Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynierowie poszukiwani na rynku pracy

Alina Konieczna [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Według doradców zawodowych PUP, ukończenie studiów to dopiero początek drogi.
Według doradców zawodowych PUP, ukończenie studiów to dopiero początek drogi.
Co studiować, żeby po zdobyciu dyplomu znaleźć posadę? Okazuje się, że ukończenie studiów nie gwarantuje możliwości znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem i aspiracjami.

- Czasy boomu gospodarczego minęły, teraz jest znacznie trudniej - mówi Jarosław Król, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Koszalinie.

- Obecnie wśród osób zarejestrowanych w naszym urzędzie jest wielu absolwentów szkół wyższych, dla których nie ma pracy. Co zatem warto studiować, żeby mieć szanse na pracę po studiach?

- Na pewno są to kierunki inżynierskie - podpowiada doradca zawodowy PUP Małgorzata Lemke. - Poszukiwani są inżynierowie branży mechanicznej, budowlanej. Ze znalezieniem pracy na lokalnym rynku nie powinni mieć problemów automatycy, elektronicy. Jeśli chodzi o informatyków, większość absolwentów tego kierunku znajduje pracę, ale nie u nas, lecz w dużych miastach, czy za granicą.

Inżynierowie są potrzebni, jednak przy naborze do pracy liczy się nie tylko dyplom, lecz także zawodowa praktyka. - Warto, aby studenci pamiętali o tym, rozpoczynając naukę w szkołach wyższych - podkreśla Ireneusz Ślęzak, doradca zawodowy. - Uczelnie organizują staże dla swoich studentów, ale można starać się o dodatkowe staże, na przykład podczas wakacji.

Według doradców zawodowych PUP, ukończenie studiów to dopiero początek drogi. Inżynier branży budowlanej, aby mógł w pełni wykonywać zawód zgodny z wykształceniem, musi zdobyć uprawnienia do projektowania, czy wykonawcze (po praktyce trzeba zdać egzamin państwowy).

Kierunkiem dającym spore szanse na prace po studiach z pewnością jest licencjat z rachunkowości, po którym jednak trzeba zrobić studia podyplomowe i zdać państwowy egzamin. Na pracę mogą liczyć absolwenci mechatroniki w Politechnice Koszalińskiej.

- O wiele gorszą sytuację na rynku pracy mają osoby, które ukończyły ekonomię, czy zarządzania i marketing - dodaje Jarosław Król. - Rynek jest nasycony specjalistami tej branży, czasem absolwentom tych studiów udaje się znaleźć pracę przedstawiciela handlowego.

Doradcy przypominają: łatwiej o pracę po tych kierunkach, które dają konkretny zawód. Jeśli zatem ktoś zdecyduje się na pedagogikę, warto zastanowić się, ile godzin lekcyjnych po wybranym przez siebie kierunku studiów uda się mieć w przyszłości szkole.

Przyszłościowa jest pedagogika wczesnoszkolna (6-latki zostaną objęte obowiązkiem szkolnym). Zanim ktoś zdecyduje się na pedagogikę resocjalizacyjną , warto, aby się zastanowił, gdzie w przyszłości znajdzie prace, czy ma predyspozycje do tego, aby pracować w zakładzie poprawczym, czy karnym.

Czytaj też> Jakie wybrać studia, by później zdobyć pracę

 

- Na pewno warto pamiętać o tym, że jednym z podstawowych atutów na rynku pracy jest znajomość języka obcego - dodaje Ireneusz Ślęzak. - Najbardziej uniwersalnym językiem jest angielski, choć w naszym regionie, w związku z otwarciem rynku pracy w Niemczech, waży jest także niemiecki. Sporo osób zaczyna interesować się chińskim.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza