Interaktywny Bunkier Historii Ustka (zdjęcia)

Mariusz Surowiec
Interaktywny Bunkier Historii Ustka.
Interaktywny Bunkier Historii Ustka. Mariusz Surowiec
Interaktywne mapy, hologramy, niezwykle realistyczne manekiny w oryginalnym niemieckim umundurowaniu - to tylko część nowej ekspozycji, którą od soboty zobaczyć można na usteckich bunkrach Baterii Bluchera.
Interaktywny Bunkier Historii Ustka Interaktywny Bunkier Historii Ustka

Interaktywny Bunkier Historii Ustka

Fachowa wiedza historyczna, ciężka praca i umiejętność pozyskiwania dotacji unijnych pozwoliła gospodarzom Bunkrów, państwu Barnowskim, na zrobienie jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie.

Od soboty zwiedzać można wyremontowane wnętrza usteckich bunkrów. Nowe multimedialne ekspozycje pozwalają bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami w jakich spędzali służbę niemieccy żołnierze artylerii nadbrzeżnej stacjonującej w 1939 roku w Ustce.

Na specjalnych mapach zobaczyć można także stare plany miasta a także zobaczyć filmy czy zdjęcia. Jedną z ciekawszych sal jest z pewnością ta, w której umieszczono wirtualną przymierzalnię, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć się w dowolnie wybranym umundurowaniu z czasów II wojny światowej.

Joanna i Marcin Barnowscy tchnęli w usteckie bunkry nowe życie w 2012 roku. Miejsce to od tamtego czasu bardzo się zmieniło. Wcześniej spotkać tam można było raczej złomiarzy, dziś jest to atrakcja bez której nie można sobie wyobrazić zwiedzania Ustki.

Bunkry Bluchera to element Wału Pomorskiego, systemu umocnień wschodniej granicy III Rzeszy. Bateria nazwana została imieniem niemieckiego feldmarszalka, który mieszkał w Słupsku i był patronem lokalnego pułku kawalerii. Bateria składała się z czterech dział kaliber 105 mm. Do dnia dzisiejszego pozostały jedynie działobitnie na których działa były pierwotnie osadzone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

(...)

S
Smerf Maruda
W dniu 12.11.2013 o 12:57, Gość napisał:

A bunkry zostały wyczyszczone i poddane dezynfekcji? Jak pamiętam lata 90-te. To na bunkrach gówno za gównem było!

Nie masz wyjścia,  musisz sam przyjść i sprawdzić :)

 

 

Pomysł super, ale wycieczka z przewodnikiem w grupie 20-30 osobowej mija się z celem. Bunkry są do takich grup za ciasne, ludzie z końca grupy zanim weszli do bunkra to przewodnik był już 2 pomieszczenia dalej. .... Brakuje tu przewodnika elektronicznego z którym zwiedzający poruszają się samodzielnie i korzystają ze wszystkiego. Jak wcześniej napisałem pomysł ok, ale trzeba jeszcze dopracować.

Oczywiście audiogajdy już są, na razie w 3 językach i co niektórzy już mogli skorzystać z tej formy wycieczki.

 

Samodzielne zwiedzanie będzie podstawową formą odkrywania tajników  tego interaktywnego bunkra oraz nadziemnej części .

 

Przewodnik będzie tylko na specjalne opcje i życzenia.

 

 

G
Gość

A bunkry zostały wyczyszczone i poddane dezynfekcji? Jak pamiętam lata 90-te. To na bunkrach gówno za gównem było!

G
Gość

Maruda znów zapomniał z którego konta pisze :)

G
Gość

Pomysł super, ale wycieczka z przewodnikiem w grupie 20-30 osobowej mija się z celem. Bunkry są do takich grup za ciasne, ludzie z końca grupy zanim weszli do bunkra to przewodnik był już 2 pomieszczenia dalej. Dodatkowo trzeba było dokonać wyboru, albo gonić za przewodnikiem i słuchać jego opowieści lub skorzystać ze wszystkich zamontowanych urządzeń. Na pewno 2 raz wolałbym sam obejść te bunkry, pooglądać filmy, zdjęcia, poczytać na spokojnie tablice i informacje. Brakuje tu przewodnika elektronicznego z którym zwiedzający poruszają się samodzielnie i korzystają ze wszystkiego. Jak wcześniej napisałem pomysł ok, ale trzeba jeszcze dopracować.

n
nitka

byłam, polecam z czystym sumieniem

Częśc podziemna robi wrażenie.

Podziekowania dla p. Asi- to własciwie jej dzieło.

S
Smerf Maruda

(...)

S
Smerf Maruda

(...)

r
robta co chceta

w ustce mozna,a w Czołpinie - i gmina i park - nic nie robi by uratowac resztki po jednosce wojskowej - w majestacie prawa zniszczono,zdewastowano,rozkradziono wszystko co mozna

bylo zamienic na flaszke piwa - najlepiej pierdziec w stolki i stekac ze zle`

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie