Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynieria cyberprzestrzeni. Nowy kierunek studiów na Akademii Pomorskiej

Zbigniew Marecki
Piotr Müller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przywiózł dzisiaj do Akademii Pomorskiej w Słupsku decyzję o nadaniu przez ten resort Wydziałowi Nauk o Zarządzaniu i Bezpieczeństwie uprawnień do prowadzenia studiów na kierunku inżynieria cyberprzestrzeni.

Nowy kierunek, na którym AP będzie mogła kształcić od nowego roku akademickiego, to kierunek łączący wiedzę informatyczną z naukami o bezpieczeństwie i z wiedzą o mediach, które w większym zakresie wypełniają internet treściami.
Innowacyjny kierunek

- Ten innowacyjny, interdyscyplinarny oraz pierwszy w Polsce kierunek pozwoli nam na kształcenie inżynierów zajmujących się techniczną stroną obsługi portali prasowych, internetowych stacji radiowych oraz internetowych telewizji - mówił dr hab. Andrzej Urbanek, dziekan Wydziału Nauki o Zarządzaniu i Bezpieczeństwie Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Wg niego kierunek stanowi również odpowiedź na rozwój inteligentnych sieci e-administracji w Polosce, których obsługa - zarówno w administracji państwowej, jak i samorządowej - wymaga specjalistów wiedzy i kompetencji zawodowych z pogranicza matematyki, informatyki, nauk o administracji oraz wielu elementów nauk prawnych.

W praktyce nowy kierunek będzie przekazywał studentom wiedzę z zakresu nauk społecznych, nauk ścisłych i technicznych, wpisujących się w zagadnienia inżynierii cyberprzestrzeni. Przyszli studenci nowego kierunku będą mogli wybrać kształcenie w specjalnościach: inżynieria cybermediów lub cyberbezpieczeństwo z elementami kryptografii i kryptologii. Wg twórców kierunku jego absolwenci, w zależności od ukończonej specjalności, będą przygotowani do pracy na następujących stanowiskach: specjalista i starszy specjalista informatyk, administrator sieci, administrator systemu e-administracji , inżynier cyberprzestrzeni, specjalista obsługi cybermediów, dziennikarz e-mediów lub administrator systemów e-administracji.

- Bardzo się cieszę z uzyskania praw do tego kierunku, bo on wzmocni naszą ofertę inżynierską . Już teraz wielką popularnością cieszy się informatyka, bo po jej ukończeniu studenci mogą liczyć na pewną pracę - zapewniała podczas piątkowej konferencji prasowej w gabinecie rektora AP prof. Danuta Gierczyńska, prorektor ds. kształcenia.

Wg niej nowy kierunek to kolejny element powodujący odchodzenia Akademii Pomorskiej w Słupsku od modelu uczelni pedagogicznej, która coraz bardziej staje się uczelnią medyczno-inżynierską.

- Od kilku dni prowadzimy intensywną rekrutację. Przyjmujemy na kierunki medyczne, społeczne, humanistyczne i inżynierskie. Na każdym z tych kierunków jest jeden z wiodących kierunków, który przyjmuje ogromną rzeszę studentów - mówiła prof. Gierczyńska.
Nowe prawo wzmocni uczelnię

Podczas konferencji Piotr Müller mówił także o skutkach przyjęcia przez parlament nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Zapewnił , że już w październiku pracownicy Akademii Pomorskiej w Słupsku odczują korzystne dla nich zmiany podatkowe, a od stycznia 2019 roku zyskają finansowo, bo pensje podstawowe pracowników wzrosną brutto o ok. 800 złotych. Uczelnia natomiast będzie korzystała z korzystniejszego algorytmu oraz nowych programów ministerialnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza