IV liga. Porażki Aniołów i Gryfa. Remis Bytovii. Sparta wygrała w Ustce (zdjęcia)

Krystian Klawikowski (z prawej) zdobył drugiego gola dla Sparty
Krystian Klawikowski (z prawej) zdobył drugiego gola dla Sparty Fot. Jarosław Stencel
W meczach 28. kolejki ważne punkty zdobyła w Ustce Sparta Sycewice. Bardzo dobrze w Gdańsku z liderem spisała się Bytovia wywożąc punkt. Przegrały Anioły Garczegorze i Gryf Słupsku.

Jantar Ustka - Sparta Sycewice 0:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Adrian Solczak (45), 0:2 Krystian Klawikowski (53-wolny)

Jantar: Hucał - B.Oleszczuk, Szałek, Budziński, Fedrorow (68 M.Karpiński), Rymarz, Granosik, Szukiełowicz, K.Dawid, Skwierz (83 Szkutnik), K.Wójcik (54 Książkiewicz).

Sparta: P.Wójcik - Michalak, Bobrowski, Terefenko (55 Krzyżanowski), D.Adkonis (66 Gulbiński), K.Klawikowski (81 Marciszewicz), Kopciński (82 Slusarz), Kosiński (87 Kiełczykowski), Pietrykowski, Solczak, Miecznikowski.

Pierwszy okazję do zdobycia bramki stworzył sobie Jantar. Atakował nr 14, ale utracie bramki zapobiegł bramkarz Patryk Wójcik. Potem z 12 metrów zawodnik Jantara z nr 10 trafił w poprzeczkę. 20 ze Sparty atakował, ale uderzył obok słupka. W 41. minucie po rzucie wolnym główkował Kamil Wójcik, ale golkiper gości w tym pojedynku Wójcików nie dał się pokonać. Wreszcie Donat Adkonis przeprowadził akcję, który zagrał na prawą stronę do Petrykowskiego, ale ten zagrał wzdłuż linii pola karnego, skąd celnie do siatki trafił Adrian Solczak. Po przerwie błąd w obronie popełnił Radosław Terefenko. Piłkę przejął nr 14, minął Wójcika, ale uderzając zbytnio się odchylił i nie trafił do pustej bramki. Chwilę potem Krystian Klawikowski płaskim strzałem podwyższył na 2:0 po rzucie wolnym z okolic narożnika pola karnego. Niecelnie strzelali następnie nr 14 oraz po rzucie rożnym głową Bartłomiej Oleszczuk. W 75. minucie w pole karne wpadł Klawikowski, ale zamiast w stronę bramki strzelił wzdłuż niej.

- Spartański charakter pokazuje, że walczymy do końca. Mimo, że jesteśmy ostatni w tabeli to nadal matematyczne szanse na pozostanie w IV lidze mamy i chłopcy wierzą w to. Cieszy to, że od dwóch spotkań mam możliwość zrobienia pięciu zmian. Widać to na boisku, że łatwiej się nam gra, kiedy można w odpowiednim momencie przeprowadzić zmianę i wprowadzić nieco świeżości. Mam nadzieję, że kolejne spotkania pokażą, że do samego końca będziemy się liczyć w walce o utrzymanie w lidze - powiedział Marcin Rusakiewicz, trener Sparty Sycewice.

Gedania Gdańsk - Bytovia Bytów 0:0
czerwone kartki: K.Bąk (31, Gedania) - Ryngwelski (85, Bytovia)

Bytovia: Ryngwelski - P.Leik, Wdowiak, Szmidke, Błaszkowski, J.Malich (66 Tochman), Kajdrowicz (88 Oleszkiewicz), S.Wirkus (66 P.Wolski), Kropidłowski (60 A.Wojach), Chojnacki, Jakubek (66 Rzepiński).

- W pierwszej połowie szkoda nie wykorzystanych sytuacji, bo Maciej Błaszkowski był praktycznie sam na sam. Po uderzeniu Bartka Chojnackiego też bramkarz obronił. Było to dobre spotkanie w naszym wykonaniu. W końcu zespół odpalił i to co sobie zakładaliśmy przed meczem wypełnił w 100% na boisku - powiedział Karol Szymlek, trener Bytovii.

Gryf Wejherowo - Gryf Słupsk 3:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Sebastian Kowalski (22-głową), 2:0 Jakub Kwidziński (43), 3:0 Jakub Poręba (78-głową)

Gryf: Bielańczuk - D.Więckowski, T.Prusaczyk (74 Ronowski), Kozak0owski, K.Gołojuch (63 Parzych), Dąbrowski (63 Grygiel), Szymon Mytych, Piekarski, Zieliński, Gregorek, Słowiński.

Słupszczanie pierwszego gola stracili po rzucie rożnym. Okazję na na 1:1 miał Szymon Mytych. Po rzucie rożnym uderzył głową. Piłka przeszła po dalszym słupku, gdzie akcji nie zdołał zamknąć Fabian Słowiński. Tuż przed przerwą gospodarze podwyższyli wynik po kontrze i strzale z 16 metra przy słupku. W 70. minucie Oskar Zieliński zagrał wzdłuż pola karnego, ale nie zdążył ponownie Słowiński. Pięć minut później dośrodkowanie z lewej strony Macieja Kozakowskiego i z 5 metrów głową strzelał Zieliński, ale uderzył prosto w bramkarza. W 78. minucie gospodarze przeprowadzili akcję prawą stroną, a po dośrodkowaniu w pole karne wynik ustalił Jakub Poręba. Mieli okazję też na kolejnego gola, ale po kontrze piłka trafiła w obrońcę Gryfa.

Anioły Garczegorze - Chojniczanka II Chojnice 1:4 (1:2)
Bramki: 0:1 Szymon Galikowski (5), 1:1 Mateusz Słumiński (25), 1:2 Czesław Raburski (31), 1:3 Mateusz Koniuszy (51), 1:4 Mateusz Koniuszy (84)

Anioły: Kotłowski - Ł.Łapigrowski (77 Chlewiński), B.Tomasiewicz, Narewski, F.Tomasiewicz, Bornowski (46 Ryuta), M.Staszczuk, Choszcz, Pankratow (46 Sidor), Syldatk (60 T.Godula), Słumiński (87 Landowski).

- Zasłużone zwycięstwo zespołu z Chojnic. My nie zagraliśmy złego meczu, ale rywal miał tego dnia znacznie więcej jakości. W barwach rezerw Chojniczanki zagrało aż 5 zawodników, którzy w niedzielę byli w kadrze meczowej drugoligowego zespołu. Ozdobą meczu był piękny gol Mateusza Słumińskiego na 1:1. Z rzutu wolnego, z około 25 metrów trafił w samo "okienko" bramki - powiedział Tadeusz Wanat junior, trener Aniołów Garczegorze.

Borowiak Czersk – Pogoń Lębork 0:0

Pogoń: Smolak – Miotk, Musuła, Siłkowski, Okrój, Wojda, Piór, Kwaśnik (’71 Samulski), Kajca, A. Formela, D. Formela
Drużyna Pogoni do Czerska pojechała w mocno okrojonym składzie. Kontuzjowani są nadal Kozerkiewicz, Raulin, Pawlik i Iwański. Janowicz wyjechał na służbową delegację a Dettlaff pauzował za nadmiar żółtych kartek. Trener Walkusz w meczu dokonał tylko jednej zmiany.

Mecz był dość wyrównany bez klarownych sytuacji po obu stronach. Czyste konto w bramce zachował Tycjan Smolak. W tej trudnej sytuacji wyjazdowy punkt jest bardzo cenny. Dzięki niemu Pogoń przesunęła się w tabeli o dwa oczka wyżej na 12. pozycję.

- Cieszę się z wyniku bo przy tych problemach co mamy każdy punkt na wyjeździe jest cenny – mówił po spotkaniu trener Pogoni Waldemar Walkusz. – Przebieg meczu był wyrównany, bez wielu dogodnych sytuacji z jednej i z drugiej strony. Były fragmenty gry gdy przeważał Borowiak, później przeważaliśmy my.

W innych spotkaniach: Jaguar Gdańsk - Arka II Gdynia 5:0, Lechia II Gdańsk - Wikęd Luzino 0:3, Kaszubia Kościerzyna - Grom Nowy Staw 2:1, GKS Kowale - Wierzyca Pelplin 0:2, MKS Władysławowo - Orkan Rumia 2:2.

W tabeli prowadzi Gedania - 67 punktów przed Jaguarem - 52.