Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet rzeczy opanowuje medycynę. To dla nas dobrze czy źle?

AIP
mat. prasowe
Stetoskop pozwalający na transmisję i nagrywanie szmerów serca lub płuc, inteligentne implanty, opaski mierzące parametry życiowe człowieka czy skomunikowana ze sobą infrastruktura szpitalna, to nie futurystyczne bajki, a przyszłość IoT, a raczej IoHT – Internet of Healthcare Things. Przywykliśmy, że tzw. internet rzeczy, to inteligentne lodówki czy piekarniki, tymczasem najszybciej rozwija się on w medycynie, gdzie funkcjonuje prawie co czwarte urządzenie ze wszystkich tego typu.

Internet of Things (IoT) dotarł do szpitali, klinik oraz przychodni. Raport BI Intelligence przewiduje, że do 2020 roku liczba komunikujących się między sobą urządzeń z tego sektora wyniesie 646 mln. Oznacza to, że opieka zdrowotna będzie stanowić 25 proc. rynku IoT, a Schneider Electric ze swoją ofertą innowacyjnych rozwiązań jest motorem napędowym tego zjawiska.

Nowoczesne technologie dla zdrowia

IoT pozwala pacjentom mieć większą kontrolę nad otoczeniem, przykładowo poprzez aplikacje. Według danych Deloitte’a tylko w 2017 r. powstało 78 tys. mobilnych aplikacji zdrowotnych, a w sumie jest ich ponad 325 tys.Ich głównym zadaniem jest zachęcanie właścicieli smartfonów do monitorowania swojego stanu zdrowia i lepszego nim zarządzania. Nawet 57 proc. osób przebadanych przez Deloitte używa elektronicznego urządzenia do śledzenia różnych aspektów swojego zdrowia.

– Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane aplikacje mobilne. Przykładowo ta oferowana przez Schneider Electric w ramach rozwiązania EcoStruxure komunikuje się z infrastrukturą szpitalną. Umożliwia to dostosowanie parametrów danego pomieszczenia do osoby, która je użytkuje, czyli chociażby pacjentów, którzy mogą dostosować do swoich potrzeb oświetlenie, temperaturę, rolety okienne czy dostępną rozrywkę. A gdy poczujemy się gorzej, możemy połączyć się z personelem medycznym – komentuje Małgorzata Kasperska, Wiceprezes Działu ITD
w Schneider Electric.

IoT odgrywa również dużą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa przebywającym w szpitalu osobom.

W placówkach opieki zdrowotnej przerwa w dostawie energii elektrycznej może doprowadzić do pogorszenia się zdrowia pacjentów, a nawet do ich śmierci. Dlatego tak istotne są rozwiązania zarządzające zasilaniem bazujące na IoT – dodaje Małgorzata Kasperska.

Inteligentne panele czy mierniki mocy połączone z oprogramowaniem do ich monitorowania mogą zidentyfikować potencjalne problemy jeszcze przed ich wystąpieniem, skrócić czas przestoju i automatycznie przetestować systemy zasilania gwarantowanego. Zapewnią dostęp do niezawodnej energii elektrycznej w krytycznych obszarach. Ponadto, dzięki analizom predykcyjnym można określić, który sprzęt wymaga serwisowania oraz zaplanować jego konserwację, unikając przerwy w zasilaniu.

Jednak szpitale muszą zapewnić bezpieczeństwo nie tylko w wymiarze systemów zasilania, ale także jeśli chodzi o infrastrukturę do przechowywania i zabezpieczania danych. Coraz bardziej restrykcyjne wymagania w tym zakresie powodują, że szpitalom trudno jest zapewnić niezawodne rozwiązania, które jednocześnie będą się mieścić we wciąż zbyt małych budżetach. Przy tym, ilość przetwarzanych danych wciąż rośnie – coraz więcej aplikacji zbiera dane pacjentów i przetwarza je na urządzeniach znajdujących się na brzegu sieci lokalnej w szpitalach. Stwarza to niemałe wyzwanie w zakresie zarządzania takim środowiskiem oraz zapewnienia ochrony danych osobowych.

Pracy w godzinach nadliczbowych odmówić nie można, ale pieniędzy za nią nie wypłacą. Zatrzymają je na specjalnym koncie? Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły.

– Wbrew powszechnemu wyobrażeniu to nie rdzeń, lecz krawędź sieci jest najważniejsza. Nasila się trend edge computing, który zakłada przeniesienie mocy obliczeniowej właśnie na brzeg sieci. Dzięki temu placówki ochrony zdrowia mogą efektywniej korzystać z danych dostarczanych przez urządzenia medyczne lub Internet Rzeczy – tłumaczy Urszula Fijałkowska, Dyrektor Sprzedaży APC by Schneider Electric.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego oraz prowadzenia biznesu. Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Internet rzeczy opanowuje medycynę. To dla nas dobrze czy źle? - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza