Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Iwona Bigońska, właścicielka Hortulusa jedną z najlepszych w Unii

Irena Boguszewska [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Archiwum
Do tego konkursu, zorganizowanego przez Komitet COPA, nominowano 22 projekty z Unii Europejskiej, których autorkami były kobiety.
Do tego konkursu, zorganizowanego przez Komitet COPA, nominowano 22 projekty z Unii Europejskiej, których autorkami były kobiety.
Iwona Bigońska z Dobrzycy jest jedną z najlepszych innowacyjnych rolniczek w Europie. Tak oceniła komisja unijna.

W Brukseli rozdane zostały nagrody za innowację dla rolniczek oraz za specjalne osiągnięcia kobiet w rolnictwie. Jedną z trzech zdobyła Iwona Bigońska, właścicielka firmy "Hortulus".

 

Do tego konkursu, zorganizowanego przez Komitet COPA, nominowano 22 projekty z Unii Europejskiej, których autorkami były kobiety. Z Polski zgłoszony został tylko jeden.

Podczas uroczystej ceremonii w Brukseli nagrody wręczył Dacian Ciolos, komisarz Unii do spraw rolnictwa. Stwierdził, że wszystkie 22 projekty były bardzo dobre i trudno było dokonać wyboru. Nagrodę główną otrzymała Ann Moore z Irlandzkiej Organizacji Rolników, za innowacyjne gospodarstwo ze 190 krowami żywiącymi się głównie trawą.

Przyznano również dwie nagrody za specjalne osiągnięcia. Pierwszą nagrodę specjalną dostała Stefania Corrocher z włoskiej organizacji rolniczej Coldiretti, za wielofunkcyjne gospodarstwo, które zajmuje się produkcją ekologiczną i prowadzi agroturystykę.

Druga nagroda za specjalne osiągnięcia przypadła Iwonie Bigońskiej z Dobrzycy pod Koszalinem, za 75-hektarową szkółkę roślin ozdobnych "Hortulus" w Dobrzycy, której największą atrakcją są 5-hektarowe ogrody tematyczne udostępnione do zwiedzania. Co roku odwiedza je około 150 tysięcy turystów i młodzież szkolną z kraju i zza granicy.

Projekt Iwony Bigońskiej został zgłoszony przez Krajową Radę Izb Rolniczych.

Komisarz podkreślił, że działalność Iwony Bigońskiej wpływa na tworzenie dziedzictwa przyrodniczego i kształtowanie krajobrazu poprzez produkcję olbrzymiej gamy roślin ogrodowych (2300 gatunków i odmian), które są produkowane na wolny rynek oraz wykorzystywane do tworzenia i zakładania ogrodów tematycznych w Dobrzycy.

W ogrodach tych prowadzone jest edukacja społeczna i przyrodnicza, odbywają się praktyki studenckie i doktoranckie. Jest to jeden z nielicznych projektów, w którym produkcja rolna nie polega na bezpośredniej konsumpcji. Produkty z tej działalności pozostają trwale w krajobrazie, tworząc dziedzictwo przyrodnicze. Trudno go było ocenić, bo jest zupełnie inny od pozostałych.

 

- Atmosfera podczas uroczystości była niesamowita - mówi Iwona Bigońska. - Uczestniczyło w niej kilkaset osób z różnych krajów Unii. Komisarz bardzo dużo uwagi poświęcił naszemu projektowi i naszej firmie.

Mówił o nich z pamięci. To zrobiło na mnie duże wrażenie. Przeżyłam wielkie emocje i straszny stres. Jeszcze nigdy w życiu nie byłam tak zestresowana. Nigdy nie miałam problemów z wysławianiem się, a tutaj mowę na moment mi odjęło.

Nie byłam psychicznie nastawiona na takie przeżycie. Myślałam, że konkurs jak konkurs, dostanę może statuetkę, dyplom i uścisk ręki. A tu była taka wielka uroczystość. Kiedy weszłam na salę zobaczyłam duży napis Iwona Bigońska. Komisarz długo mówił o Polsce, że jako jedyny kraj została zaproszona do konkursu, bo stanowi trzecią potęgę w Unii pod względem rolnictwa. Wiele uwagi poświęcił też naszej firmie.

 

Po raz pierwszy Polka otrzymała tak znaczącą nagrodę. W świecie filmowym jej odpowiednikiem są Oskary. Jest przeznaczona dla kobiet, bo jak stwierdził komisarz Dacian Ciolos to kobiety odgrywają kluczową rolę w rozwoju rolnictwa w Europie. Unia będzie inwestować w motywowanie ich do innowacyjnych działań w rolnictwie.

 

Nagroda za innowację została wprowadzona po to, by pokazać znaczącą rolę kobiet pracujących w rolnictwie na obszarach wiejskich. Już starożytni Grecy docenili wkład kobiety w rozwój i utrzymanie równowagi gospodarstw wiejskich - to właśnie kobietę uczynili ważnym patronem.

Demeter była boginią rolnictwa, ogrodnictwa, ziarna i zbiorów. Była strażniczką rogu obfitości. Nagroda za innowację dla rolniczek, przyznawana przez Komisję Kobiet Komitetu COPA, ma na celu zwrócenie uwagi na obszary, w których kobiety wykazały się wiedzą ekspercką w wykorzystaniu nowych metod i nowych technologii oraz podkreślenie korzyści z działań kobiet dla rolnictwa.

Ma na celu również promowanie stosowania dalszych innowacyjnych, konkurencyjnych praktyk. Nagroda przyznawana jest co dwa lata.

- Myślę, że ten konkurs trzeba w Polsce rozpropagować, bo mamy dużo do pokazania, sporo gospodarstw, które można zgłosić - mówi Iwona Bigońska. - Warto wybrać takie, które mają szanse na powodzenie w tym konkursie.  

W imieniu redakcji gratulujemy sukcesu pani Iwonie Bigońskiej i jej mężowi Piotrowi, który razem z nią tworzył i prowadzi firmę "Hortulus". I życzymy kolejnych.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza