiczne.

Na krajobraz kulturowy składają się zarówno elementy przyrodnicze, jak i wytwory działalności człowieka, które traktowane są jako składnik dziedzictwa kulturowego. Krajobraz kulturowy w Polsce jest chroniony w ramach różnych form ochrony przyrody, głównie w parkach krajobrazowych.

Jak nas poinformowano, zajęcia uczniów ZSI odbyły się w Sali Centrum Edukacji Ekologicznej. Na początek była prezentacja form ochrony przyrody w Polsce i ich znaczenie. Uczniowie poznali najciekawsze stanowiska roślin i zwierząt występujących na terenie Parku oraz pozytywne i negatywne skutki budowy hydroelektrowni dla życia ryb, szczególnie wędrownych.

Młodzież zapoznała się również z gatunkami ryb żyjących w Słupi, a także zasadami działania elektrowni wodnych i przepławek. Uczniowie chętnie korzystali także z tablic interaktywnych.

Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, to jeden z najstarszych takich obszarów krajobrazowych w Polsce, w tym roku obchodzi 40-lecie. Na terenie Parku występuje ciekawa, reliktowa roślinność, dużo lasów (72 procent powierzchni parku) i zabytkowe hydroelektrownie usytuowane na rzece Słupi, która jest osią Parku.

Dwa lata temu w siedzibie PK Dolina Słupi przy ul. Poniatowskiego w Słupsku otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej. Głównym elementem obiektu jest wystawa prezentująca faunę i florę oraz typowe siedliska związane ze Słupią i jej doliną. To jakby obszar Parku w pigułce.

W sali wystawowej urządzono dioramy (scenki) przedstawiające typowe siedliska związane z rzeką i jej doliną. Układ stanowisk nawiązuje do meandrującej rzeki, a tym samym sprawia, że zwiedzający ma odnosić wrażenie przemieszczania się doliną rzeczną. Widzimy zatem modele płazów występujących w wodach Doliny Słupi, owady oraz charakterystyczne zwierzęta.

Wśród dioram rozmieszczono stanowiska edukacyjne zarówno manualne, jak i interaktywne, których zadaniem jest uzupełnienie wiedzy zwiedzającego. Uzupełnieniem ekspozycji są dwa duże akwaria, w których zaprezentowana jest ichtiofauna naszych rzek i jezior, a także gatunki inwazyjne zagrażające naszej rodzimej przyrodzie.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza